Skip to content
Aurel Dumitrașcu Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

  • Home
  • BIOGRAFIE
  • POEME ȘI PROZĂ
    • POEME
      • Inedite
      • Din antologii
    • PROZĂ
      • VOLBURICĂ
      • DE CE PRIMĂVERILE NU AU LIMBĂ
      • UN CAZ DE MUTILARE
  • PUBLICISTICA
    • În „Ceahlăul“
    • În „Dialog“
    • Eseistică
      • Poveștile erotice ale lui Ion Creangă
      • Daniel Turcea sau magia esenţelor
      • Vasile Vlad sau cele 1001 de nopți ale exagerării
      • Generația fără îngeri
    • INTERVIURI
      • „Mizind pe impostori nu facem decît să spunem ceva despre… noi înșine.“
      • „Cei care vorbesc cel mai mult de conștiința că sunt scriitori sunt veleitarii.“
      • „Devenirea unora se oprește odată cu examenul de licență și schimbă biblioteca pe un restaurant.“
      • „Am plecat cu un gust amar, hotărât să nu mă mai întorc niciodată la așa ceva.“
      • „Un om al zilelor noastre nu este în «criză» de probleme indiferent în ce loc există!“
      • „Între cei aleși au apărut și destule «voci» de complezență, voci de umplutură care au încurcat și încărcat planuri editoriale“
      • Ultimul interviu
    • Traduceri
      • PAUL McCARTNEY: ,,Un cîntec poate schimba conștiințele“
      • Scrisoarea deținutului politic Vaclav Havel către Samuel Beckett
      • FRANCESCO ALBERONI – EROTISMUL
      • „James Clavell, valorați 5 milioane de dolari?“
      • Omar Sharif sau singurătatea seducătorului
    • Din manuscrise
      • REVISTELE ILUSTRATE ȘI MODESTIA
      • „Însoțitorul“
      • Neooportunismul la pîrleaz
      • Eminescu
  • JURNAL ȘI CORESPONDENȚĂ
    • Jurnal
      • Carnete maro – Jurnal 1980
      • Carnete maro – Jurnal 1981
    • Corespondență
      • Către Nicolae Steinhardt
      • Către Eugen Barbu
      • Către Geo Dumitrescu
      • Către Mircea Sântimbreanu
      • Către Petre Stoica
      • Către Radu Florescu
      • Către Gheorghe Grigurcu
      • Către Nicolae Sava
      • Către Magda Cîrneci
      • Către Emilia Amariei
      • Către Maria Anegroaie
      • Aurel Dumitrașcu către Dana Pîntea: „Adrian poate că ar fi continuat să scrie ode dacă eu nu l-aș fi ridiculizat cu consecvență în acest sens, ani în șir!“
      • Către Elisabeta Vartic
      • Aurel Dumitrașcu către Adrian Alui Gheorghe: „Amneziile astea ale tale seamănă cu scuipatul!“
      • Către Sorin Roșca
      • Către Gheorghe Simon
      • Către Constantin Preda
      • Către Ion Simuț
      • Către Vasile Gogea
      • Către Emilian Galaicu-Păun
  • MANUSCRISE
    • IARNA LEGATĂ LA OCHI – SCRISORI PROVINCIALE
    • CARNETE MARO – JURNAL
      • MANUSCRISE INEDITE
      • MANUSCRISE PUBLICATE
  • AMINTIRI
    • D.R. Popescu
    • Radu Florescu
    • Constantin Acosmei
    • Mircea A. Diaconu
    • Ioana Revnic
    • Liviu Ioan Stoiciu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Vasile Gogea
    • Radu Dobîndă
    • Dumitru Necșanu
    • Ioana Dinulescu
    • Radu Părpăuţă
    • Dana Pîntea
  • OPINII CRITICE
    • Iulian Costache
    • Nicolae Manolescu
    • Cezar Ivănescu
    • Constanța Buzea
    • Laurențiu Ulici
    • Romul Munteanu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Radu G. Țeposu
    • Marin Mincu
    • Alex. Ștefănescu
    • Adrian Alui Gheorghe
    • Augustin Frățilă
    • Ion Zubașcu
    • Costin Tuchilă
    • Val Condurache
    • Niculae Stoian
    • Daniel Corbu
    • Pr. Constantin Necula
    • Clara Margineanu
    • Daniel Cristea Enache
    • Octavian Soviany
    • Mircea A. Diaconu
    • Vasile Spiridon
    • Florea Miu
    • Răzvan Voncu
    • Mircea Bârsilă
    • Antonio Patraș
    • Cristian Livescu
    • Constantin Butunoi
    • Nichita Danilov
    • Liviu Antonesei
    • Lector
    • Victor Felea
    • Gellu Dorian
  • MULTIMEDIA
    • Fotografii
    • Audio
    • Video
    • Artă plastică
    • Dedicații
      • Oferite
      • Primite
  • VARIA
    • Audițiile muzicale
    • Lecturile
    • Corespondenții
  • TRANSLATED
    • English
    • Magyar
    • Italian
  • DESPRE PROIECT
  • CONTACT
Aurel Dumitrașcu
Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

