Borca, 11 sept. 1981
Bună, dragule!
Am dureri de cap. Mâine mă duc la medic! Sunt prea consistente! Profit de liniștea pe care o găsesc ascultând un disc cu muzica unui mare prieten, Rahmaninov, și-ți scriu.
Aseară m-am întors de la București. Am fost până la D.R. Popescu[1]. M-a primit cu aceeași obișnuită bucurie. Ține la mine și asta mă bucură pentru că ține din punct de vedere strict-literar. Excelând în laude la adresa scrisului meu, m-a prezentat lui G. Bălăiță[2], i-a dat manuscrisul meu, l-a rugat chiar să aibă grijă etc., acesta a citit prin el, i s-a părut interesant și ciudat – dar în bine. Urmează să-i dau un telefon (lui Bălăiță) în octombrie. Sper să am o carte la anul. Publicată. Acum bine c-am scăpat de obsesia unui manuscris de care mă cam saturasem. Mai mult decât să trec pe la D.R. – nu puteam face, eu neobișnuind să fiu prolalic nici cu cei din jur, cu atât mai puțin cu editorii etc. Am mai fost câteva seri cu Madi Marin[3], Cărtărescu[4] și Ion Bogdan Lefter[5] – oameni cu care-mi place să mă văd acolo, animați cam de aceleași gânduri bune întru poezie și cultură în general.
M-a deranjat ceva: Ulici[6] a solicitat poeme de la Adrian[7] și Daniel[8] pentru antologia pe care o pregătește de vreo doi ani, nu și de la mine. Deși în Maramureș spunea cu totul alte lucruri: de exemplu că m-a căutat prin Valentin Ciucă[9] în acest sens, acesta din urmă contrazicând această ipoteză. Ciucă e directorul Muzeului de artă din P. Neamț și prieten bun cu Ulici.
I-am scris o scrisoare puțin ironică pentru că lipsa de bun-simț poate fi ușor impostură. În cultură, mă refer. Altfel nu-mi plac astuțioșii care proliferează duplicitatea. M-a deranjat atitudinea lui Ulici pentru că e un om pe care mă obișnuisem să-l stimez, cu toate crizele sale de limbaj inadecvat în comentarea unor cărți.
Am revenit în munți și imediat ce mă simt bine cu capul mă voi apuca serios de studiu, de scris, de învățat. Și D.R. și Bălăiță știu că trebuie să fac o facultate.
Aștept foaia literară scoasă de voi!
M-au bucurat poemele tale din „Flacăra“[10], chiar dacă nu mi s-au părut la fel de adânci ca cele din „Cronica“[11]. Pot să greșesc!
Sincere condoleanțe lui Val! Numai că întotdeauna condoleanțele sunt niște complezențe care nu ne salvează de la amărăciune.
Ai fost în tabăra aceea?! Și cum a fost? Cine a fost?!
Clubul de poezie va debuta pe 26 sept. cred; vor veni cei de la „Steaua“ (e vorba de revistă…).
A apărut cartea lui Ion Mureșan[12]. Prea subțire, totuși. Dar un POET. Deși mă așteptam la ceva mult mai bun!
Mi s-a spus că scrie foarte greu!
Aproape nu-mi vine să cred!
Altceva?! Și cartea lui Madi apare acum!
Și a lui Lucian! Și Florin Iaru[13] a apărut. Nu l-am găsit încă!
Atât!
Sper să am post tot aici! Vreau să-mi cumpăr mașină de scris în toamna aceasta!
Scrie-mi! Aștept!
Și toate cele bune!
Al tău,
Aurel Dumitrașcu
[1] Dumitru Radu Popescu (1935 – 2023) – scriitor, prozator, dramaturg, scenarist de film, membru titular al Academiei Române.
[2] George Bălăiță (1935 – 2017) – romancier.
[3] Mariana Marin (1956 – 2003) – poetă.
[4] Mircea Cărtărescu (n. 1956) – poet, prozator, eseist, critic literar și jurnalist.
[5] Ion Bogdan Lefter (n. 1957) – poet, eseist, critic și istoric literar.
[6] Laurențiu Ulici (1943 – 2000) – critic literar și om politic.
[7] Adrian Alui Gheorghe (n. 1958) – poet, editor și om politic.
[8] Daniel Corbu (n. 1956) – poet și eseist.
[9] Valentin Ciucă (1943 – 2023) – critic de artă și eseist.
[10] Este vorba de cele 3 poeme reunite sub titlul „Trei meditaţii în do major asupra fericirii de a-l înţelege pe George Enescu“, publicate de Gellu Dorian în revista „Flacăra“ nr. 34 din 20 august 1981, pg. 15.
[11] Este vorba de poemele „Dans“, „Scrisoare și de adio“ și „Adio“, publicate de Gellu Dorian în revista „Cronica“ nr. 34 din 28 august 1981, pg. 5.
[12] Ion Mureșan (n. 1955) – poet și publicist.
[13] Florin Iaru (n. 1954) – poet. Pe numele său real Florin Râpă.
