Skip to content
Aurel Dumitrașcu Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

  • Home
  • BIOGRAFIE
  • POEME ȘI PROZĂ
    • POEME
      • Inedite
      • Din antologii
    • PROZĂ
      • VOLBURICĂ
      • DE CE PRIMĂVERILE NU AU LIMBĂ
      • UN CAZ DE MUTILARE
  • PUBLICISTICA
    • În „Ceahlăul“
    • În „Dialog“
    • Eseistică
      • Poveștile erotice ale lui Ion Creangă
      • Daniel Turcea sau magia esenţelor
      • Vasile Vlad sau cele 1001 de nopți ale exagerării
      • Generația fără îngeri
    • INTERVIURI
      • „Mizind pe impostori nu facem decît să spunem ceva despre… noi înșine.“
      • „Cei care vorbesc cel mai mult de conștiința că sunt scriitori sunt veleitarii.“
      • „Devenirea unora se oprește odată cu examenul de licență și schimbă biblioteca pe un restaurant.“
      • „Am plecat cu un gust amar, hotărât să nu mă mai întorc niciodată la așa ceva.“
      • „Un om al zilelor noastre nu este în «criză» de probleme indiferent în ce loc există!“
      • „Între cei aleși au apărut și destule «voci» de complezență, voci de umplutură care au încurcat și încărcat planuri editoriale“
      • Ultimul interviu
    • Traduceri
      • PAUL McCARTNEY: ,,Un cîntec poate schimba conștiințele“
      • Scrisoarea deținutului politic Vaclav Havel către Samuel Beckett
      • FRANCESCO ALBERONI – EROTISMUL
      • „James Clavell, valorați 5 milioane de dolari?“
      • Omar Sharif sau singurătatea seducătorului
    • Din manuscrise
      • REVISTELE ILUSTRATE ȘI MODESTIA
      • „Însoțitorul“
      • Neooportunismul la pîrleaz
      • Eminescu
  • JURNAL ȘI CORESPONDENȚĂ
    • Jurnal
      • Carnete maro – Jurnal 1980
      • Carnete maro – Jurnal 1981
    • Corespondență
      • Către Nicolae Steinhardt
      • Către Eugen Barbu
      • Către Geo Dumitrescu
      • Către Mircea Sântimbreanu
      • Către Petre Stoica
      • Către Radu Florescu
      • Către Gheorghe Grigurcu
      • Către Nicolae Sava
      • Către Magda Cîrneci
      • Către Emilia Amariei
      • Către Maria Anegroaie
      • Aurel Dumitrașcu către Dana Pîntea: „Adrian poate că ar fi continuat să scrie ode dacă eu nu l-aș fi ridiculizat cu consecvență în acest sens, ani în șir!“
      • Către Elisabeta Vartic
      • Aurel Dumitrașcu către Adrian Alui Gheorghe: „Amneziile astea ale tale seamănă cu scuipatul!“
      • Către Sorin Roșca
      • Către Gheorghe Simon
      • Către Constantin Preda
      • Către Ion Simuț
      • Către Vasile Gogea
      • Către Emilian Galaicu-Păun
  • MANUSCRISE
    • IARNA LEGATĂ LA OCHI – SCRISORI PROVINCIALE
    • CARNETE MARO – JURNAL
      • MANUSCRISE INEDITE
      • MANUSCRISE PUBLICATE
  • AMINTIRI
    • D.R. Popescu
    • Radu Florescu
    • Constantin Acosmei
    • Mircea A. Diaconu
    • Ioana Revnic
    • Liviu Ioan Stoiciu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Vasile Gogea
    • Radu Dobîndă
    • Dumitru Necșanu
    • Ioana Dinulescu
    • Radu Părpăuţă
    • Dana Pîntea
  • OPINII CRITICE
    • Iulian Costache
    • Nicolae Manolescu
    • Cezar Ivănescu
    • Constanța Buzea
    • Laurențiu Ulici
    • Romul Munteanu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Radu G. Țeposu
    • Marin Mincu
    • Alex. Ștefănescu
    • Adrian Alui Gheorghe
    • Augustin Frățilă
    • Ion Zubașcu
    • Costin Tuchilă
    • Val Condurache
    • Niculae Stoian
    • Daniel Corbu
    • Pr. Constantin Necula
    • Clara Margineanu
    • Daniel Cristea Enache
    • Octavian Soviany
    • Mircea A. Diaconu
    • Vasile Spiridon
    • Florea Miu
    • Răzvan Voncu
    • Mircea Bârsilă
    • Antonio Patraș
    • Cristian Livescu
    • Constantin Butunoi
    • Nichita Danilov
    • Liviu Antonesei
    • Lector
    • Victor Felea
    • Gellu Dorian
  • MULTIMEDIA
    • Fotografii
    • Audio
    • Video
    • Artă plastică
    • Dedicații
      • Oferite
      • Primite
  • VARIA
    • Audițiile muzicale
    • Lecturile
    • Corespondenții
  • TRANSLATED
    • English
    • Magyar
    • Italian
  • DESPRE PROIECT
  • CONTACT
Aurel Dumitrașcu
Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

