Skip to content
Aurel Dumitrașcu Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

  • Home
  • BIOGRAFIE
  • POEME ȘI PROZĂ
    • POEME
      • Inedite
      • Din antologii
    • PROZĂ
      • VOLBURICĂ
      • DE CE PRIMĂVERILE NU AU LIMBĂ
      • UN CAZ DE MUTILARE
  • PUBLICISTICA
    • În „Ceahlăul“
    • În „Dialog“
    • Eseistică
      • Poveștile erotice ale lui Ion Creangă
      • Daniel Turcea sau magia esenţelor
      • Vasile Vlad sau cele 1001 de nopți ale exagerării
      • Generația fără îngeri
    • INTERVIURI
      • „Mizind pe impostori nu facem decît să spunem ceva despre… noi înșine.“
      • „Cei care vorbesc cel mai mult de conștiința că sunt scriitori sunt veleitarii.“
      • „Devenirea unora se oprește odată cu examenul de licență și schimbă biblioteca pe un restaurant.“
      • „Am plecat cu un gust amar, hotărât să nu mă mai întorc niciodată la așa ceva.“
      • „Un om al zilelor noastre nu este în «criză» de probleme indiferent în ce loc există!“
      • „Între cei aleși au apărut și destule «voci» de complezență, voci de umplutură care au încurcat și încărcat planuri editoriale“
      • Ultimul interviu
    • Traduceri
      • PAUL McCARTNEY: ,,Un cîntec poate schimba conștiințele“
      • Scrisoarea deținutului politic Vaclav Havel către Samuel Beckett
      • FRANCESCO ALBERONI – EROTISMUL
      • „James Clavell, valorați 5 milioane de dolari?“
      • Omar Sharif sau singurătatea seducătorului
    • Din manuscrise
      • REVISTELE ILUSTRATE ȘI MODESTIA
      • „Însoțitorul“
      • Neooportunismul la pîrleaz
      • Eminescu
  • JURNAL ȘI CORESPONDENȚĂ
    • Jurnal
      • Carnete maro – Jurnal 1980
      • Carnete maro – Jurnal 1981
    • Corespondență
      • Către Nicolae Steinhardt
      • Către Eugen Barbu
      • Către Geo Dumitrescu
      • Către Mircea Sântimbreanu
      • Către Petre Stoica
      • Către Radu Florescu
      • Către Gheorghe Grigurcu
      • Către Nicolae Sava
      • Către Magda Cîrneci
      • Către Emilia Amariei
      • Către Maria Anegroaie
      • Aurel Dumitrașcu către Dana Pîntea: „Adrian poate că ar fi continuat să scrie ode dacă eu nu l-aș fi ridiculizat cu consecvență în acest sens, ani în șir!“
      • Către Elisabeta Vartic
      • Aurel Dumitrașcu către Adrian Alui Gheorghe: „Amneziile astea ale tale seamănă cu scuipatul!“
      • Către Sorin Roșca
      • Către Gheorghe Simon
      • Către Constantin Preda
      • Către Ion Simuț
      • Către Vasile Gogea
      • Către Emilian Galaicu-Păun
  • MANUSCRISE
    • IARNA LEGATĂ LA OCHI – SCRISORI PROVINCIALE
    • CARNETE MARO – JURNAL
      • MANUSCRISE INEDITE
      • MANUSCRISE PUBLICATE
  • AMINTIRI
    • D.R. Popescu
    • Radu Florescu
    • Constantin Acosmei
    • Mircea A. Diaconu
    • Ioana Revnic
    • Liviu Ioan Stoiciu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Vasile Gogea
    • Radu Dobîndă
    • Dumitru Necșanu
    • Ioana Dinulescu
    • Radu Părpăuţă
    • Dana Pîntea
  • OPINII CRITICE
    • Iulian Costache
    • Nicolae Manolescu
    • Cezar Ivănescu
    • Constanța Buzea
    • Laurențiu Ulici
    • Romul Munteanu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Radu G. Țeposu
    • Marin Mincu
    • Alex. Ștefănescu
    • Adrian Alui Gheorghe
    • Augustin Frățilă
    • Ion Zubașcu
    • Costin Tuchilă
    • Val Condurache
    • Niculae Stoian
    • Daniel Corbu
    • Pr. Constantin Necula
    • Clara Margineanu
    • Daniel Cristea Enache
    • Octavian Soviany
    • Mircea A. Diaconu
    • Vasile Spiridon
    • Florea Miu
    • Răzvan Voncu
    • Mircea Bârsilă
    • Antonio Patraș
    • Cristian Livescu
    • Constantin Butunoi
    • Nichita Danilov
    • Liviu Antonesei
    • Lector
    • Victor Felea
    • Gellu Dorian
  • MULTIMEDIA
    • Fotografii
    • Audio
    • Video
    • Artă plastică
    • Dedicații
      • Oferite
      • Primite
  • VARIA
    • Audițiile muzicale
    • Lecturile
    • Corespondenții
  • TRANSLATED
    • English
    • Magyar
    • Italian
  • DESPRE PROIECT
  • CONTACT
Aurel Dumitrașcu
Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

