Skip to content
Aurel Dumitrașcu Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

  • Home
  • BIOGRAFIE
  • POEME ȘI PROZĂ
    • POEME
      • Inedite
      • Din antologii
    • PROZĂ
      • VOLBURICĂ
      • DE CE PRIMĂVERILE NU AU LIMBĂ
      • UN CAZ DE MUTILARE
  • PUBLICISTICA
    • În „Ceahlăul“
    • În „Dialog“
    • Eseistică
      • Poveștile erotice ale lui Ion Creangă
      • Daniel Turcea sau magia esenţelor
      • Vasile Vlad sau cele 1001 de nopți ale exagerării
      • Generația fără îngeri
    • INTERVIURI
      • „Mizind pe impostori nu facem decît să spunem ceva despre… noi înșine.“
      • „Cei care vorbesc cel mai mult de conștiința că sunt scriitori sunt veleitarii.“
      • „Devenirea unora se oprește odată cu examenul de licență și schimbă biblioteca pe un restaurant.“
      • „Am plecat cu un gust amar, hotărât să nu mă mai întorc niciodată la așa ceva.“
      • „Un om al zilelor noastre nu este în «criză» de probleme indiferent în ce loc există!“
      • „Între cei aleși au apărut și destule «voci» de complezență, voci de umplutură care au încurcat și încărcat planuri editoriale“
      • Ultimul interviu
    • Traduceri
      • PAUL McCARTNEY: ,,Un cîntec poate schimba conștiințele“
      • Scrisoarea deținutului politic Vaclav Havel către Samuel Beckett
      • FRANCESCO ALBERONI – EROTISMUL
      • „James Clavell, valorați 5 milioane de dolari?“
      • Omar Sharif sau singurătatea seducătorului
    • Din manuscrise
      • REVISTELE ILUSTRATE ȘI MODESTIA
      • „Însoțitorul“
      • Neooportunismul la pîrleaz
      • Eminescu
  • JURNAL ȘI CORESPONDENȚĂ
    • Jurnal
      • Carnete maro – Jurnal 1980
      • Carnete maro – Jurnal 1981
    • Corespondență
      • Către Nicolae Steinhardt
      • Către Eugen Barbu
      • Către Geo Dumitrescu
      • Către Mircea Sântimbreanu
      • Către Petre Stoica
      • Către Radu Florescu
      • Către Gheorghe Grigurcu
      • Către Nicolae Sava
      • Către Magda Cîrneci
      • Către Emilia Amariei
      • Către Maria Anegroaie
      • Aurel Dumitrașcu către Dana Pîntea: „Adrian poate că ar fi continuat să scrie ode dacă eu nu l-aș fi ridiculizat cu consecvență în acest sens, ani în șir!“
      • Către Elisabeta Vartic
      • Aurel Dumitrașcu către Adrian Alui Gheorghe: „Amneziile astea ale tale seamănă cu scuipatul!“
      • Către Sorin Roșca
      • Către Gheorghe Simon
      • Către Constantin Preda
      • Către Ion Simuț
      • Către Vasile Gogea
      • Către Emilian Galaicu-Păun
  • MANUSCRISE
    • IARNA LEGATĂ LA OCHI – SCRISORI PROVINCIALE
    • CARNETE MARO – JURNAL
      • MANUSCRISE INEDITE
      • MANUSCRISE PUBLICATE
  • AMINTIRI
    • D.R. Popescu
    • Radu Florescu
    • Constantin Acosmei
    • Mircea A. Diaconu
    • Ioana Revnic
    • Liviu Ioan Stoiciu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Vasile Gogea
    • Radu Dobîndă
    • Dumitru Necșanu
    • Ioana Dinulescu
    • Radu Părpăuţă
    • Dana Pîntea
  • OPINII CRITICE
    • Iulian Costache
    • Nicolae Manolescu
    • Cezar Ivănescu
    • Constanța Buzea
    • Laurențiu Ulici
    • Romul Munteanu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Radu G. Țeposu
    • Marin Mincu
    • Alex. Ștefănescu
    • Adrian Alui Gheorghe
    • Augustin Frățilă
    • Ion Zubașcu
    • Costin Tuchilă
    • Val Condurache
    • Niculae Stoian
    • Daniel Corbu
    • Pr. Constantin Necula
    • Clara Margineanu
    • Daniel Cristea Enache
    • Octavian Soviany
    • Mircea A. Diaconu
    • Vasile Spiridon
    • Florea Miu
    • Răzvan Voncu
    • Mircea Bârsilă
    • Antonio Patraș
    • Cristian Livescu
    • Constantin Butunoi
    • Nichita Danilov
    • Liviu Antonesei
    • Lector
    • Victor Felea
    • Gellu Dorian
  • MULTIMEDIA
    • Fotografii
    • Audio
    • Video
    • Artă plastică
    • Dedicații
      • Oferite
      • Primite
  • VARIA
    • Audițiile muzicale
    • Lecturile
    • Corespondenții
  • TRANSLATED
    • English
    • Magyar
    • Italian
  • DESPRE PROIECT
  • CONTACT
Aurel Dumitrașcu
Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

