Borca, 6 iunie 1986
Dragul meu,
Nu ți-am scris de multă vreme, împărțit de tot felul de povești. Nu-s nici acum mai liniștit. În primăvara aceasta, de fapt, am fost un epistolar dezastruos. Nu există prieten căruia să nu-i fi scris cu întârziere și chiar unor fețe mai oficiale nu le-am răspuns încă după două luni (Grigurcu[1] și Paler[2], de exemplu). În aprilie am fost la Iași; Lucian[3] zicea că trebuie să treci și tu pe acolo, dar cred că în săptămâna de după ce noi terminam examenele. Am luat patru dintre ele (pedagogia – 6; socialismul – 6 – o notă mai mare m-ar fi compromis în proprii-mi ochi!; istorie literară – perioada interbelică – 10; lingvistica romanică – 9), la unul (cel de metodica predării, cu Pavel Florea[4]!) n-am fost primit (cu Adrian[5]) pe motiv că ne-am fi bătut joc într-o lucrare. A ieșit cu discuții. Deh, numai cu șefii de cultură pe județ să nu ai de-a face…
M-am întors în munți cu dorința de a-mi pune la punct „Biblioteca din Nord“, pe care n-am reușit nici acum s-o duc la București, deși pe 17 – 18 – 19 – 20 – 21 am fost în orașul cel mare. Bălăiță[6] et comp. m-au mai păsuit o vreme, dar am depășit deja termenul și trebuie să-l mai sun pe Mircea Ciobanu[7]. Vreau să scot o carte care să-mi placă mie în primul rând și de luni de zile ard și scriu și schimb și o iau de la capăt. Acum mi-au ieșit primele două părți, dar mai am de bătut la mașină „Tratatul de eretică“ (o secțiune a cărții acum, restructurat și el!). Țineam să am în cartea aceasta și un text – „Câinele literaturii“, care însă, nu-mi iese cum vreau. Mi-a mâncat zilele cartea aceasta! Ce eram eu schilod, acum sunt sfrijit peste măsură!
Luna aceasta am avut de vopsit (în crem) și tabla de pe casă, în fiecare seară mă duc patru kilometri pentru a privi meciurile de la C. M., așa că mă culc numai după 1230, în zori urmând să fiu prezent la școală. Sunt obosit. Pe 1 iulie am și primul examen, cred că cel mai dificil din toată facultatea – Istoria limbii române. Cu memoria mea… Mai am și două de franceză!
Deci, după 15 iulie (când sper să am vești bune și despre tine! – succes!) voi fi mai proaspăt și mai pus pe spirit. Ca să mă mai reconfortez, citesc poeme de Gh. Azap[8]. Acest schivnic minunat mi-a mai trimis două din cărțile sale pe care nu le aveam. Și n-am mai ajuns la Piatra Neamț!
D.R.[9]-ul iar dă telefoane, Săceanu[10] caută (se caută?!) dar eu, din păcate (oare?), sunt tot aici.
Nu-ți spun că, pe 14 iunie, Radu Florescu[11] face nuntă – ești invitatul lui! – și toți nemțenii se vor aduna aici la Borca. Uită, chiar ar fi fain să poți veni (fără daruri, îți închipui!), să stai la mine două-trei zile, să fim toți aici.
Cu Daniel[12] sunt tot în relații proaste, chiar dacă ne-am preumblat pentru București și am mers și la bere. Dar vor veni toți aici pe 14, inclusiv Livescu[13] și pictorii etc. T. T. Coșovei[14] m-a anunțat că va scrie în S.L.A.S.T. despre „Furtuni“. Nu cred că va accepta gazeta aceea, repudiată de subsemnatul, dar dacă se-ntâmplă „minunea“, trimite-mi și mie tăietura[15]!
Sigur, la București mi-an făcut veacul cu Eugen Suciu[16] în primul rând. Cu Matei Vișniec[17] am fost la film, cu Mircea Cărtărescu[18] m-am băut la „Berlin“, cu Stoica[19], Vasile Vlad[20], T.T. Coșovei, Britz[21] și ceilalți m-am încurcat pe la casa cu scriitorii. Dar: București mizer, mizer!
Te aștept sincer cu CARTE și-ți doresc mult succes în demersurile ce însoțesc așteptata ieșire!
Bucurie și liniște!
Te îmbrățișez cu gândul cel sfânt,
Aurel Dumitrașcu
[1] Gheorghe Grigurcu (n. 1936) – critic literar și scriitor.
[2] Octavian Paler (1926 – 2007) – scriitor, jurnalist, editorialist și om politic.
[3] Lucian Vasiliu (n. 1954) – Poet, prozator, publicist, editor, manager cultural.
[4] Pavel Florea (1937 ‒ 2026) – istoric şi critic literar, prof. univ. dr., profesor emerit.
[5] Adrian Alui Gheorghe (n. 1958) – poet, editor și om politic.
[6] George Bălăiță (1935 – 2017) – romancier.
[7] Mircea Ciobanu (1940 – 1996) – poet, prozator, editor, traducător și eseist.
[8] Gheorghe Azap (1939 – 2014) – poet.
[9] Dumitru Radu Popescu (1935 – 2023) – scriitor, prozator, dramaturg, scenarist de film, membru titular al Academiei Române.
[10] Amza Săceanu (1936 – 2007) – pe vremea acea secretar al Comitetul Judeţean de Partid Neamţ.
[11] Radu Florescu (n. 1961) – poet.
[12] Daniel Corbu (n. 1956) – poet și eseist.
[13] Cristian Livescu (1945 – 2024) – scriitor.
[14] Traian T. Coșovei (1954 – 2014) – poet.
[15] În cele din urmă cronica lui Traian T. Coșovei a fost publicată la rubrica „Un tânăr autor, o carte“ din S.L.A.S.T. nr. 32 din 9 august 1986.
[16] Eugen Suciu (n. 1952) – poet.
[17] Matei Vișniec (n. 1956) – poet și dramaturg.
[18] Mircea Cărtărescu (n. 1956) – poet, prozator, eseist, critic literar și jurnalist.
[19] Petre Stoica (1931 – 2009) – poet, traducător, publicist, colecționar de presă și bibliofil.
[20] Vasile Vlad (n. 1941) – poet.
[21] Helmut Britz (n. 1956) – publicist, traducător, poet și scriitor.