Skip to content
Aurel Dumitrașcu Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

  • Home
  • BIOGRAFIE
  • POEME ȘI PROZĂ
    • POEME
      • Inedite
      • Din antologii
    • PROZĂ
      • VOLBURICĂ
      • DE CE PRIMĂVERILE NU AU LIMBĂ
      • UN CAZ DE MUTILARE
  • PUBLICISTICA
    • În „Ceahlăul“
    • În „Dialog“
    • Eseistică
      • Poveștile erotice ale lui Ion Creangă
      • Daniel Turcea sau magia esenţelor
      • Vasile Vlad sau cele 1001 de nopți ale exagerării
      • Generația fără îngeri
    • INTERVIURI
      • „Mizind pe impostori nu facem decît să spunem ceva despre… noi înșine.“
      • „Cei care vorbesc cel mai mult de conștiința că sunt scriitori sunt veleitarii.“
      • „Devenirea unora se oprește odată cu examenul de licență și schimbă biblioteca pe un restaurant.“
      • „Am plecat cu un gust amar, hotărât să nu mă mai întorc niciodată la așa ceva.“
      • „Un om al zilelor noastre nu este în «criză» de probleme indiferent în ce loc există!“
      • „Între cei aleși au apărut și destule «voci» de complezență, voci de umplutură care au încurcat și încărcat planuri editoriale“
      • Ultimul interviu
    • Traduceri
      • PAUL McCARTNEY: ,,Un cîntec poate schimba conștiințele“
      • Scrisoarea deținutului politic Vaclav Havel către Samuel Beckett
      • FRANCESCO ALBERONI – EROTISMUL
      • „James Clavell, valorați 5 milioane de dolari?“
      • Omar Sharif sau singurătatea seducătorului
    • Din manuscrise
      • REVISTELE ILUSTRATE ȘI MODESTIA
      • „Însoțitorul“
      • Neooportunismul la pîrleaz
      • Eminescu
  • JURNAL ȘI CORESPONDENȚĂ
    • Jurnal
      • Carnete maro – Jurnal 1980
      • Carnete maro – Jurnal 1981
    • Corespondență
      • Către Nicolae Steinhardt
      • Către Eugen Barbu
      • Către Geo Dumitrescu
      • Către Mircea Sântimbreanu
      • Către Petre Stoica
      • Către Radu Florescu
      • Către Gheorghe Grigurcu
      • Către Nicolae Sava
      • Către Magda Cîrneci
      • Către Emilia Amariei
      • Către Maria Anegroaie
      • Aurel Dumitrașcu către Dana Pîntea: „Adrian poate că ar fi continuat să scrie ode dacă eu nu l-aș fi ridiculizat cu consecvență în acest sens, ani în șir!“
      • Către Elisabeta Vartic
      • Aurel Dumitrașcu către Adrian Alui Gheorghe: „Amneziile astea ale tale seamănă cu scuipatul!“
      • Către Sorin Roșca
      • Către Gheorghe Simon
      • Către Constantin Preda
      • Către Ion Simuț
      • Către Vasile Gogea
      • Către Emilian Galaicu-Păun
  • MANUSCRISE
    • IARNA LEGATĂ LA OCHI – SCRISORI PROVINCIALE
    • CARNETE MARO – JURNAL
      • MANUSCRISE INEDITE
      • MANUSCRISE PUBLICATE
  • AMINTIRI
    • D.R. Popescu
    • Radu Florescu
    • Constantin Acosmei
    • Mircea A. Diaconu
    • Ioana Revnic
    • Liviu Ioan Stoiciu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Vasile Gogea
    • Radu Dobîndă
    • Dumitru Necșanu
    • Ioana Dinulescu
    • Radu Părpăuţă
    • Dana Pîntea
  • OPINII CRITICE
    • Iulian Costache
    • Nicolae Manolescu
    • Cezar Ivănescu
    • Constanța Buzea
    • Laurențiu Ulici
    • Romul Munteanu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Radu G. Țeposu
    • Marin Mincu
    • Alex. Ștefănescu
    • Adrian Alui Gheorghe
    • Augustin Frățilă
    • Ion Zubașcu
    • Costin Tuchilă
    • Val Condurache
    • Niculae Stoian
    • Daniel Corbu
    • Pr. Constantin Necula
    • Clara Margineanu
    • Daniel Cristea Enache
    • Octavian Soviany
    • Mircea A. Diaconu
    • Vasile Spiridon
    • Florea Miu
    • Răzvan Voncu
    • Mircea Bârsilă
    • Antonio Patraș
    • Cristian Livescu
    • Constantin Butunoi
    • Nichita Danilov
    • Liviu Antonesei
    • Lector
    • Victor Felea
    • Gellu Dorian
  • MULTIMEDIA
    • Fotografii
    • Audio
    • Video
    • Artă plastică
    • Dedicații
      • Oferite
      • Primite
  • VARIA
    • Audițiile muzicale
    • Lecturile
    • Corespondenții
  • TRANSLATED
    • English
    • Magyar
    • Italian
  • DESPRE PROIECT
  • CONTACT
Aurel Dumitrașcu
Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