INEDIT Aurel Dumitrașcu: „Totul se cicatrizează, nimic nu se uită“

admin, 11/10/202211/10/2022

Sâmbătă, 21 ianuarie 1978

 

E frig pe vale.
Trei ore la școală.
Citesc și privesc „Modigliani“ de Nello Ponente. Un album excelent.
Și mă revoltă lipsa de gust, de cultură, de sensibilitate, de simț al valorii, al frumosului la toți profesorii și învățătorii din cancelarie.
Parcă-s o apă și-un pământ.
Parcă-s de la 1900.
Idei retrograde.
Gust îndoielnic.
Lipsă de bun-simț în a privi și a aprecia, în a repeta măcar genialitatea unor artiști. A lui Modigliani în cazul de față.
Vor fi zicând c-o fac pe deșteptul.
Nu-mi pasă când le-nchid gura cu anumite replici, repezite chiar. Nu-mi pasă pentru că nu pot permite denigrarea unor valori arhirecunoscute.
Mă simt străin între ei.
Râd pentru că se râde. Sunt pașnici. Dar lipsiți de orice sensibilitate. De gust să nu mai vorbim.
Au ceva propriu îmburgheziților.
Mi-e cam silă de cuvintele lor deseori.
Nu mă mai mir de ce elevii nu sclipesc aproape deloc. Un om căruia-i ceri doar banalitatea manualului, căruia nu-i spui nimic pentru bine și frumos sau să îi spui fără convingere, fără curaj, este un om ce riscă să nu spună nimic nou vreodată.
E trist.
Azi mi-e milă de toți profesorii și învățătorii care respiră în cancelaria școlii generale Sabasa.
Prefer să tac decât să mă cert cu ce nu poate fi schimbat.
Sau să plec.
Sau sfidez întristându-mă.

 

Mă duc cu Sanda Butnaru până în centru.
Mai zăbovim.
Voiam s-o văd pe Carmen.
Iubesc toți oamenii.
Rămân de neînțeles pentru mulți. Dar eu nu pot renunța la nimeni. Pentru că iubesc. Iubesc cu tot sufletul meu.
Cred că trebuie să rămân singur.
Pentru a putea iubi toți oamenii.
Pentru ca nimeni să nu-mi reproșeze că iubesc oamenii.
N-aș suporta asemenea reproșuri.
Deși de înțeles, azi mi se par inumane.
Sunt pentru singurătatea mea.
Și pentru bucuria și fericirea tuturor.
Eu știu și pot fi fericit datorită amănuntelor.

 

Carmen. Boby. Cățel.
Cuvinte.
Și e frig.
Și plecăm acasă.
Îmi iau ziarele de la poștă.
O scrisoare de la Lămâiţa.
Mâini.
Iubire.
Șubrezenie între noi.
Numai arta ne leagă serios, zice ea, după ce-i scrisesem eu.
Cred aceasta. E un adevăr.
În fine.

 

Stevan și… Doru Dăscălescu, câte o scrisoare.
Am de la „Cartea prin poștă“, 2 volume. „Barocul ca tip de existență“ de Edgar Papu.
Mă bucur.

