Skip to content
Aurel Dumitrașcu Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

  • Home
  • BIOGRAFIE
  • POEME ȘI PROZĂ
    • POEME
      • Inedite
      • Din antologii
    • PROZĂ
      • VOLBURICĂ
      • DE CE PRIMĂVERILE NU AU LIMBĂ
      • UN CAZ DE MUTILARE
  • PUBLICISTICA
    • În „Ceahlăul“
    • În „Dialog“
    • Eseistică
      • Poveștile erotice ale lui Ion Creangă
      • Daniel Turcea sau magia esenţelor
      • Vasile Vlad sau cele 1001 de nopți ale exagerării
      • Generația fără îngeri
    • INTERVIURI
      • „Mizind pe impostori nu facem decît să spunem ceva despre… noi înșine.“
      • „Cei care vorbesc cel mai mult de conștiința că sunt scriitori sunt veleitarii.“
      • „Devenirea unora se oprește odată cu examenul de licență și schimbă biblioteca pe un restaurant.“
      • „Am plecat cu un gust amar, hotărât să nu mă mai întorc niciodată la așa ceva.“
      • „Un om al zilelor noastre nu este în «criză» de probleme indiferent în ce loc există!“
      • „Între cei aleși au apărut și destule «voci» de complezență, voci de umplutură care au încurcat și încărcat planuri editoriale“
      • Ultimul interviu
    • Traduceri
      • PAUL McCARTNEY: ,,Un cîntec poate schimba conștiințele“
      • Scrisoarea deținutului politic Vaclav Havel către Samuel Beckett
      • FRANCESCO ALBERONI – EROTISMUL
      • „James Clavell, valorați 5 milioane de dolari?“
      • Omar Sharif sau singurătatea seducătorului
    • Din manuscrise
      • REVISTELE ILUSTRATE ȘI MODESTIA
      • „Însoțitorul“
      • Neooportunismul la pîrleaz
      • Eminescu
  • JURNAL ȘI CORESPONDENȚĂ
    • Jurnal
      • Carnete maro – Jurnal 1980
      • Carnete maro – Jurnal 1981
    • Corespondență
      • Către Nicolae Steinhardt
      • Către Eugen Barbu
      • Către Geo Dumitrescu
      • Către Mircea Sântimbreanu
      • Către Petre Stoica
      • Către Radu Florescu
      • Către Gheorghe Grigurcu
      • Către Nicolae Sava
      • Către Magda Cîrneci
      • Către Emilia Amariei
      • Către Maria Anegroaie
      • Aurel Dumitrașcu către Dana Pîntea: „Adrian poate că ar fi continuat să scrie ode dacă eu nu l-aș fi ridiculizat cu consecvență în acest sens, ani în șir!“
      • Către Elisabeta Vartic
      • Aurel Dumitrașcu către Adrian Alui Gheorghe: „Amneziile astea ale tale seamănă cu scuipatul!“
      • Către Sorin Roșca
      • Către Gheorghe Simon
      • Către Constantin Preda
      • Către Ion Simuț
      • Către Vasile Gogea
      • Către Emilian Galaicu-Păun
  • MANUSCRISE
    • IARNA LEGATĂ LA OCHI – SCRISORI PROVINCIALE
    • CARNETE MARO – JURNAL
      • MANUSCRISE INEDITE
      • MANUSCRISE PUBLICATE
  • AMINTIRI
    • D.R. Popescu
    • Radu Florescu
    • Constantin Acosmei
    • Mircea A. Diaconu
    • Ioana Revnic
    • Liviu Ioan Stoiciu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Vasile Gogea
    • Radu Dobîndă
    • Dumitru Necșanu
    • Ioana Dinulescu
    • Radu Părpăuţă
    • Dana Pîntea
  • OPINII CRITICE
    • Iulian Costache
    • Nicolae Manolescu
    • Cezar Ivănescu
    • Constanța Buzea
    • Laurențiu Ulici
    • Romul Munteanu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Radu G. Țeposu
    • Marin Mincu
    • Alex. Ștefănescu
    • Adrian Alui Gheorghe
    • Augustin Frățilă
    • Ion Zubașcu
    • Costin Tuchilă
    • Val Condurache
    • Niculae Stoian
    • Daniel Corbu
    • Pr. Constantin Necula
    • Clara Margineanu
    • Daniel Cristea Enache
    • Octavian Soviany
    • Mircea A. Diaconu
    • Vasile Spiridon
    • Florea Miu
    • Răzvan Voncu
    • Mircea Bârsilă
    • Antonio Patraș
    • Cristian Livescu
    • Constantin Butunoi
    • Nichita Danilov
    • Liviu Antonesei
    • Lector
    • Victor Felea
    • Gellu Dorian
  • MULTIMEDIA
    • Fotografii
    • Audio
    • Video
    • Artă plastică
    • Dedicații
      • Oferite
      • Primite
  • VARIA
    • Audițiile muzicale
    • Lecturile
    • Corespondenții
  • TRANSLATED
    • English
    • Magyar
    • Italian
  • DESPRE PROIECT
  • CONTACT
Aurel Dumitrașcu
Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