Aurel Dumitrașcu – Scrisori către Prințesă (3): „Am să vorbesc și cu Dumnezeu, chiar dacă el se înțelege numai cu muribunzii.“

admin, 19/02/2026

27 septembrie 1987

 

Irina,

 

Am visat că tu și ai tăi ați rămas în… India. Hm! Nu în Vest, nu aici, ci în India, acolo unde nu se poate face corect nici recensământul, din cauza sectarismului retrograd al multor locuitori. Mi-amintesc că îmi vorbeai într-un cartier Lenin, din Piatra Neamț, unde a locuit într-o vreme Adrian. În penumbrele unei eclipse, parcă, întindeai picioarele, erau parcă mai lungi, și mi le arătai vorbindu-mi despre țara aceea cu șerpi și Maya. Nu-mi plac visele povestite (reacție daliniană, vezi bine!) și rareori sunt acoperit de potențialele lor semnificații. Am vrut, poate, să-ți spun doar că te-am visat și că prezența ta și-n vânzolelile-mi nocturne e semn de elecție. Pentru că realmente gândul meu te scoate din rând, pleacă tehui cu tine și… i-i bine!
Puteam fi la Iași, azi. Dacă aveam bani. Cei de la școală sunt într-o excursie pe acolo. Mi s-a părut că nu mă pot îmblânzi prin împrumuturi. Nu vreau să-ți iscodesc frumusețea cu descrieri ridicole. Nu vreau și nu voi vrea niciodată să admit că frumusețea ta are vreo legătură cu lucrurile din care eu sînt absent. Vreau să spun: dragostea pe care ți-o port nu vrea să se manifeste, ca să zic așa, împrumutând bani. Te receptez prea frumos și mult prea profund, ca să nu te lipsesc de absolut nimic din ceea ce rămâne curat tot timpul în gândul meu. Investind dragostea cu o anumită respectabilitate, știu bine că am toate șansele s-o ratez. Dar nu pot să iubesc un om fără să-l și respect. Sunt și bucurii pe care, fără a le lăsa pradă principiilor, vreau să le apăr de tot ceea ce le-ar înnobila mai puțin. Nu voi fi plătit pentru luna aceasta, deci se anunță un octombrie de lecturi. Meritai atât de mult să vin la tine în ziua în care ai 20 de ani! Pentru că o singură dată vei avea 20 de ani. Dar știu că nu pot veni și că îmi pare tare rău. Va trebui să nu fii tristă. Îmi închipui că vom găsi o cale să comunicăm, că vei simți în ziua aceea că ne vorbim, că suntem, totuși, împreună. Poimâine, deci. Probabil că epistola aceasta va ajunge la tine mai târziu, dar ea încearcă o dată-n plus să ne țină în viață. Nu mă simt deloc grozav în aceste zile în care pur și simplu nu știu unde sunt: la Borca? La Piatra Neamț? Inconsistențele acestea, din păcate, mă devalorizează și în plan poetic, pentru că o amărăciune, pentru a fi constructivă, trebuie să aibă o anumită stabilitate. Vreau să scriu, să mă gândesc la textele mele, să nu mai fiu hăituit de probleme administrative, stupide din capul locului. Nu citesc cu consecvență în ultimele zile, nu trăiesc, nu mă bucur, nu știu mai deloc dacă marginile mele coagulează în ceea ce pământenii au numit inocent – „speranță“. Îmi permit să mă gândesc la tine, să-ți duc chiar și dorul și, iată, să mă lamentez. Gândul că te vei plictisi de „metaforismul“ meu instinctual, că poezia te-ar obosi, că nu pot fi decât ceea ce sunt și nimic altceva și că tu, poate, ai vrea să am frumusețe altfel, ei bine, mă cam încearcă. Ziceam că nu suntem în pericol și totuși suntem. Sigur, e un pericol de tip special, ca să zic așa, întrucât niciunul dintre noi nu-l poate rata pe celălalt, dar constat că mă atașez tot mai mult de tine, că-mi lipsești (iartă-mă, așa ceva nu se spune unei femei!), că am un chef nebun să sparg străchinile cu tine. Să nu ne întrebăm dacă e bine sau nu! Participăm. Dumitrașcu nu te va urâți niciodată. Numai posibila ta plictiseală de mine te va urâți și îndepărta. Dacă spiritul tău e veritabil, nu te vei plictisi. Pentru că și cea mai năbădăioasă carne iubește un Robinson Crusoe. Despre carnea ta eu nu știu mai nimic. Nici tu, probabil, nu știi. Dacă o vei neglija atât cât trebuie, ai să fii mereu o prințesă. Altfel, nu știu!
Frumusețea ta mă și inhibă. Pentru că ai dat buzna în viața mea de-a dreptul seducător. Întreg sistemul meu afectiv e deturnat. Ai cucerit atâtea teritorii din mine! Celelalte provincii ale regatului, numindu-se ele oricum (Paia, Maria etc.), sunt în evidentă inferioritate în fața ta. Binecuvântez venirea ta și sper să-mi dăruiești suficient timp pentru a-ți răspunde cu dragoste. Aș vrea să nu te obosesc cu iubirea mea. Aș vrea să nu renunți. Nici n-am trăit nebunia cu tine și, iată, mi-e teamă să nu se sfârșească.
Imaginile cu tine, mereu vii pe aici, au darul de a mă îndrăci. Îți sărut ochii și îți vorbesc. Cel mai des ești un om de treabă. Cel mai des știi să te joci grozav cu focul. Nu mă pot abține să nu-ți spun cât de dragă îmi ești, deși știu bine că te pot plictisi, că puțin „reținută“ cum ești ai putea alege alte „șantiere arheologice”, căutând altceva, chiar dacă niciodată nu ai știi prea bine ce cauți. Acum două luni eu nu vizitam păpușerii, iar tu erai o fată obraznică pe alte table de șah. Acum au dat minunile peste noi și ne-au înhățat.
Te iubesc, fată dulce! Ce inspirat am fost că am dus lucrarea aceea la tăticul tău! Am și eu noroc uneori. Dar nu m-a ținut niciodată prea mult. Să fie altfel de data aceasta?! Am să vorbesc și cu Dumnezeu, chiar dacă el se înțelege numai cu muribunzii.
La mulți ani! Te sărut! Să rămâi dulce și să fii bună! Și să trăiești mult! Și să fii mereu convinsă că Aurel te iubește fără măsură, adică peste măsură! Și îți doresc tot binele pe care-l poți suporta!
Te sărut! Taci! Te sărut!

