Borca, 21 aprilie 1983
Bună, dragul meu!
Sper că nu voi ajunge să-ți scriu doar între examene, pentru că, după cum observi, în ultimul timp am cam fost la cheremul unor conveniențe universi-toase. Pe timpul așa-zisei vacanței de primăvară am fost la Iași, am avut sesiune. Am dat trei din cele șapte examene pe care le am de susținut în anul I. N-am fost prea bleg, se pare. Am luat 8 la fonetică, 9 la folclor și 9 la teoria literaturii și literatura comparată. Adrian[1] se înscrisese la toate cele șapte. Când am plecat eu, dăduse șase și luase patru dintre ele.
Nu mai sunt obișnuit să-nvăț, să fiu „silitor“. La examene pic într-o anume prețiozitate, vorbesc trecând prin fel de fel de lecturi neindicate în bibliografie. Unor profesori le place, cei mai mulți se pare că nu au cum să nu aprecieze că ești citit.
Îmi spuneai că-nveți! Fă-o serios, cât poți! Ar fi tare fain să intri! La o facultate nu înveți mare lucru, dar e cert faptul că se face ordine în creierul îmbâcsit de lecturi eterogene, chiar dacă „esențiale“…
Și e și dezinvoltura aceea pe care o ai știind că cei plini de prejudecăți nu te mai judecă în funcție de diplome care, cel puțin nouă, nu ne folosesc la nimic. Poate că abia acum nu mai sunt contrariat de ce-mi spunea Mircea (Cărtărescu)[2] la telefon, prin august ’82, cum că reușita mea la facultate e mai importantă chiar și decât zece cărți publicate!
Îmi amintesc de Mircea și mi dau seama că mi-i dor de el. Nu știu nimic de el de la Anul nou. De Emil Hurezeanu[3], paradoxal, știu. M-a salutat de la Viena. Și se pare că va pleca la Nisa întrucât i s-a mai dat o bursă (de drept internațional). Mi-l închipui fericit, având acces la mari biblioteci, privind lumea și altfel, în orice caz nedevalorizându-se.
În Iași, între examene, m-am văzut zilnic cu Adrian, cu Lucian Vasiliu[4] și cu Luca Pițu[5]. Ei rămân foarte buni și foarte apropiați de mine. Sigur, acolo sunt și alți prieteni buni de-ai mei – Nichita Danilov[6], Antonesei[7], Daniel Dimitriu[8] etc. Cu aceștia m-am văzut mai rar. L-am cunoscut și pe Alexandru George[9] – a ținut o conferință destul de picantă. Venise cu el și Madi Marin[10] – care mi s-a părut puțin prostituată sufletește, altfel decât cum o știam eu. Iași-ul rămâne însă un oraș de care nu mă pot atașa în întregime. Nu știu de ce am mereu impresia că cei de pe stradă îl urâțesc. În București e altfel – în București nu mă simt niciodată rău sau plictisit (exceptând duminicile).
E bine c-ai fost la București! Pentru că oamenii uită prea ușor uneori. Eu nu-i caut decât pe câţiva, dar nu la reviste. Prietenii mei din București rămân foarte importanți (afectiv vorbind) pentru mine. Și-s prietenii pe care-i stimez în primul rând ca scriitori. Asta este cel mai important!
Dan David[11]! Da, e un băiat bun! Și asta e într-adevăr foarte important. Mă iubește mult, nu știu de ce crede el că-i tare deștept, înşelându-se desigur. Îmi scrie deseori și nu e altfel decât în poeme.
Dar de ce vorbesc atât de mult în afara literaturii?! Semn de provincialism?!
A propos de ancheta aceea: cineva mi-a spus că e provincială prin însuși faptul că pune problema scriitorului din provincie. Nu știu de ce a trebuit să-i dau oarecum dreptate, atrăgându-i totuși atenția că, indiferent de context, nimic nu e rău și nu poate fi rău în faptul că tinerii au opinii și că uneori opiniile lor se referă și la fapte rele de care nu-s ei răspunzători – de exemplu lungul drum până la tipărirea unei cărți!
Nu uita să-i transmiți domnului Valea[12] gândurile mele bune!
Val s-a cununat?! Mare prostie! Vorba ta: deh!
Acum mă odihnesc, bătrâne! Apoi iar am să mai învăț. Și sper să rămân îndrăgostit tot de Tudorița[13] cea curată și emoționantă! Fără ea, aici, m-aș simți ca un păduche.
N-am mai scris nimic în ultimul timp, adică-n ultimele luni. Poate că m-au cam tâmpit examenele astea șablonarde. De-ar veni iulie!
Îți doresc spor la treabă, bucurie și liniște pentru poezie!
Al tău,
Aurel Dumitrașcu
[1] Adrian Alui Gheorghe (n. 1958) – poet, editor și om politic.
[2] Mircea Cărtărescu (n. 1956) – poet, prozator, eseist, critic literar și jurnalist.
[3] Emil Hurezeanu (n. 1955) – scriitor, publicist și om politic.
[4] Lucian Vasiliu (n. 1954) – scriitor.
[5] Luca Pițu (1947 – 2015) – Eseist, publicist și profesor.
[6] Nichita Danilov (n. 1952) – poet, scriitor, publicist și om politic.
[7] Liviu Antonesei (n. 1953) – scriitor, cercetător, publicist și om politic.
[8] Daniel Dimitriu (n. 1945) – scriitor. Conferențiar la Facultatea de Litere a Universității „Al. I. Cuza“ din Iași. Între 1972-1990 a fost redactor la revista „Convorbiri literare“. Cercetator științific la Centrul de semiologie si teoria comunicării din cadrul Universității „Al. I. Cuza“. Între 1975-1985 a condus Cenaculul literar „Junimea“ de la Casa Pogor.
[9] Alexandru George (1930 – 2012) – prozator, eseist, traducător, istoric și critic literar. Pe numele său real George-Alexandru Georgescu,
[10] Mariana Marin (1956 – 2003) – poetă.
[11] Dan David (1952 – 1990) – poet și prozator. Pseudonimul lui Dan Constantinoiu
[12] Lucian Valea (1924 – 1992) – poet, prozator, eseist și istoric literar. Numele real al lui Alexandru Astălușiu.
[13] Tudorița Gavril (n. 1969) – fostă elevă a lui Aurel Dumitrașcu.