NECENZURAT: Aurel Dumitrașcu către Gellu Dorian (18): „Acum, când totul se răstălmăcește abuziv!“

admin, 29/04/2026

Borca, 29 aprilie ’84

 

Bună, dragule!

 

Îți răspund la epistola din 30 martie, venită târziu, e drept, dar binevenită. În primele zile din aprilie am plecat la Iași. Sesiune. Am dat cinci din cele șapte examene câte am pe an. Le-am luat pe toate, descongestionându-mi vara. Cred că fac toată chestia asta (filologia) din… orgoliul de a avea orgoliu. Ba chiar, la examene, țin ca la unele să fiu bun, cel mai bun. La unele și sunt – teoria literaturii, istoria literaturii. Mai am de dat filozofia și slava veche.
La Iași era cald, reconfortant. Aici, în schimb, e nins și e foarte rece. Vreme infectă. Stau în casă, ascult muzică, citesc (acum Wittgenstein[1] – din „Tractatus logico-philosophicus“; îl găsesc deosebit de profund!), scriu scrisori.
Și când te gândești că la Iași mă duceam zilnic cu Luca (Pițu)[2] să privim magnoliile înflorite! Zilele cu Luca, Lucian[3] și ceilalți mi-au priit. Și ulcerul mi-a mai trecut. Mai țin cont de regim, totuși! Mă simt rău deseori. Poate voi supraviețui.
Asta ar fi! Sunt anunțat cu cartea în buletinul 2 / ’84 al Centralei editoriale, deci pentru acest trimestru. O supra-comisie (anul Congresului, deh!) va reciti manuscrisul. Doamna Gabriela Negreanu[4], bolnavă, mi-a comunicat telefonic că a venit confirmarea pentru tipărire. Habar n-am cum va fi. Sper să nu-mi scoată (acei tovarăși) și „textele rele“ care au mai rămas!
Doamna Gabriela e o dulce, evident. Mi-e foarte dragă și-mi amintește mereu de Nastasia Kinski[5] din „Tess“[6]. E cea mai plăcută femeie din toată Casa Scânteii! Lasă-mă să cânt la enșpe… triști!
Îmi pare rău pentru tot ceea ce nu ți se întâmplă benefic! Am avut și am încredere în tine și până la urmă nu se poate să nu ieși și tu cu carte. E preferabil, însă, să nu prinzi o vreme editorială
ca cea de acum, când totul se răstălmăcește abuziv! Vorba lui Evgheni Șvarț[7]: „Suntem atât de fericiți că nici nu ne vine să credem!“ Țin să rămân curat și bun. Că-s și intolerant deseori, asta nu-i rău. Cinstea implică întotdeauna și o anumită doză de intoleranță. E și o chestiune de igienă.
Cred că dac-ar veni mai curând căldura, toate mi s-ar părea mai ușor suportabile. Aș pleca undeva să nu mai îndur umilința frigului. Îmi pare rău că atâta viață mi se risipește prin ciuda întru frig. Prezența Tudoriței[8] continuă să fie cea mai aleasă bucurie a mea aici. Dacă auzi că m-au legat, să știi că din cauza ei!
Îmi pare rău că nu prea apar cronici la cartea lui Daniel[9]. Ulici[10], cel puțin, a pălăvrăgit doar în „R. L.“[11], fără ca să spună ceva. În „Convorbiri“ va scrie Lucian. Ceilalți s-au abținut. Și cartea lui nu-i slabă, e doar incompletă, forfecată de funcționarii care controlează editurile! Să sperăm că la a doua nu va mai fi tot așa! Dacă, vorba mamei, va mai fi lume!
Îți doresc bucurie și liniște! Și succes la „Junimea“! Poate va ieși și Adrian[12]!
Mai scrie-mi! Eu-s cam împrăștiat acum!
Al tău, mereu,