NECENZURAT: Aurel Dumitrașcu către Gellu Dorian (32): „Înger vagabond, până când?!“

admin, 19/05/2026

Borca, 13 august 1986

 

Dragul meu,

 

După multă vreme, adunat de pe drumuri, aici în munți, îți scriu. Sigur, m-am mai întâlnit cu cuvintele tale în „Caiete“, citindu-te cu plăcere.
În iulie, o vreme, făcând naveta pe ruta Borca – Iași, am dat examene. Aveam patru. Trei le-am luat. La cel de Literatură și civilizație franceză, am tras un bilet cu Vigny[1] și Beaumarchais[2], autori pe care nu i-am mai citit de multă vreme, așa că am înapoiat biletul și am plecat. Spre București.
O să ies în lunile care vin cu „Biblioteca“. Bălăiță[3] îmi arată o constantă prețuire și sper să mă și apere dacă va fi cazul. Nu vreau să ies oricum și nu am voie să mai ies oricum. O parte din criticii bucureșteni (fruntași) au declarat că nu au îndrăznit să mă comenteze pentru că, în ciuda atenției cu care mă citesc, i-aș scăpa încă „parmi les doigts“. Nici nu-i de mirare. Nu țin să fiu pe placul cititorului! Îmi țin spectacolul, de va fi nevoie, cu ușile deschise. În mine, neînduplecați, trăiesc un catolic și un protestant. Nu-i împac și nici nu țin să-i împac.
În București, ca de obicei, prefer compania lui Eugen Suciu[4], care e incomod însă nu e oportunist. Mă văd și cu ceilalți, stau cu ei, trăncănim, dar puțini dintre ei sunt cu adevărat de caracter. Știu însă că toți sunt nenorociți de realități. Înger vagabond, până când?!
Am fost și-n Deltă, la Sulina! Rămân un nostalgic și e bine că rămân așa. Acum nu mai am concediu. Dacă de la 1 septembrie nu voi fi mutat la Piatra Neamț, am de gând să protestez așteptând zi de zi în fața sediului lui Amza Săceanu[5]. Îmi asum toate posibilele urmări. Pentru că sunt sătul și mi-e greață.
Să nu uit: Liviu Stoiciu[6] zice că m-a citit în „Tribuna“, la bibliotecă, iar „Săptămâna“ m-a citat la versurile lor. Dar eu n-am văzut acel număr din „Tribuna“ și nici nemțenii nu l-au prins. Mi-l poți trimite tu?! Ia-l, eventual, de la bibliotecă! Nu-s de aceeași părere cu tine în privința Magdalenei Ghica[7] – poetesa. E cea mai frumoasă dintre ele, dar nu e mai bună decât  Marta[8], Madi[9] ori Ștefoi[10]; dimpotrivă, e după ele! Așa cum nu-s de acord cu modalitatea Constanței Buzea[11] de a „povesti“ poemele lui Adrian[12] (vezi ultimul „Amfiteatru“!)[13], ca să nu mai spun că lirismul nu trebuie reacreditat, el existând, în doze diverse, la orice poet! Bine, însă, că s-a scris și cu entuziasm despre talentul lui. Adrian ar fi mai bun dacă ar risca în text. Textele sale se citesc uniform și dau senzația de monotonie. Eu nu mai gust orfevrii!
Dar ai dat examen, până la urmă?! Zic că ar fi minunat să-mi dai o veste minunată. După 4 septembrie cred că voi fi în anul V. Se duce și povestea aceasta!
Am citit și continuu să citesc mult, ca-n fiecare august. Luca Pițu[14] și Antonesei[15] mi-au mai dat minuni să citesc.
O veste rea și urâtă: lui Pucă[16] i-a fost tăiat un picior. Artrită.
Numărul pe octombrie al „Ateneului“ e făcut de nemțeni. Ai să mă mai citești pe acolo, prin „România Literară“, prin „Transilvania“ și „Cronica“. Nu uita să-mi iei câte un exemplar! Nu-s abonat și nu le primesc.
Îți scriu pe muzică. Îl aștept pe Radu[17]. Am primit niște blugi din Iugoslavia și nu-mi vin prea bine. Ei îmi vor spune cum să-i tai.
M-am reîmpăcat cu Daniel[18]. Am dat palma: el a promis să nu mai dea ocazia să cred că fură, iar eu am promis că nu-l voi mai blasfemia – drept urmare. Din punctul meu de vedere, Andrieș[19] nici nu există! Editorii sunt cu totul altceva!
Excelentă ideea ta cu antologia celor duși peste Styx! O, desigur, discreție! Spor la treabă!
Ne vedem la Colocvii! Da? Și aștept CARTEA ta, cu emoție și încredere!
Te las. Mai am de răspuns domnilor Paler[20] (care nu știe de ce nu-i confirm primirea ultimei sale cărți, dar n-am primit-o!), Grigurcu[21], Liviu Stoiciu[22], Azap[23], George Ostroveanu + puștoaicele!
Am primit din Franța o excelentă „Chronologie des civilisations“! Ce popor minunat! „Povestea poveștilor“ a lui Creangă o să apară la „À l’écart“!
Te îmbrățișez cu dragoste și frăție!