INEDIT Aurel Dumitrașcu – Scrisori către Prințesă (28): „Despărțirea de acel spațiu este definitivă“

admin, 18/03/202618/03/2026

P. Neamț, 17 martie 1988

 

Dulceață ce ești,

 

Nu fi supărată pe mine c-am tăcut! Mi-e rușine de mine, pur și simplu. Hai, mă ierți?! M-a tot vânturat orașul, am făcut tot felul de drumuri, am plimbat tot felul de hârtii, m-am încurcat cu Adrian[1] în tot felul de „suarele“ șahistice, guraliviste, incomodându-ne reciproc, iar la muzeu n-am putut să-ți scriu – deși e cald, mi-e bine și încă sunt lăsat în pace. Dar nu-s singur în biroul acela, colega de acolo fumează și mereu mă tot întrerupe din lecturi (toate femeile căsătorite vor să-și povestească inteligența?!), mai sunt și alți colegi care trec cu vase preistorice, cu monede, cu hârtii.
Am tot vrut să-ți vorbesc, să stau de vorbă cu tine, să-ți repet că mă bucur nespus că sunt aici, că umblu pe străzi și aproape lăcrimez de bucurie că nu mai sunt în gropile acelea de la Borca. Pur și simplu nici nu-mi amintesc școala, copiii, ba am ajuns să nu mai am nici nostalgia camerei mele. Despărțirea de acel spațiu este definitivă. Poate că mai târziu vor reveni unele nostalgii, dar acum nu le am și nici nu le-aș mai putea lua în seamă. Stai să-ți spun și pe pagina aceasta: te iubesc!
Continuu aici: te iubesc tare mult. Mă gândesc la tine cu o emoție nefirească aproape, adorm ca-n adolescența, cu gândul la o Prințesă, imaginea ta mă purifică și liniștește. Cutreieri toată ființa mea și tare mă mai bucuri!
Mi-au dat casă. În G4, exact lângă blocul lui… Madi! Dar a intrat (intrase) acolo un fotbalist. Primarul orașului m-a chemat azi din nou la el, pentru a-și cere scuze etc., și mi-a dat tot apartamentul 36, dar în… G5. Deci tot acolo. Cum au evacuat de acolo un rău-platnic și cum, mi s-a spus, acela a lăsat mizerie acolo, am spus că nu primesc casa decât curată, deratizată etc.! Și așa o voi primi, a zis, în câteva zile! Acolo vom sta. Va fi casa noastră dintâi. Abia aștept să vii, să ne putem încălzi unul de celălalt, singuri și bucuroși. O să iau ce ne trebuie și voi ține cont de gusturile noastre. Vreau foarte mult să te simți bine cu Dumitrașcu și cu mine. Bucuria ta mi se pare foarte importantă, ca de obicei. Mă uit în fiecare seară la pozele cu tine, mă pisicesc și eu. Dacă ești dulce! Reacționez firesc.
E trecut de ora 22. Am fost și am jucat tenis cu Adrian. Mai înainte, pentru că un prozator venise aici să citească o carte a lui Cioran (pe care nu o împrumut), am citit pe ultima carte a lui Paler. Am găsit-o pe masă, la Borca, duminică. Mi-o trimisese dumnealui. Luni am fost la un film minunat al lui Andrei Mihalkov – Koncealovski – „Un cuib de nobili“ (după Turgheniev). Aș fi vrut să-l văd cu tine! Ce imagine!
A venit și scrisoarea ta. Dar o să-ți scriu „la ea“ când a să am o clipă de singurătate. Uite, Adrian scrie de partea cealaltă a mesei! E și radioul deschis. Unul preferă Rahmaninov. Îl recunosc: e „Concertul nr. 2 pentru pian și orchestră“. Dacă voi pleca mâine la (nu mâine, ci sâmbătă!) Borca, o să-ți scriu de acolo, din nou. Dar am ținut să-ți vorbesc cât de cât. Am tăcut prea mult. Inadmisibil de mult. Și tu nu meriți deloc „indiferența“ mea. Știi? Te iubesc! Am să ți-o tot spun. Să nu te plictisești! Nu merită să te plictisești. Vreau să rămânem unul cu celălalt. À jamais. Știi? Te iubesc cu tot sufletul meu! Aș vrea să fii fericită că știi aceasta. Și aș fi tare fericit să mă iubești și tu la fel.
Încă o dată, nu fi supărată că nu-ți pot scrie mai mult acum, că sunt încurcat și incomodat de provizoratul vieții de acum. Nu putea fi altfel, știi bine. Prea pe neașteptate s-au precipitat toate. Și-ncă un lucru: îmi place tot ceea ce citesc acum la muzeu. Mă inițiez. Citesc tot felul de cărți de muzeologie generală, tot felul de publicații de-ale lor. Dar e o schimbare care-mi face bine.
Mi-e foarte dor de tine! Am să mai sun, să te aud puțin, puțin, ca să nu turbez de dorul tău. Mi-amintesc cum traversai strada cu păpușa sub braț! Doamne, ce dulce erai! Și ce nebună în sâmbăta aceea în care voiam să te pap!
Ai fost bună în campania de traduceri?!
În „Tribuna“ – 9 / din 3 martie 1988, toată „pagina” de cronică literară mi-e dedicată. O cronică tare elogioasă a lui Victor Felea. E a treia cronică la „Biblioteca“ mea care apare în revista clujeană. Deh, la prima n-au scris deloc! Te iubesc! Mult. Știe și Dumnezeu! Voi reveni, bobocul meu minunat!
Te sărut mult, cu tot ce este iubire și nebunie în mine!
Al tău,

