Skip to content
Aurel Dumitrașcu Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

  • Home
  • BIOGRAFIE
  • POEME ȘI PROZĂ
    • POEME
      • Inedite
      • Din antologii
    • PROZĂ
      • VOLBURICĂ
      • DE CE PRIMĂVERILE NU AU LIMBĂ
      • UN CAZ DE MUTILARE
  • PUBLICISTICA
    • În „Ceahlăul“
    • În „Dialog“
    • Eseistică
      • Poveștile erotice ale lui Ion Creangă
      • Daniel Turcea sau magia esenţelor
      • Vasile Vlad sau cele 1001 de nopți ale exagerării
      • Generația fără îngeri
    • INTERVIURI
      • „Mizind pe impostori nu facem decît să spunem ceva despre… noi înșine.“
      • „Cei care vorbesc cel mai mult de conștiința că sunt scriitori sunt veleitarii.“
      • „Devenirea unora se oprește odată cu examenul de licență și schimbă biblioteca pe un restaurant.“
      • „Am plecat cu un gust amar, hotărât să nu mă mai întorc niciodată la așa ceva.“
      • „Un om al zilelor noastre nu este în «criză» de probleme indiferent în ce loc există!“
      • „Între cei aleși au apărut și destule «voci» de complezență, voci de umplutură care au încurcat și încărcat planuri editoriale“
      • Ultimul interviu
    • Traduceri
      • PAUL McCARTNEY: ,,Un cîntec poate schimba conștiințele“
      • Scrisoarea deținutului politic Vaclav Havel către Samuel Beckett
      • FRANCESCO ALBERONI – EROTISMUL
      • „James Clavell, valorați 5 milioane de dolari?“
      • Omar Sharif sau singurătatea seducătorului
    • Din manuscrise
      • REVISTELE ILUSTRATE ȘI MODESTIA
      • „Însoțitorul“
      • Neooportunismul la pîrleaz
      • Eminescu
  • JURNAL ȘI CORESPONDENȚĂ
    • Jurnal
      • Carnete maro – Jurnal 1980
      • Carnete maro – Jurnal 1981
    • Corespondență
      • Către Nicolae Steinhardt
      • Către Eugen Barbu
      • Către Geo Dumitrescu
      • Către Mircea Sântimbreanu
      • Către Petre Stoica
      • Către Radu Florescu
      • Către Gheorghe Grigurcu
      • Către Nicolae Sava
      • Către Magda Cîrneci
      • Către Emilia Amariei
      • Către Maria Anegroaie
      • Aurel Dumitrașcu către Dana Pîntea: „Adrian poate că ar fi continuat să scrie ode dacă eu nu l-aș fi ridiculizat cu consecvență în acest sens, ani în șir!“
      • Către Elisabeta Vartic
      • Aurel Dumitrașcu către Adrian Alui Gheorghe: „Amneziile astea ale tale seamănă cu scuipatul!“
      • Către Sorin Roșca
      • Către Gheorghe Simon
      • Către Constantin Preda
      • Către Ion Simuț
      • Către Vasile Gogea
      • Către Emilian Galaicu-Păun
  • MANUSCRISE
    • IARNA LEGATĂ LA OCHI – SCRISORI PROVINCIALE
    • CARNETE MARO – JURNAL
      • MANUSCRISE INEDITE
      • MANUSCRISE PUBLICATE
  • AMINTIRI
    • D.R. Popescu
    • Radu Florescu
    • Constantin Acosmei
    • Mircea A. Diaconu
    • Ioana Revnic
    • Liviu Ioan Stoiciu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Vasile Gogea
    • Radu Dobîndă
    • Dumitru Necșanu
    • Ioana Dinulescu
    • Radu Părpăuţă
    • Dana Pîntea
  • OPINII CRITICE
    • Iulian Costache
    • Nicolae Manolescu
    • Cezar Ivănescu
    • Constanța Buzea
    • Laurențiu Ulici
    • Romul Munteanu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Radu G. Țeposu
    • Marin Mincu
    • Alex. Ștefănescu
    • Adrian Alui Gheorghe
    • Augustin Frățilă
    • Ion Zubașcu
    • Costin Tuchilă
    • Val Condurache
    • Niculae Stoian
    • Daniel Corbu
    • Pr. Constantin Necula
    • Clara Margineanu
    • Daniel Cristea Enache
    • Octavian Soviany
    • Mircea A. Diaconu
    • Vasile Spiridon
    • Florea Miu
    • Răzvan Voncu
    • Mircea Bârsilă
    • Antonio Patraș
    • Cristian Livescu
    • Constantin Butunoi
    • Nichita Danilov
    • Liviu Antonesei
    • Lector
    • Victor Felea
    • Gellu Dorian
  • MULTIMEDIA
    • Fotografii
    • Audio
    • Video
    • Artă plastică
    • Dedicații
      • Oferite
      • Primite
  • VARIA
    • Audițiile muzicale
    • Lecturile
    • Corespondenții
  • TRANSLATED
    • English
    • Magyar
    • Italian
  • DESPRE PROIECT
  • CONTACT
Aurel Dumitrașcu
Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

