Skip to content
Aurel Dumitrașcu Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

  • Home
  • BIOGRAFIE
  • POEME ȘI PROZĂ
    • POEME
      • Inedite
      • Din antologii
    • PROZĂ
      • VOLBURICĂ
      • DE CE PRIMĂVERILE NU AU LIMBĂ
      • UN CAZ DE MUTILARE
  • PUBLICISTICA
    • În „Ceahlăul“
    • În „Dialog“
    • Eseistică
      • Poveștile erotice ale lui Ion Creangă
      • Daniel Turcea sau magia esenţelor
      • Vasile Vlad sau cele 1001 de nopți ale exagerării
      • Generația fără îngeri
    • INTERVIURI
      • „Mizind pe impostori nu facem decît să spunem ceva despre… noi înșine.“
      • „Cei care vorbesc cel mai mult de conștiința că sunt scriitori sunt veleitarii.“
      • „Devenirea unora se oprește odată cu examenul de licență și schimbă biblioteca pe un restaurant.“
      • „Am plecat cu un gust amar, hotărât să nu mă mai întorc niciodată la așa ceva.“
      • „Un om al zilelor noastre nu este în «criză» de probleme indiferent în ce loc există!“
      • „Între cei aleși au apărut și destule «voci» de complezență, voci de umplutură care au încurcat și încărcat planuri editoriale“
      • Ultimul interviu
    • Traduceri
      • PAUL McCARTNEY: ,,Un cîntec poate schimba conștiințele“
      • Scrisoarea deținutului politic Vaclav Havel către Samuel Beckett
      • FRANCESCO ALBERONI – EROTISMUL
      • „James Clavell, valorați 5 milioane de dolari?“
      • Omar Sharif sau singurătatea seducătorului
    • Din manuscrise
      • REVISTELE ILUSTRATE ȘI MODESTIA
      • „Însoțitorul“
      • Neooportunismul la pîrleaz
      • Eminescu
  • JURNAL ȘI CORESPONDENȚĂ
    • Jurnal
      • Carnete maro – Jurnal 1980
      • Carnete maro – Jurnal 1981
    • Corespondență
      • Către Nicolae Steinhardt
      • Către Eugen Barbu
      • Către Geo Dumitrescu
      • Către Mircea Sântimbreanu
      • Către Petre Stoica
      • Către Radu Florescu
      • Către Gheorghe Grigurcu
      • Către Nicolae Sava
      • Către Magda Cîrneci
      • Către Emilia Amariei
      • Către Maria Anegroaie
      • Aurel Dumitrașcu către Dana Pîntea: „Adrian poate că ar fi continuat să scrie ode dacă eu nu l-aș fi ridiculizat cu consecvență în acest sens, ani în șir!“
      • Către Elisabeta Vartic
      • Aurel Dumitrașcu către Adrian Alui Gheorghe: „Amneziile astea ale tale seamănă cu scuipatul!“
      • Către Sorin Roșca
      • Către Gheorghe Simon
      • Către Constantin Preda
      • Către Ion Simuț
      • Către Vasile Gogea
      • Către Emilian Galaicu-Păun
  • MANUSCRISE
    • IARNA LEGATĂ LA OCHI – SCRISORI PROVINCIALE
    • CARNETE MARO – JURNAL
      • MANUSCRISE INEDITE
      • MANUSCRISE PUBLICATE
  • AMINTIRI
    • D.R. Popescu
    • Radu Florescu
    • Constantin Acosmei
    • Mircea A. Diaconu
    • Ioana Revnic
    • Liviu Ioan Stoiciu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Vasile Gogea
    • Radu Dobîndă
    • Dumitru Necșanu
    • Ioana Dinulescu
    • Radu Părpăuţă
    • Dana Pîntea
  • OPINII CRITICE
    • Iulian Costache
    • Nicolae Manolescu
    • Cezar Ivănescu
    • Constanța Buzea
    • Laurențiu Ulici
    • Romul Munteanu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Radu G. Țeposu
    • Marin Mincu
    • Alex. Ștefănescu
    • Adrian Alui Gheorghe
    • Augustin Frățilă
    • Ion Zubașcu
    • Costin Tuchilă
    • Val Condurache
    • Niculae Stoian
    • Daniel Corbu
    • Pr. Constantin Necula
    • Clara Margineanu
    • Daniel Cristea Enache
    • Octavian Soviany
    • Mircea A. Diaconu
    • Vasile Spiridon
    • Florea Miu
    • Răzvan Voncu
    • Mircea Bârsilă
    • Antonio Patraș
    • Cristian Livescu
    • Constantin Butunoi
    • Nichita Danilov
    • Liviu Antonesei
    • Lector
    • Victor Felea
    • Gellu Dorian
  • MULTIMEDIA
    • Fotografii
    • Audio
    • Video
    • Artă plastică
    • Dedicații
      • Oferite
      • Primite
  • VARIA
    • Audițiile muzicale
    • Lecturile
    • Corespondenții
  • TRANSLATED
    • English
    • Magyar
    • Italian
  • DESPRE PROIECT
  • CONTACT
Aurel Dumitrașcu
Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