Sunt trist de un lucru: a murit (din cauza inimii; a supărării – pentru că unicul lor fiu ar avea reumatism la inimă) soția lui Paulică Olaru, poștașul.
În toamnă el fusese operat de ulcer.
Nu i-au mai dat concediu. În ultimul timp făcea serviciu.
Îmi aducea ziarele, scrisori. Mi-a adus deseori.
Un om pe care-l prețuiesc și simpatizez.
Un prieten al sufletului meu. Chiar dacă dânsul nu știe.
Nu pot să nu sufăr din cauza tristului eveniment. Mi se pare chiar groaznic și insuportabil.
Cine mai spune că la urma urmei n-ar fi o absurditate viața?!
Un calvar pe care-l credem o fericire.
Din cauza speranței.
Din cauză că ne naștem însetați.
Și nemulțumiți pentru că rămânem nesătui.

 

Citesc.
Tai lemne.
Frigul e tăios.
Văd rugby. Franța – Anglia 15 – 6 pe „Parc des Princes“ din Paris.
Englezii au început mai bine dar francezii sunt admirabili în repriza a II-a. Eram de partea francezilor. Rugby-ul este un sport admirabil totuși.
Câtă forță, câtă viață! Și cât fair-play totuși! Nu se lovesc intenționat acei duri.
Vezi o grămadă de oameni.
Nu mai înţelegi de unde atâta rezistență.
Și-i vezi apoi cum e ridică încet, câte unul, și rămâne numai iarba și ei luptă din nou.
Sunt frumoși bărbații!
Înțeleg de ce puterea lor atrage femeile. Poate că datorită siguranței de care au nevoie femeile, protecţiei, afecțiunii.

 

„Club T“.
Muzică folk. Și poezie.
E minunat.
Nicu Alifantis. Mihaela Bustuchină. Adriana Ausch și alții. Cleopatra Lorințiu. Lucian Avramescu. George Țărnea. Cristian Dică. Marian Florea și alții.
Toți însă uniți sub steagul pur al bucuriei ARTEI.

 

Acasă.
Scriu puțin.
Citesc reviste literare.
Mă gândesc la multe.
Și renunț a mă duce la TV să văd un western.
Rămân să mai citesc și să scriu poate.
Niciodată nu ştiu exact ce voi face în intimitatea camerei mele.

 

Aud un vecin cum vrea să pornească o drujbă.
Și mă rog să nu reuşească s-o pornească.
Pentru că vreau liniște în seara aceasta.
Pentru că am nevoie de liniște în seara aceasta.
Oh! A pornit.
De s-ar strica!
S-a stricat.
Sper să nu mai pornească.
E 21.

 

Îi scriu o vedere Adrianei Condurache.
Mă doare suferința ei.
Repet: totul se cicatrizează, nimic nu se uită.
Și o scrisoare lui Ionel.
Citesc reviste.
Și-i liniște.
Și ochii mă dor.

Inedit aurel dumitrascuedgar papuineditjurnalmodiglianiParc des Princes

Post navigation

Previous post
Next post

Related Posts

Inedit

INEDIT Aurel Dumitrașcu către Ana Ardeleanu: „Mă bat pentru puritate și îndrăzneală, pentru adevăr. Altfel aș fi mort.“

30/04/202330/04/2023

Borca, 26 febr. ‘79 – pe frig –   Bună seara, Ana Vârtei – Ardeleanu!   Un nordic îți scrie! Să nu te superi! Acum nu cântă nicio pasăre; poeziile se nasc când nimeni nu cântă. Sau poate când oamenii își dau seama că sunt prieteni, că se poate conta…

Read More
Amintiri

„Iubește și fă ce vrei”

29/09/202301/10/2023

Sorina Dascălu: Fiindcă Fabian a început discuția cu un fragment dintr-o „scrisoare de înțelepciune”, aș reveni puțin la aceste epistole atât de speciale, unice, de altfel, în istoria literaturii române – în sensul că niciodată la noi niciun alt om de cultură, îndrăgostit fiind, nu a încercat să o ajute…

Read More
Inedit

INEDIT Aurel Dumitrașcu către Sorin Grecu: „Dar ce înseamnă superioritate față de alt om, mai întâi în fața morții.“

08/02/2024

Borca, 30 iunie 1980   Te salut, dragul meu!   Aveam chef să mă cert cu tine, nu știu dacă e o zi demnă pentru așa ceva, vedem noi pe parcurs. În primul rând nu-s de acord cu corigențele tale, pe care trebuie să nu le iei, altfel riști să…

Read More

Aurel Dumitrascu

© Arhiva Aurel Dumitrașcu 2026