Borca, 13 august 1986
Dragul meu,
După multă vreme, adunat de pe drumuri, aici în munți, îți scriu. Sigur, m-am mai întâlnit cu cuvintele tale în „Caiete“, citindu-te cu plăcere.
În iulie, o vreme, făcând naveta pe ruta Borca – Iași, am dat examene. Aveam patru. Trei le-am luat. La cel de Literatură și civilizație franceză, am tras un bilet cu Vigny[1] și Beaumarchais[2], autori pe care nu i-am mai citit de multă vreme, așa că am înapoiat biletul și am plecat. Spre București.
O să ies în lunile care vin cu „Biblioteca“. Bălăiță[3] îmi arată o constantă prețuire și sper să mă și apere dacă va fi cazul. Nu vreau să ies oricum și nu am voie să mai ies oricum. O parte din criticii bucureșteni (fruntași) au declarat că nu au îndrăznit să mă comenteze pentru că, în ciuda atenției cu care mă citesc, i-aș scăpa încă „parmi les doigts“. Nici nu-i de mirare. Nu țin să fiu pe placul cititorului! Îmi țin spectacolul, de va fi nevoie, cu ușile deschise. În mine, neînduplecați, trăiesc un catolic și un protestant. Nu-i împac și nici nu țin să-i împac.
În București, ca de obicei, prefer compania lui Eugen Suciu[4], care e incomod însă nu e oportunist. Mă văd și cu ceilalți, stau cu ei, trăncănim, dar puțini dintre ei sunt cu adevărat de caracter. Știu însă că toți sunt nenorociți de realități. Înger vagabond, până când?!
Am fost și-n Deltă, la Sulina! Rămân un nostalgic și e bine că rămân așa. Acum nu mai am concediu. Dacă de la 1 septembrie nu voi fi mutat la Piatra Neamț, am de gând să protestez așteptând zi de zi în fața sediului lui Amza Săceanu[5]. Îmi asum toate posibilele urmări. Pentru că sunt sătul și mi-e greață.
Să nu uit: Liviu Stoiciu[6] zice că m-a citit în „Tribuna“, la bibliotecă, iar „Săptămâna“ m-a citat la versurile lor. Dar eu n-am văzut acel număr din „Tribuna“ și nici nemțenii nu l-au prins. Mi-l poți trimite tu?! Ia-l, eventual, de la bibliotecă! Nu-s de aceeași părere cu tine în privința Magdalenei Ghica[7] – poetesa. E cea mai frumoasă dintre ele, dar nu e mai bună decât Marta[8], Madi[9] ori Ștefoi[10]; dimpotrivă, e după ele! Așa cum nu-s de acord cu modalitatea Constanței Buzea[11] de a „povesti“ poemele lui Adrian[12] (vezi ultimul „Amfiteatru“!)[13], ca să nu mai spun că lirismul nu trebuie reacreditat, el existând, în doze diverse, la orice poet! Bine, însă, că s-a scris și cu entuziasm despre talentul lui. Adrian ar fi mai bun dacă ar risca în text. Textele sale se citesc uniform și dau senzația de monotonie. Eu nu mai gust orfevrii!
Dar ai dat examen, până la urmă?! Zic că ar fi minunat să-mi dai o veste minunată. După 4 septembrie cred că voi fi în anul V. Se duce și povestea aceasta!
Am citit și continuu să citesc mult, ca-n fiecare august. Luca Pițu[14] și Antonesei[15] mi-au mai dat minuni să citesc.
O veste rea și urâtă: lui Pucă[16] i-a fost tăiat un picior. Artrită.
Numărul pe octombrie al „Ateneului“ e făcut de nemțeni. Ai să mă mai citești pe acolo, prin „România Literară“, prin „Transilvania“ și „Cronica“. Nu uita să-mi iei câte un exemplar! Nu-s abonat și nu le primesc.
Îți scriu pe muzică. Îl aștept pe Radu[17]. Am primit niște blugi din Iugoslavia și nu-mi vin prea bine. Ei îmi vor spune cum să-i tai.
M-am reîmpăcat cu Daniel[18]. Am dat palma: el a promis să nu mai dea ocazia să cred că fură, iar eu am promis că nu-l voi mai blasfemia – drept urmare. Din punctul meu de vedere, Andrieș[19] nici nu există! Editorii sunt cu totul altceva!
Excelentă ideea ta cu antologia celor duși peste Styx! O, desigur, discreție! Spor la treabă!
Ne vedem la Colocvii! Da? Și aștept CARTEA ta, cu emoție și încredere!
Te las. Mai am de răspuns domnilor Paler[20] (care nu știe de ce nu-i confirm primirea ultimei sale cărți, dar n-am primit-o!), Grigurcu[21], Liviu Stoiciu[22], Azap[23], George Ostroveanu + puștoaicele!
Am primit din Franța o excelentă „Chronologie des civilisations“! Ce popor minunat! „Povestea poveștilor“ a lui Creangă o să apară la „À l’écart“!
Te îmbrățișez cu dragoste și frăție!
Aurel Dumitrașcu
[1] Alfred de Vigny (1797 – 1863) – poet și dramaturg.
[2] Pierre-Augustin Caron de Beaumarchais (1732 – 1799) – dramaturg, muzician, om politic și editor.
[3] George Bălăiță (1935 – 2017) – romancier.
[4] Eugen Suciu (n. 1952) – poet.
[5] Amza Săceanu (1936 – 2007) – pe vremea acea secretar al Comitetul Judeţean de Partid Neamţ.
[6] Liviu Ioan Stoiciu (n. 1950) – poet, prozator și scriitor.
[7] Magda Cârneci (n. 1955) – poetă, critic de artă și publicistă. A mai semnat și cu pseudonimul Magdalena Ghica.
[8] Marta Petreu (n. 1955) – profesoară, scriitoare și editoare. Pe numele său adevărat Rodica Marta Vartic.
[9] Mariana Marin (1956 – 2003) – poetă.
[10] Elena Ștefoi (n. 1954) – poetă, publicistă și diplomată.
[11] Constanța Buzea (1941 – 2012) – poetă.
[12] Adrian Alui Gheorghe (n. 1958) – poet, editor și om politic.
[13] Vezi articolul „Ceremonii lirice“ publicat de Constanța Buzea în „Amfiteatru“, nr. 7 din 1 iulie 1986.
[14] Luca Pițu (1947 – 2015) – eseist, publicist și profesor.
[15] Liviu Antonesei (n. 1953) – scriitor, cercetător, publicist și om politic.
[16] Florin Pucă (1932 – 1990) – artist plastic, poet și actor.
[17] Radu Florescu (n. 1961) – poet.
[18] Daniel Corbu (n. 1956) – poet și eseist.
[19] Andi Andrieş (n. 1934) – poet, dramaturg, editor și publicist.
[20] Octavian Paler (1926 – 2007) – scriitor, jurnalist, editorialist și om politic.
[21] Gheorghe Grigurcu (n. 1936) – critic literar și scriitor.
[22] Liviu Ioan Stoiciu (n. 1950) – poet, prozator și scriitor.
[23] Gheorghe Azap (1939 – 2014) – poet.