 

Aurel

Inedit adrian alui gheorgheaudel dumitrascuineditirina cretuirina scurtupaiascrisori

Post navigation

Previous post
Next post

Related Posts

Inedit

Inedit Aurel Dumitrașcu – Scrisori către Ioana (1)

30/04/202230/04/2022

Borca, 27 noiembrie 1980   Seri pustii, cu oameni șterși ca zidurile bisericilor vechi!   Taci! Nu știu de ce taci!? Îți scriu ascultând Czeslaw Niemen[1]. Mă simt din nou ca o pădure fără cerbi. Mor oameni buni, unii copii sunt bătuți, indivizi deranjați că nu publică prin reviste încearcă…

Read More
Inedit

INEDIT Aurel Dumitrașcu: „Ilie era mai simpatic decât toți oficialii comunei, decât toți deștepții și împăunații.“

14/01/2022

A murit cel mai pitoresc personaj al Borcăi. Ilie al lui Țicu. Azi-dimineață, chiar la ușa restaurantului, întins cu fața în sus, a fost găsit înghețat. Băuse. Aseară plângea că se duce acasă și o să-l bată mă-sa. Pentru prima dată ai simțit nevoia să te apropii să vezi un…

Read More
Inedit

INEDIT Liviu Antonesei către Aurel Dumitrașcu: „Ți-e scârbă, îți vine să nu mai ieși din casă!“

03/03/202503/03/2025

Iași, 8 Decembrie 1985, duminică   Dragă Aurel, Am întârziat dar n-am avut încotro! Mi-am terminat lucrarea de plan, am fost pe la Suceava și Negrești (cu Nichita[1]) pentru culturalizarea maselor largi, am tras pentru strângerea materialelor pentru Anuar. În plus, am pierdut lista și de-abia ieri mi-a dat Mihai…

Read More

Aurel Dumitrascu

© Arhiva Aurel Dumitrașcu 2026