INEDIT Aurel Dumitrascu – „40 de scrisori de înțelepciune“ (2): „Am vrut să stau cu tine pe o bancă să pălăvrăgim despre unde se duc toamna frunzele și cocorii și gândurile oamenilor.“

admin, 11/11/202112/11/2021

În Arhiva „Aurel Dumitrașcu“ se păstrează, recuperate recent, majoritatea celebrelor „40 de scrisori de înțelepciune“ pe care poetul Aurel Dumitrașcu le trimisese prietenei sale Tudorița Gavril. Epistolele, extrem de importante, nu fac parte din seria de „corespondență cotidiană“ care a apărut, într-o ediție destul de ciuntită, în urmă cu șase ani, la editura Muzeului Literaturii din București sub titlul „Scrisori către T.“, fiind gîndite ca un adevărat epistolar duhovnicesc menit să salveze ce se mai putea salva din sufletele unor tineri îndrăgostiți. O spune, de altfel, chiar Aurel Dumitrașcu, într-o însemnare de jurnal datată 3 octombrie 1983: „Îi vei scrie patruzeci de scrisori. Jour à jour. Dacă patruzeci de doze de înţelepciune n-o salvează şi nu te salvează, va trebui să te sinucizi. Pentru că, simţi, după atâta timp n-ai mai putea continua.“ 
Pînă la publicarea în volum a acestei fabuloase corespondențe, oferim cititorilor o nouă epistolă expediată în urmă cu 38 de ani.

 

Fabian ANTON

*

B., 10 octombrie 1983

 

Altă seară, cu gând curat!

 

E târziu, totuși nu am trecut încă în cealaltă zi. Îți voi scrie în fiecare zi, timp de patruzeci de zile. Când Nichita Stănescu era-n „dificultate“, cu piciorul rupt, cu ciroza lui de-acum legendară, i-am scris patruzeci de zile în șir. La sfârşitul acelor zile, domnia sa era restabilit. În vara aceasta m-a sărutat pe obraji minute-n șir, plângând și spunându-mi că numai el știe ce imens BINE i-am făcut scriindu-i. Cartea scrisă din cauza vocii tale are patruzeci de poeme. Aceste patruzeci de epistole pe care ți le voi scrie sper să fie suficient de înțelepte pentru a ne ține între cei vii, pentru a consimți și tu că prietenia noastră e prea mare și profundă ca s-o călcăm în picioare și că eu te iubesc prea mult pentru a mă putea obișnui curând cu întunericul refuzului tău inexplicabil. Domnului Nichita i-am scris între 27 ianuarie 1983 și 11 martie 1983. Zilnic. Nu puteam să nu fiu solidar cu nevoia lui de însănătoșire. La fel, sunt solidar acum cu nevoia ta de însănătoșire.
Cineva, cândva, mi-a spus: „Caută-i pe cei buni pretutindeni“. M-am apropiat numai de oameni buni. Asta impunea însă sinceritate deplină din partea mea. Altfel nu se putea. Regatul meu de frumusețe, încredere și iubire e totuși tare părăginit fără de tine. Am vrut de multe ori să mă abțin de a-ți mai spune cât de mâhnit sunt pentru că orbești; prietenii mi-au sugerat să nu-ți mai dau atenție un timp. Tot nu pot. Sunt tare singur și poezia nu poate întotdeauna să mă liniștească, ba acum scriu foarte rar și puțin de când tu mi-ai zburătăcit tot sufletul cu tăcerile, mofturile și răutățile tale.
Îi spuneam unei prietene: „– Îți dai seama, a zis că o deranjează și faptul că uneori i-aș vorbi ca un profesor…
– Nu se poate! Doar n-ar fi mai bine să-i vorbești ca un bădăran! Și apoi, dacă o irită modul de a vorbi al profesorilor, de ce se mai duce la școală, de ce nu stă acasă…“
Nu mi-a convenit că nu-ți dădea dreptate, dar avea dreptate. Și urma un gând al meu.
Nu înseamnă că vorbesc oricui despre drama în care mă arunci acum. Nu, T. Dar sunt oameni cu care sunt prieten de mulți ani, oameni cărora nu pot să nu le împărtășesc plânsul meu nesfârşit de acum. Sunt mai trist decât vrei tu să înțelegi sau știi. Fac mari eforturi să nu stau toată ziua crispat. Nu-mi convine deloc că-ți vorbesc deseori de parcă aș plânge. Realitatea e că mi-e tare greu să supraviețuiesc după ce am investit în tine tot ce aveam mai bun și frumos. Am avut nespus de multă încredere în tine și mai am. Nu mi-a trecut niciodată prin minte că tu ai putea să-ți bați joc de tot ce are frumos un om în inima lui. Știi că nu cred în mod serios decât în iubire. De aceea e atât de rea viața mea de acum fără surâsul tău, fără speranța viselor tale atât de frumoase nu cu mult timp în urmă.
Azi am vrut mult de tot să vorbesc cu tine despre Bacovia și despre Eminescu. Am vrut să stau cu tine pe o bancă să pălăvrăgim despre unde se duc toamna frunzele și cocorii și gândurile oamenilor. Mi-amintesc acum că un puști tare bleg de la Mădei, coleg cu Dumi cea Dulce, a scris totuși ceva nemaipomenit de frumos într-o compunere: „Toamna păsărelele se duc în țara păsărelelor iar rândunelele se duc în țara rândunelelor“. Puștiul fusese poet fără să-și dea seama.
Stai așa! Uite, vreau să-ți spun o poezie de Bacovia, o poezie inedită, de negăsit prin volumele sale. Ascultă:
„Am învățat atâtea
În timpul din urmă
Că suntem
La un punct însemnat;
S-ar putea face
Multe reforme.
Mă gândeam singur.
Eram fără nimeni.
Și, tocmai azi,
Au venit musafiri.“
Într-o altă zi, am să-ți vorbesc prin cuvintele cuiva despre „câtă vreme trăiește un poet?“.
Azi, într-o dorință mai veche a lui, a trecut prin camera mea profesorul tău de matematică pe care-l vei avea anul acesta, Costică Cotârgășanu. Puțin derutat de reviste și cărți; zicea că-s prea multe, că „e nemaipomenit ce e aici!“. Nu știu, dar i-am vorbit de tine; s-a uitat prin „Tratatul de eretică“, s-a uitat și la pozele cu tine de pe masă. Nu te supăra! I-am vorbit despre cât țin la tine pentru că m-ai emoționat și am scris, nu i-am spus altceva. L-am rugat să te asculte des…, să aibă grijă de tine așa, precizându-i totuși că nu ești prea grozavă la matematică, dar că trebuie să înveți. Nu te supăra! E spre binele tău! Nu fac aceste lucruri pentru a-ți dovedi mai știu eu ce. Nu! Dar așa simt. În timp, dacă vei continua să te porți urât și distant cu mine, aș vrea totuși să trăiești măcar o zi în care să-ți fie rușine că n-ai știut să prețuiești ceea ce eu am făcut mereu pentru tine doar din curate prețuire, din iubire, din respect. Dar tu?!
Mă dor ochii. Azi am ascultat muzică la Sanda. Și am stat mult de vorbă cu o prietenă frumoasă de-a ei, o fată care vrea să plece definitiv în Italia. Este foarte interesant să vorbești cu o tânără care visează cai verzi și este naivă din punct de vedere politic. John Lennon cânta „Femeia este sclava omenirii“. Dar și „Imagine“.
Gustave Flaubert spunea că, dacă am privi toată vremea cerul, am sfârşi prin a avea aripi. Îți voi trimite o pasăre!
Noapte bună! Ești om cu voia ta!