 

Aurel

 

 

[1] Adrian Alui Gheorghe – poet, editor și om politic.

Inedit adrian alui gheorghecioranirina cretuirina guillenKoncealovskioctavian palerRachmaninovRahmaninovTurghenievVictor Felea

Post navigation

Previous post
Next post

Related Posts

Inedit

INEDIT Aurel Dumitrașcu – Scrisori către Prințesă (29): „Mă duc la Borca numai pentru mama.“

22/03/202623/03/2026

P. Neamț, 21 martie 1988   Dulce Prințesă,   Sunt singur, la muzeu, orașul pâlpâie afară și mie îmi stau în gând stele care au numai numele tău. Am fost acasă ieri și sâmbătă. Mama suportă foarte greu plecarea mea. Jung spune că nu ne iubim decât mamele în mod…

Read More
Inedit

INEDIT Aurel Dumitrașcu – Scrisori către Prințesă (34): „În socialism e preferabil să scandalizezi!“

27/03/2026

P. Neamț, 20 aprilie 1988   Prințeso,   Îmi permit să-ți scriu pe adresa prohibită, fără nici o intenție de a scandaliza „les sacres coeurs“. În acest aprilie care seamănă în năbădăi cu mersul politicii în China, să zicem, au venit oameni scandalizați că vine primăvara, după cum într-o vreme,…

Read More
Inedit

INEDIT Aurel Dumitrașcu către Magda Cârneci: „Cât oportunism de ultimă speță!“

25/01/2024

22 martie 1989 Draga mea,   Nu au putut să-ți scriu mai repede, pentru că multe zile după ce m-am întors de la București am continuat să fiu afectat că nu te-am întâlnit. Nu știu de ce nu am reușit să ne vedem?! Poate că tu nu ai vrut neapărat…

Read More

Aurel Dumitrascu

© Arhiva Aurel Dumitrașcu 2026