Borca, 11 martie 1985
Dragul meu,
Voi „încerca” o epistolă mai scurtă! Nu sfârșesc niciodată de răspuns la scrisorile primite și peste exact o lună am examene – și nu am citit mai nimic! Danger!
Îți mulțumesc foarte mult pentru recenziile trimise! Îți rămân îndatorat și sper ca atunci când o să-ți apară cartea să mă revanșez!
Îți mulțumesc mult și pentru cum ai scris în „Caiete…“[1]! Am făcut abstracție de context! Să nu mă înțelegi greșit, dar realmente am destule motive să fiu iritat de politica lui Daniel[2]! Ne-am întâlnit toți, recent, la Piatra Neamț. Era foarte preocupat de Premiul Uniunii! Îi doresc să-l ia! Pe mine nu mă interesează astfel de lucruri, o spun cu sinceritate, deși cel mai des nu ne convine când eventual un suntem luați în seamă.
Nu cred că ești un „uitat“ și nu cred c-ai pierdut trenul! Doar puțin mai multă încrâncenare ți-ar trebui! Și raportează-te tot timpul la cei buni, la „nesentimentali“, pur și simplu fii neînduplectat în orgoliul cu care îți hotărăști paginile scrise. Nu trebuie să scrii texte „ocazionale“, oricât te-ar mișca aniversările, țara! Cartea! La ea trebuie să te gândești! Voi repeta că solidaritatea cu cei „originali“ este necesară! Îți spun sincer: eu mă simt excelent și nemarginalizat (deși-s chiar și mai izolat decât tine!) chiar și prin prieteniile mele epistolare[3]! Paler[4] îmi scrie în mod regulat! Marta Petreu[5] este seducătoare! Cred că ne scriem dintr-un același motiv: ne părem tare bizari unul celuilalt! Antonesei[6], Lucian[7], Stoiciu[8], Grigurcu[9] din când în când, bucureștenii, ceilalți care nu-mi vin în minte acum.
Constantin Severin[10] mi-a trimis cartea lui, lăudând-o pe-a mea! E comentat excelent (Cistelecan[11], C. Sorescu[12]), dar cred că se exagerează; cartea nu-i deloc groasă! Cred că și cu Morar[13] se exagerează (Ioan T. Morar), dar e oricum un poet bun – aliat cu cine trebuie! Mureșan (Ion)[14], însă, vorba lui Romoșan[15], îi dă lecții oricând!
În ultima vreme am scris mult! E un lucru care mă mulțumește! Prea multe luni fusesem inhibat!
Te îmbrățișez,
Aurel Dumitrașcu
[1] Este vorba de articolul „Doi poeți“ (Daniel Corbu și Aurel Dumitrașcu), publicat de Gellu Dorian în „Caiete botoșănene“, supliment al revistei „Ateneu“, nr. 2 din 1 februarie 1985.
[2] Daniel Corbu (n. 1956 ) – poet și eseist.
[3] Toate epistolele expediate de Octavian Paler, Marta Petreu, Liviu Antonesei, Lucian Vasiliu și Liviu Ioan Stoiciu au fost furate din arhiva Aurel Dumitrașcu.
[4] Octavian Paler (1926 – 2007) – scriitor, jurnalist, editorialist și om politic.
[5] Marta Petreu (n. 1955) – profesoară, scriitoare și editoare. Pe numele său adevărat Rodica Marta Vartic.
[6] Liviu Antonesei (n. 1953) – scriitor, cercetător, publicist și om politic.
[7] Lucian Vasiliu (n. 1954) – poet și editor.
[8] Liviu Ioan Stoiciu (n. 1950) – poet, prozator și scriitor.
[9] Gheorghe Grigurcu (n. 1936) – critic literar și scriitor.
[10] Constantin Severin (n. 1952) – Poet, publicist si artist plastic.
[11] Alexandru Cistelecan (n. 1951) – critic literar.
[12] Constantin Sorescu – critic literar.
[13] Ioan T. Morar (n. 1956) – scriitor, jurnalist, diplomat și activist civic.
[14] Ion Mureșan (n. 1955) – poet și publicist.
[15] Petru Romoșan (n. 1957) – poet.