Inedit Aurel Dumitrașcu – Jurnalul de la 14 ani (4)

admin, 14/01/202515/01/2025

Luni, 13 iulie

 

Dimineață am fost la Boby și am jucat fotbal mult timp.
După-masă a venit Ion. Mi-a adus cărți și altele.
Pe urmă m-am dus de vale după pâine.
Seara am ascultat muzică ușoară.

 

Marți, 14 iulie

 

Dimineața m-am dus cu Nicu la baie. Mi-am dat drumul cu camera pe apă.
L-am ajutat pe Boby să se mute la Hălăciugă. Am mâncat cireșe acolo.
Seara am făcut treabă.

 

Miercuri, 15 iulie

 

Dimineața am stat acasă și am fost la baie.
Pe urmă am fost pe la Boby.
Am stat pe acasă.
Am fost pe deal, la fragi.
Seara am ascultat muzică și am stat culcat. Am mâncat cireșe din cireș.

 

Joi, 16 iulie

 

Dimineața, la 6.30, am plecat la lucru cu tăticul, Boby, Pavel, Ionel și cu Meclea la inventar.
Prin pădure am mâncat fragi mulți.
Pe la 3 am venit acasă pentru că terminasem.
Seara am cules cireșe și m-am jucat pe afară.

 

Vineri, 17 iulie

 

Dimineața am plecat la lucru iar. Ca și ieri, aceeași treabă.
Azi am fost la pârâul Crâșmei. Am venit pe la 5-6.
Seara am fost la filmul „Comisarul X și panterele albastre“[1] cu Tony Kendall.

 

Sâmbătă, 18 iulie

 

Dimineața am plecat la lucru, la pârâul Crâșmei. Am venit la 5.30 seara.
Seara am fost cu Boby, Ion, Nae, Ionel, Costică L., Petrică, Nicu și fetele la film pe Sabasa. La filmul nou „Armata codobaturilor din nou în luptă“[2].

 

Duminică, 19 iulie

 

Dimineața am fost la poștă și la Saveta. N-a reușit la examen.
Ieri a murit Rex otrăvit.
Am fost la Iolanda acasă și la filmele „Comisarul X și panterele“[3] și „Calabuch“[4].
Seara am ascultat muzică și am stat.

 

Luni, 20 iulie

 

Azi am fost la lucru.
Am fost la Saveta după albume dar nu mi le-a dat.
Am fost și la Iolanda.
Am făcut baie.
Am stat pe la Costică Loghin și am jucat cărți.

 

Marți, 21 iulie

 

Dimineața, pe la 6.30, am plecat la lucru.
Am urcat pe pârâul Albei până la șnaiț, apoi am ajuns pe Pârâul Crâșmei.
În pauză am cules fragi. Am cules și pojarniță pentru ceai.
Prin pădure am văzut șoareci, o ciută și o veveriță.
Am muncit toată ziua și am avut mare putere.