 

Aurel Dumitrașcu

 

[1] Ludwig Josef Johann Wittgenstein (1889 – 1951) – filosof.
[2] Luca Pițu (1947 – 2015) – eseist, publicist și profesor.
[3] Lucian Vasiliu (n. 1954) – poet și editor.
[4] Gabriela Negreanu (1947 – 1995) – poetă, eseistă și redactor de carte. Pe numele său real Gabriela Vasilache.
[5] Nastassja Aglaia Kinski (n. 1961) – actriță și model.
[6] „Tess“ – film lansat în 1979 în regia lui Roman Polanski. Adaptare după un roman de Thomas Hardy.
[7] Evgheni Lvovici Șvarț (1896 – 1958) – scriitor și dramaturg.
[8] Tudorița Gavril (n. 1969) – fostă elevă a lui Aurel Dumitrașcu.
[9] Daniel Corbu (n. 1956) – poet și eseist.
[10] Laurențiu Ulici (1943 – 2000) – critic literar și om politic.
[11] Vezi articolul „Întâmplări în provincie“ publicat de Laurențiu Ulici în „România literară“ nr. 16 din 19 aprilie 1984.
[12] Adrian Alui Gheorghe (n. 1958) – poet, editor și om politic.

Inedit adrian alui gheorgheaurel dumitrascudaniel corbugabriela negreanugellu dorianluca pitulucian vasiliunecenzuratscrisoritudorita gavriluliciwittgenstein

Post navigation

Previous post
Next post

Related Posts

Inedit

INEDIT Aurel Dumitrașcu către Magda Cârneci: „Poate că rămânerea în viață a unui poet e mai importantă decât orice gafă pe care o poate face acel poet.“

17/11/202118/11/2021

Piatra Neamț, 7 decembrie 1989   Draga mea,   Probabil nu ți-am scris niciodată ca un om mulțumit și împăcat. Dar aș fi vrut să-ți spun uneori că mi-e bine și că e totul în ordine. Nefiind așa, dând (aceleași) semne de „om sfârşit“, îți voi fi inoculat involuntar imaginea…

Read More
Inedit

Inedit Aurel Dumitrașcu – UN DRUM (1)

27/04/202227/04/2022

Ești pe marginea Voronețului, la trei sute de metri de celebra mânăstire. Pârâul acesta cald, cerul plin de nori reci, un foc cu un ceaun cu mazăre boabe, pădurea din jur, prietenii tăi (Radu și Liviu Florescu, Ovidiu Niță și Ion Alămâie) și tu, întins în cort și scriind. Se…

Read More
Inedit

INEDIT Liviu Antonesei către Aurel Dumitrașcu: “Creștinismul românesc e, mai ales, gastronomic.”

04/03/202504/03/2025

Iași, 29 Decembrie 1985   Dragul meu, Mulțumesc pentru urările pe anul care vine și te rog / rugăm să le primești și tu pe ale noastre. Să dea Domnul să avem cu toții un an mai bun decât cei din urmă. Pe de altă parte, e bine că te…

Read More

Aurel Dumitrascu

© Arhiva Aurel Dumitrașcu 2026