 

Aurel

Inedit aurel dumitrascuscrisori de intelepciunetudorita gavriltudorita rusu

Post navigation

Previous post
Next post

Related Posts

Inedit

Aurel Dumitrașcu: „Copiii ți-au umplut pieptul cu mărțișoare. Erai frumos cu ei.“

01/03/202301/03/2023

Joi 1 martie 1979   Tu crezi c-a venit primăvara. Chiar dacă va mai fi frig. Copiii ți-au umplut pieptul cu mărțișoare. Erai frumos cu ei. Ai avut o mică ceartă cu directorul. Ți-a reproșat că fetele stau afară și nu fac nimic la sport. Te-a enervat. Nu-ți dă o…

Read More
Inedit

NECENZURAT: Aurel Dumitrașcu către Gellu Dorian (34): „Un poet scrie o singură carte, sau un singur poem“

28/05/2026

22 noiembrie 1986   Dragul meu,   […][1] astfel. N-am reușit să mă adun pentru a răspunde la anchetă, deși îmi mențin sentimentul că voi răspunde azi sau mâine. În schimb, evident, am citit cartea ta primă[2] și am făcut-o cu bucurie în primul rând. Ai așteptat atât de mult…

Read More
Inedit

INEDIT Valeriu Gherghel către Aurel Dumitrașcu: „Cine n-are îndârjire acela îl vede pe Dumnezeu!“

05/03/202505/03/2025

Iași , în 17 februar 1989   Dragă Aurel, veștile tale sunt și bune și rele. Dea Domnul să fie numai bune. Voi transmite celor numiți de tine urările (minus Dan P.[1], cum îl „ascunzi“ tu, cu care m-am certat). Liviu[2] e tot mai prosper. Curând îi va apare o…

Read More

Aurel Dumitrascu

© Arhiva Aurel Dumitrașcu 2026