 

Miercuri, 22 iulie

 

Dimineața am plecat iar la lucru. Ionel Pavel n-a venit astăzi.
La amiază am stat culcat pentru că eram foarte obosit.
Azi a fost o zi frumoasă și călduroasă.
Seara am venit ca de obicei pe șnaiț acasă cu tăticul.
Seara am stat și am citit pe „vedetele muzicii ușoare“[5].

 

Joi, 23 iulie

 

Dimineața am plecat la lucru iar.
La amiază am stat cu Ionel P[avel] și am râs mult.
După-masă am inventariat vreo 100 de bușteni și a venit o ploaie teribilă. Ne-a plouat foarte tare.
Venit acasă am desprins niște poze de pe albume.

 

Vineri, 24 iulie

 

Astăzi n-am fost la lucru.
Dimineața am ascultat muzică, am tăiat poze și am desprins de pe albume.
I-am ajutat lui tăticul să cubeze (?) niște lemne, apoi am fost pe la Nicu și am mâncat vișine.
A venit o ploaie puternică.
Seara am fost după pâine.
Venit acasă am cubat pe carnete.

 

Sâmbătă, 25 iulie

 

Dimineața am plecat la lucru.
Azi a fost o zi frumoasă.
Pe la 3 – 4 am venit acasă.
Pe urmă am fost până de vale după pâine.
Am luat un program „Loto“ și un „Ceahlăul“.
Venit acasă am fost la filmul „Prin Kurdistanul sălbatic“[6].
Mi-a scris I. Viorica.

 

Duminică, 26 iulie

 

Dimineața am fost la școală și am jucat fotbal.
Pe urmă am fost la filmul „5 000 000 de martori“[7] și pe urmă la Iolanda. La ea m-am distrat și am cules niște cireșe.
Seara am jucat fotbal cu Petrică și Titel.

 

Luni, 27 iulie

 

Dimineața am plecat la lucru, la Pârâul Mânza. Am lucrat până la amiază.
Pe urmă ne-am bătut cu cucuruzi.
A început ploaia apoi și noi am plecat acasă. Am venit pe jos.
Seara am citit niște povești.

 

Marți, 28 iulie

 

Dimineața m-am sculat la 5 și am plecat la lucru cu un tractor. Am lucrat toată ziua pentru că nu a plouat.
De vale ne-a dus tot un tractor.
Seara am mâncat numai și m-am culcat.

 

Miercuri, 29 iulie

 

Dimineața am plecat la lucru cu nea Alexandru, cu mașina.
A fost cald astăzi. Am umblat pe vârful munților mult.
Seara am fost cu I. Pavel după bani.
Mi-am luat de la librărie 5 cărți bune.

 

Joi, 30 iulie

 

Dimineața am plecat la lucru cu mașina lui Alexandru. Am lucrat  până la ora 3 după-masă.
Venit acasă m-am dus de vale, la Iolanda, și i-am dus niște cărți.
Am luat „Ceahlăul“ apoi am venit acasă cu bicicleta lui tăticul.

 

Vineri, 31 iulie

 

Astăzi am fost la lucru.
Dimineața am ascultat muzică ușoară până la 9.30.
M-am dus la pește apoi și n-am venit până la 3.
Am fost pe la Iolanda, mi-am luat teniși și am stat la filmul „Mireasa era în negru“[8], cu Jeanne Moreau.

 

Sâmbătă 1 august

 

Azi am stat acasă.
Dimineața am fost la baie. Am jucat rummy pe la Petrică iar seara am fost la filmul spaniol „Viridiana“[9] cu Francisco Rabal.

 

Duminică, 2 august

 

Dimineața am stat acasă, am jucat rummy și am făcut baie cu Costel și Petrică.
Am fost până la Iolanda și pe de vale.
Seara am jucat fotbal, am ascultat muzică și m-am distrat mișto.