NECENZURAT: Aurel Dumitrașcu către Gellu Dorian (17): „Mă doare tot ce li se-ntîmplă rău poeților!“

admin, 28/04/2026

Borca, 19 iunie 1983

 

Bună, dragul meu!

 

Epistola ta din 25 mai e tare plină de amărăciuni și-mi pare foarte rău că n-o duci bine, că ești hărțuit de atîtea insațietăți. Sigur, „compătimirea“ e întotdeauna o complezență, nici măcar un semn de politețe, și aceasta în special cînd… scrii. De fapt, nu știu dacă gîndurile mele bune te liniștesc vreun pic. Eu unul, izolat cum trăiesc, aș înnebuni fără scrisorile prietenilor. Chiar ipocrite să fie, simpla lor sosire îmi dă încredere, în orice caz mă simt bine încă înainte de a le citi.
Nu știu ce aș putea să-ți spun în legătură cu toate lucrurile triste pe care mi le spui? Mai demult îmi spuneam că „avem prieteni pentru a avea cui ne plînge“, gîndindu-mă, desigur, în primul rînd la mine. Acum am devenit mai stoic, deși mă simt îngrozitor deseori. Cel puțin aici îmi pot permite să fiu cît vreau de leneș, pentru că după ce-mi termin cele 4 sau 5 ore de la școală, sunt absolut liber, nici mîncare nu trebuie să-mi fac (de fapt, nu mă pricep la nimic, nu știu nici să sparg un ou și să fac niște ochiuri, de mămăligă ce să mai spun?!). Pentru mine înseamnă tare mult și faptul că nu fumez și nu simt niciodată nevoia să beau, dulciurile fiind singurul meu „viciu“ de acest gen. Absența unei mari iubiri mă doare cel mai mult, poate și fiindcă niciodată nu pot crede în mod foarte serios (după artă) decît în dragoste. Dar nu mă satisface nici una din multele frumuseți pe care le cunosc. Numai T.[1], minunea aceea de 15 ani (de-acum), mi-a împleticit mințile, acum fiind însă pe punctul de a o pierde, din motive care îmi scapă. Ascult muzică peste limita normală (eu cînd scriu ascult muzică!), citesc divers și umblu mult singur prin munți. Nu am niciun prieten aici, deși-s destui care se cred prietenii mei. Radu Florescu[2] era singurul aici cu care nu-mi displăcea să stau (e drept, nu întotdeauna!), dar acum e la Piatra Neamț, are serviciu acolo (un fel de inspector cu sau la viermii de mătase!). Și, închipuie-ți, Piatra Neamț e la 95 de kilometri de mine. Prietenii mei din Neamț nu mai sunt ca înainte, chiar le spuneam că apariția curîndă a cărților și toate celelalte lucruri ne-au făcut suspicioși, invidioși, măgari la urma urmei! Adrian[3] uită prea des că mi-e prieten, pe Daniel[4] nu-l uit pentru vizuinile lui, Sava[5] e un băiat minunat dar tare mut! Și nu ne mai căutăm ca pe vremuri. Deh!
Îmi vorbești de copiii tăi, nu știam că ai copii, faptul acesta nu e orice! Știi, eu nu vreau să am copii, deși îi iubesc enorm. Mă voi despărți de toate femeile care vor dori să-mi facă vreun copil. Mi-e groază de gîndul că nu aș avea ce-i oferi copilului meu într-o lume pe dungă. Și cred că mi-aș pierde toată liniștea care îmi dă din cînd în cînd putere.
Aș vrea să te știu învățînd, cred că poți intra la filologie! Nu e greu, dimpotrivă! Îți trebuie doar să fii dezinvolt, să faci chiar caz de deșteptăciunea ta, chiar dacă nu ești prea pe subiect.
Aș vrea să te știu liniștit, mai mulțumit! Mă doare tot ce li se-ntîmplă rău poeților, deci mă dor și mâhnirile tale. Cred că nu e nevoie să spun de ce mă dor!
Eu am sesiune acum în iulie. Pe 2 iulie am lingvistica. O, dar e total insațioasă! Nu știu cum o să iau examenul ăsta?! Și nici filozofia oficială nu e limpede! N-am de pe ce învăța, voi citi ceva înainte de examen (dacă se respectă programarea!). Altfel voi avea de lucru și pentru la toamnă, ceea ce, desigur, nu ar fi deloc o bucurie.
Citisem acel articol al lui Alex. Ștefănescu[6], întîmplător; în mod obișnuit nu citesc astfel de ziare (deși, iată, la „România liberă“ e șef un om la care țin mult: domnul Paler[7].)
Altceva?! Am mai fost la Piatra Neamț, invitat la niște „colocvii teatrale“, ocazie de a vedea patru piese (nu grozave, totuși…) și cîțiva oameni.
Despre carte nu știu nimic[8], din ianuarie; doar că s-a făcut anchetarea pentru tiraj și că va costa 9 lei – am văzut scris pe hîrtia aceea de la Centrul de librării. De fapt îmi comunicase și bunul tristul Liviu Stoiciu[9].
Ai grijă de tine, dragule! Și caută să dai acel examen! Te-ar face mai puternic sufletește, fii sigur!
Îți doresc tot binele pe care-l poți suporta!
Și tău, cu gîndul curat,

