Borca, 6 februarie 1987
Dragul meu,
Nu ți-am scris de multă vreme! De fapt, exceptând puștoaicele, n-am prea putut scrie epistole scriitorilor. M-am simțit, se pare, complet inhibat de toate măgăriile pe care le trăim. Încep să-mi pierd cumpătul. Dacă se va întâmpla ceva rău cu mine, să-mi păstrezi un gând cinstit: pentru că te gândesc într-o profundă prietenie și sunt întotdeauna un băiat de caracter.
Pe 15 decembrie am fost la București și am făcut prima corectură. Am constatat noi amestecuri în treburile interne ale cărții și am fost mâhnit. Am sunat acum câteva zile și cartea e-n tipografie. Aștept, deci.
După Anul nou (petrecut singur, cum dorisem), trecând în alt… infern, am fost la Iași. O săptămână. Am stat la Liviu Antonesei[1] și m-am frecventat mai ales cu Luca Pițu[2]. Sigur, i-am văzut și pe ceilalți, dar cred că numai cu cei doi mai sus pomeniți am rămas în relații excelente până acum. A apărut cartea lui Lucian[3]. Excelente condiții grafice. Nu mi-au plăcut micile oportunisme de care, ciudat, pare și mândru.
Aici continuă calvarul fără curent, în sărăcie etc.
Cred că aproape toți sunt la capătul umilinței și a suportabilității. Dar, din păcate, poporul nostru se obișnuiește deseori prea ușor cu mizeria.
M-am trezit, aici, acum o săptămână și ceva, cu tovarășul secretar de partid Nicolae Sava[4] și cu borborigmatul Dan David[5]. Plus fotograful Nelu Popescu (al lui David). Mi-au adus poze. Și au venit să se mire de izolarea mea etc.
Citesc zilnic și o fac până nu-mi mai simt ochii. Seara, matematic, stau trei ore la lampă și fișez. E suficient – pentru a nu deveni contabil. Am de gând să dau toate cele opt examene în aprilie. Sigur, nu-s sănătos! Dar nu dezarmez în fața nici unei cărți. Păcat că nu am memorie deosebită. Sau poate că e mai bine așa.
Lucrarea de licență va fi cu Mazilescu[6], Turcea[7] și Vasile Vlad[8]. Am fost la Iași și din acest motiv.
Sunt trist, în general! N-o să-mi treacă. Recitesc noua mea carte (nu cea de la „Cartea Românească“), „Pătrat negru pe fond negru“. Sunt mulțumit de ea. Nu-mi pasă că n-o pot publica în socialism.
Simuț[9] mi-a scris bucuros că e la „Familia“! M-am bucurat mult pentru el! Și Ion Mircea[10] mi-a scris cu dragoste și entuziasm și scuze etc. Paler[11], Grigurcu[12], Azap[13] sunt și ei pe masă. Nu le-am răspuns de vreo lună. Magda Ghica[14] mi-a scris nouă pagini despre europenism, Dumitrașcu și nebunie. O găsesc inteligentă. Regret că încă nu i-am răspuns, picând în nepolitețe.
Sunt incapabil încă să răspund la ancheta ta. Nu mai promit nimic. Nu mă pot concentra. Nu am nimic nou de spus, parcă.
Marta[15] mi-a făcut cadou ultimele cărți apărute pe care nu le primisem. Aștept discuri de la un prieten sârb. Numai la muzică mi-e gândul. Și la acea Mioara Dristaru (ți-o amintești, în 1980, la „N. Labiș“, blondă, cu părul lung, premiul „Ateneu“-ului), care mi-a scris tulburându-mă! Am să mă duc și la Mangalia.
Se spune că Ulici[16] a „reclamat“ lipsa de patriotism (!?) de la Colocvi – de aceea ar fi fost interzise. Deh!
Citesc „Păsările“ lui Ivasciuc. Pentru examene.
Și-s obosit, iar.
N-am mai citit pe unde s-a mai scris despre tine.
Am citit în „Amfiteatru“, în „Caiete botoșănene“ și în „Flacăra“. În „Cronica“ n-am citit. Văd rar majoritatea revistelor.
Îți doresc succes în continuare, dragule!
Și să fii sănătos!
Cu dragoste, al tău,
Aurel Dumitrașcu
P.S. – De poze, scrie-i lui David! O carte pentru Nelu Popescu (fotograful) rezolvă trimiterea lor pe gratis.
Aurel
[1] Liviu Antonesei (n. 1953) – scriitor, cercetător, publicist și om politic.
[2] Luca Pițu (1947 – 2015) – eseist, publicist și profesor.
[3] Lucian Vasiliu (n. 1954) – Poet, prozator, publicist, editor, manager cultural.
[4] Nicolae Sava (n. 1950) – poet.
[5] Dan David (1952 – 1990) – Poet și prozator. Pe numele său real Dan Constantinoiu.
[6] Virgil Mazilescu (1942 – 1984) – eseist, poet și traducător.
[7] Daniel Turcea (1945 – 1979) – poet.
[8] Vasile Vlad (n. 1941) – poet.
[9] Ion Simuț (n. 1953) critic și istoric literar, profesor universitar și redactor la revista „Familia” din Oradea.
[10] Ion Mircea (n. 1947) – poet și scriitor.
[11] Octavian Paler (1926 – 2007) – scriitor, jurnalist, editorialist și om politic.
[12] Gheorghe Grigurcu (n. 1936) – critic literar și scriitor.
[13] Gheorghe Azap (1939 – 2014) – poet.
[14] Magda Cârneci (n. 1955) – poetă, critic de artă și publicistă. A mai semnat și cu pseudonimul Magdalena Ghica.
[15] Marta Petreu (n. 1955) – profesoară, scriitoare și editoare. Pseudonimul literar al Rodicăi Marta Vartic.
[16] Laurențiu Ulici (1943 – 2000) – critic literar și om politic.