 

Aurel Dumitrașcu

 

[1] Alfred de Vigny (1797 – 1863) – poet și dramaturg.
[2] Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais (1732 – 1799) – dramaturg, muzician, om politic și editor.
[3] George Bălăiță (1935 – 2017) – romancier.
[4] Eugen Suciu (n. 1952) – poet.
[5] Amza Săceanu (1936 – 2007) –  pe vremea acea secretar al Comitetul Judeţean de Partid Neamţ.
[6]  Liviu Ioan Stoiciu (n. 1950) – poet, prozator și scriitor.
[7] Magda Cârneci (n. 1955) – poetă, critic de artă și publicistă. A mai semnat și cu pseudonimul Magdalena Ghica.
[8] Marta Petreu (n. 1955) – profesoară, scriitoare și editoare. Pe numele său adevărat Rodica Marta Vartic.
[9] Mariana Marin (1956 – 2003) – poetă.
[10] Elena Ștefoi (n. 1954) – poetă, publicistă și diplomată.
[11] Constanța Buzea (1941 – 2012) – poetă.
[12] Adrian Alui Gheorghe (n. 1958) – poet, editor și om politic.
[13] Vezi articolul „Ceremonii lirice“ publicat de Constanța Buzea în „Amfiteatru“, nr. 7 din 1 iulie 1986.
[14]  Luca Pițu (1947 – 2015) – eseist, publicist și profesor.
[15] Liviu Antonesei (n. 1953) – scriitor, cercetător, publicist și om politic.
[16] Florin Pucă (1932 – 1990) – artist plastic, poet și actor.
[17] Radu Florescu (n. 1961) – poet.
[18] Daniel Corbu (n. 1956) – poet și eseist.
[19] Andi Andrieş (n. 1934) – poet, dramaturg, editor și publicist.
[20] Octavian Paler (1926 – 2007) – scriitor, jurnalist, editorialist și om politic.
[21] Gheorghe Grigurcu (n. 1936) – critic literar și scriitor.
[22] Liviu Ioan Stoiciu (n. 1950) – poet, prozator și scriitor.
[23] Gheorghe Azap (1939 – 2014) – poet.

Inedit adrian alui gheorgheaurel dumitrascugellu dorianliviu antoneseiliviu ioan stoiciumarta petreu

Post navigation

Previous post
Next post

Related Posts

Inedit

INEDIT Aurel Dumitrascu – „40 de scrisori de înțelepciune“ (3): „Te plimbi prin sufletul meu și ai gleznele frumoase ca un câmp de flori!“

15/11/202115/11/2021

În Arhiva „Aurel Dumitrașcu“ se păstrează, recuperate recent, majoritatea celebrelor „40 de scrisori de înțelepciune“ pe care poetul Aurel Dumitrașcu le trimisese prietenei sale Tudorița Gavril. Epistolele, extrem de importante, nu fac parte din seria de „corespondență cotidiană“ care a apărut, într-o ediție destul de ciuntită, în urmă cu șase…

Read More
Inedit

INEDIT Aurel Dumitrașcu – Scrisori către Prințesă (22): „Cedând, i-ai obișnuit cu «a ierta»!“

12/03/2026

Vineri, 1 ianuarie 1988   Dulce Irina,   E 1 ianuarie, dimineața, e 828 de minute, e frig. LA MULȚI ANI!, deci, fata mea dulce! Să fie un an cât de frumos vrei tu, să fim cât mai des împreună, să pot privi bucuria din ochii tăi! M-am trezit senin,…

Read More
Inedit

INEDIT – Luca Pițu către Aurel Dumitrașcu: „Totu-i o.k., bătrîne eretic sabasean!“

20/09/2021

Iași, 4 XII 1985*   Dragă Au[răule],   Cetirăm ieri-alaltăieri cu Anișoara scrisa-ți și mult ne înveselirăm. Și nu puțin ne întristarăm. Rîserăm cu un ochi de încurcătura ta, ePISTOLARULE; plînserăm cu celălalt pentru instanța ta maternă, dar ne păstrarăm în stare de veghe ochiul terț, ochiul pineal, cel cu…

Read More

Aurel Dumitrascu

© Arhiva Aurel Dumitrașcu 2026