 

Aurel Dumitrașcu

 

[1] Tudorița Gavril (n. 1969) – fostă elevă a lui Aurel Dumitrașcu.
[2] Radu Florescu (n. 1961) – poet.
[3] Adrian Alui Gheorghe (n. 1958) – poet, editor și om politic.
[4] Daniel Corbu (n. 1956) – poet și eseist.
[5] Nicolae Sava (n. 1950) – poet.
[6] Se referă la articolul „Autenticitatea actului de cultură“ publicat de Alex. Ștefănescu în „România liberă“ nr. 12010 din 13 iunie 1983.
[7] Octavian Paler (1926 – 2007) – scriitor, jurnalist, editorialist și om politic.
[8] Este vorba despre „Furtunile memoriei“, volumul de debut al lui Aurel Dumitrașcu.
[9] Liviu Ioan Stoiciu (n. 1950) – poet, prozator și scriitor.

Inedit adrian alui gheorghealex stefanescuaurel dumitrascudaniel corbugellu dorianliviu ioan stoiciunicolae savaoctavian paler

Post navigation

Previous post
Next post

Related Posts

Inedit

Inedit Aurel Dumitrașcu – Scrisori către Ioana (2)

01/05/202201/05/2022

București, 4 ian. 1982   Bună, Ioana!   Iată, din București! După atâtea zile nepetrecute cu tine. Petrecute cu nimeni! Acum două zile am venit. Grăbit! Dornic să umblu pe străzi, printre acești oameni care nu mă cunosc și pe care nu-i cunosc! Pentru că eu m-am simțit foarte rău…

Read More
Inedit

INEDIT Aurel Dumitrașcu către Dan David (6): „Sunt rău pentru că țin să rămân curat!“

30/03/202301/04/2023

Borca, 22 decembrie 1985   Iubitule, Cum să-ți fi scris în lunile astea îmbulzite spre o aceeași gură de căpcăun?! Am scăpat de fiecare dată, e drept, însă numai tare trist. N-am reușit să plec de aici și aceasta mă scoate din minți tot mai mult! Nu sunt zei. Sunt…

Read More
Inedit

INEDIT Aurel Dumitrașcu – Scrisori către Prințesă (33): „Spune-mi că te-ai măritat cu un medic și că nu mai ai timp!“

26/03/2026

P. Neamț, 19 aprilie 1988   Dulce Irina,   Mi-e tot mai rău fără tine. Vreau să te văd, pur și simplu, să stau cu tine, să știu că hoinărești cu mine, că zâmbești cu mine. Nu ți-am pus imediat scrisoarea pe care ți-am scris-o duminică, la Borca. Eram așa…

Read More

Aurel Dumitrascu

© Arhiva Aurel Dumitrașcu 2026