Iași, 29 Decembrie 1985
Dragul meu,
Mulțumesc pentru urările pe anul care vine și te rog / rugăm să le primești și tu pe ale noastre. Să dea Domnul să avem cu toții un an mai bun decât cei din urmă. Pe de altă parte, e bine că te ai în cele mai bune relații cu marile puteri. Dacă-oi avea și eu un câine oi putea găsi un nume foarte potrivit! Dar să las gluma deși – poate – e mai bine ca, măcar la sfârşit de an, să ne mai destindem frunțile.
Îmi scrii că pleci la București – era să scriu Beirut! – aș avea o rugăminte. Dacă ai drum pe la „Albatros“ spune-i Gabrielei Melinescu[1] (și chiar lui Sîntimbreanu[2], de-l vezi) că nici nu poate fi vorba să apar în volumul lor „antologic“ (curat antologic!) și că, după sărbători, o să le și scriu despre asta. Dacă nu-mi pot scoate un volum individual, nu-i nicio supărare. Dar dacă mă scot în cel colectiv, iese un scandal îngrozitor.
Azi mi-a dat un telefon Adrian Alui Gheorghe[3] care e prin Iași, cu sărbătorile, cu gagicile (ori, poate, numai una!). Mi-a spus că i-a apărut cartea – de fapt, un fel de bucată de carte antrenament, mai e cu vreo 4 în ea. Se pare că-i o adevărată manie să scoată poeții cu hurta!
Cu întârziere, dar nu știam data, îți doresc La mulți ani pentru ziua de naștere. 30 de ani e o vârstă încă bună. Ce să zic eu care, în aprilie, voi avea 33! Dacă scap și acum, nu încape îndoială că voi fi un longeviv, ceea ce e o adevărată rușine pentru un autor de versuri.Â
Am văzut și eu chestia din „Contemporanul“, apoi alta, în „România literară“, despre un autor de proză despre care am auzit că-i milițian! Ehe! După câte se pare e doar începutul, sunt vreo 30 de cărți pe listă. Presa noastră cultural-literară dă semne că se-nnorează! Mă-ntreb dacă reacția pricopistă nu se integrează în același tip de acțiuni și dacă nu e cumva – nu dor rodul tâmpeniei lui congenitale – dar, poate, o chestie dirijată, comandată, etc. Oricum, apropos de chestia asta, Grigurcu[4] mi-a urat ca, în 1986, să am parte de „prietenii leale“! E un ins plin de umor.
În ce-l privește pe Eliade, și-a reînnoit entuziasmul prin intermediul lui Noica, proaspăt întors din Apus, unde a reușit să plaseze o „Antologie“ Blaga în Franța și Germania. Iar una apare, de asemenea, sub îngrijirea lui Uscătescu[5], și în Spania. Din păcate, cred că pentru Blaga ceasul e cam târziu. Ar fi putut să se ocupe de el însuși de asta când era diplomat ba în Portugalia, ba în Elveția, etc.
În rest, toate ar fi bune dacă n-ar fi și oboseala asta a sărbătorilor. Nu știu cum s-a-ntâmplat dar creștinismul românesc e, mai ales, gastronomic.
Cu prietenie,
Liviu
P.S. Mai vorbim noi după 5-6 ianuarie, când treci pe aici.
[1] Gabriela Melinescu (n. 1942 – 2024) eseistă, poetă, scriitoare și traducătoare.
[2] Mircea Sântimbreanu (n. 1926 – 1999) scriitor, publicist, scenarist și producător de film. Director al editurii „Albatros“.
[3] Adrian Alui Gheorghe (n. 1958) poet.
[4] Gheorghe Grigurcu (n. 1936) critic literar și scriitor.
[5] George Uscătescu (n. 1919 – 1995) filosof, estetician, eseist, poet și sociolog.
