Borca, 20 mai 1985
Dragul meu,
Revin uşor împleticit de miresmele primăverii. Dar e bine aşa, chiar dacă sunt mai leneş decât în aprilie.
Ne revedem pe 7-8-9 la Tg. Neamţ şi vom trăncăni mai mult atunci.
O aştept pe Marta Petreu[1] aici în munţi, urmând să venim după aceea la Tg. Neamţ. Sper că va putea pleca de la acel liceu de lux!
Acum trei ore m-am întors de la Piatra Neamţ. Ieri m-am văzut şi cu Daniel[2]. Ceilalţi – nu! Chioaru[3] a plecat definitiv la Sibiu. E librar acolo.
Am probleme cu iubita mea, puștoaica. Sper să nu iasă un dezastru. Nu vreau nici copii şi nici căsnicie. Recunosc: sunt oarecum crispat.
La Iaşi a fost în regulă! Am dat trei examene (sintaxa, dialectologia şi psihologia). Ultimele două le-am luat cu 10, primul l-am picat (cu țăcănitul acela de C. Dumitriu[4] şi gramatica-i contestatară!). Nu-i nimic.
Între timp, prietenul meu (!) Radu Călin Cristea[5] a publicat în „Familia“ nr. 4 un pamflet[6] („despre“) împotriva „Furtunilor“. Un soț ofuscat. A ţinut să-mi plătească aventurile cu Mariana Marin[7]. Mi se spusese, dar Radu e un băiat prea deştept – de aceea nu mă aşteptam. Trebuia să mă radă cu armele criticului, onest, nu în tonul „Săptămânii“! Reaua-i credinţă şi detectivismul sunt evidente din cap în cap… „Verbiaj metaforic“?! E penibil! „Contaminări semantice în lanţ“?! Cea sesizată de el e unica +, poate, finalul la „Cartea de citire“. Ce să mai spun despre sintaxma inexistentă în carte – „aer imponderabil“ – pe care o pune în seama mea cu evidenta intenţie de a mă cataloga drept incult?! Sau despre complexul lui că numai dacă stai în Bucureşti n-ai complexe culturale?! Oricum, în ziua în care am citit, nu m-am simţit bine. N-a procedat onest, nu mă aşteptam de la el, nu eram obișnuit cu aşa ceva. Dar nu pot purta pică unui om inteligent! A doua zi, acasă, pe masă, am găsit o scrisoare de la Universität zu Köln, de la Marian Popa[8]. Saluta „Furtunile“ etc. Şi mi-a trecut amărăciunea. Radu G. Ţeposu[9] şi Cristian Moraru[10] mi-au scris cu gând bun.
Da, cartea lui Liviu Stoiciu[11] este minunată! Şi mă bucur sincer pentru el! O primisem şi eu.
În Iaşi – ca de obicei! Plus Ioan Buduca[12]!
Pe 7 iunie, seara, să fii la Tg. Neamţ!
Sper să fiu şi eu liniștit când vin acolo! Citesc pentru examene, trec prin toţi criticii importanţi, ore în şir. Am citit şi toată proza lui Eminescu – dar nu m-a entuziasmat decât pe porţiuni!
Nu ştiu ce să-ţi mai spun!?
Bucurie, poezie, sănătate!
Te îmbrăţişez!
Aurel Dumitraşcu
[1] Marta Petreu (n. 1955) – profesoară, scriitoare și editoare. Pe numele ei real Rodica Marta Vartic.
[2] Daniel Corbu (n. 1956) – poet și eseist.
[3] Dumitru Chioaru (n. 1957) – poet, eseist și critic literar.
[4] Corneliu Dumitriu (1933 – 2018) – profesor universitar.
[5] Radu Călin Cristea (1955 – 2020) – critic literar, scriitor, eseist și jurnalist.
[6] Este vorba de articolul „Gârla Kant“ publicat de Radu Călin Cristea la rubrica „Cartea de debut“ în revista „Familia“ nr. 4 din 1 aprilie 1985, pg. 11.
[7] Mariana Marin (1956 – 2003) – poetă.
[8] Marian Popa (n. 1938) – istoric și critic literar.
[9] Radu G. Țeposu (1954 – 1999) – critic literar, eseist și cronicar literar.
[10] Christian Moraru (n. 1960) – critic literar, teoretician și profesor universitar.
[11] Liviu Ioan Stoiciu (n. 1950) – poet, prozator și scriitor.
[12] Ioan Buduca (n. 1952) – scriitor, critic literar, eseist.