 

Luni, 3 august

 

Dimineața, pe la 6.30, am plecat la lucru, la Cocoziș. Am lucrat până la 5.
Am mâncat fragi prin pădure.

Venit acasă am citit pe un „Almanah turistic“ și am ascultat muzică ușoară.

 

Marți, 4 august

 

Dimineața, pe la 6, am plecat iarăși la lucru la Cocoziș.
A fost o zi frumoasă și am avut de făcut multă treabă.
Seara am mai citit pe „Magazine istorice“ apoi m-am culcat.

 

Miercuri, 5 august

 

Dimineața, pe la 6.30, am plecat la lucru la Cocoziș. A fost frumos până spre seară, când a plouat.
Am ajuns la observatorul din vârf.
Seara am citit pe „Magazin istoric“.
Tampa a luat țigări.

 

Joi, 6 august

 

Astăzi n-am fost la lucru.
Dimineața mi-am aranjat albumele și celelalte fleacuri la mine.
Am jucat rummy foarte mult timp.
M-am tăiat într-o sticlă foarte tare la un picior.
Seara am jucat pe drum și am citit pe niște reviste.
Am fost și la Nicușor.

 

Vineri, 7 august

 

Dimineața am plecat la lucru pe Cocoziș apoi ne-am dus pe Cerbu. Am venit cu un tractor.
Seara am fost la filmul „Dreptul de a te naște“[10]. Un film extraordinar, special, color.

 

Sâmbătă, 8 august

 

Azi n-am fost la lucru.
Dimineața am fost pe Runc la polog.
Am venit pe la 5 acasă.
M-am dus la Costel și am jucat rummy.
Venit acasă am băut bere.
Seara a plouat puternic.
Am șters piesele de la rummy și am ascultat muzică.

 

Duminică, 9 august

 

Dimineața am jucat rummy cu Ion.
Apoi am fost la pârâu, de vale, și la Iolanda.
Venit acasă am jucat rummy cu Titel și Petrică, apoi am fost la baie.
Pe urmă am fost la cofetărie și am dus niște sticle.
A plouat în acest timp.
Seara am ascultat muzică.

 

Luni, 10 august

 

Dimineața am plecat la lucru cu bicicleta, la Pârâul Unguru.
Am fost la stâna Arșița.
A plouat.
Am dormit la cabană.
Seara am fost până la Costică a lui Loghin.
Am mâncat șerbet și m-am culcat.

 

Marți, 11 august

 

Dimineața am plecat la lucru. Ne-au atacat câinii de la stână.
Am mâncat multă zmeură și am fost la stână.
Seara am venit cu bicicleta acasă.
Am ascultat muzică, m-am spălat și m-am culcat.

 

Miercuri, 12 august

 

Dimineața am plecat cu bicicleta la lucru.
Azi a plouat mărunt dar o mare parte din zi.
Seara am citit pe „Poezii“ de M. Beniuc în birou, cu tăticul.
Am dormit foarte bine.

 

Joi, 13 august

 

Dimineața am plecat la lucru pe un pârâu foarte frumos, săpat prin stânci.
Azi a fost o zi frumoasă.
Seara am plecat acasă cu bicicleta.
Seara am ascultat muzică.

 

Vineri, 14 august

 

Dimineața am plecat la lucru. Am lucrat toată ziua.
Azi am văzut un iepure foarte frumos.
Seara am cumpărat șerbet, bomboane, biscuiți și o pâine de la magazin și am citit până târziu, după care m-am culcat.

 

Sâmbătă, 15 august

 

Astăzi nu am lucrat.
Am venit acasă seara și am jucat rummy.
Am secat gârla cea mare și am prins 15 scobai.
Seara am fost și mi-am luat banii (379), apoi am fost la filmul „Excursie în munți“, iugoslav, cu munți, foarte, foarte frumos, color.

 

Duminică, 16 august

 

Dimineața am fost de vale, am cumpărat două cărți și am fost pe la Iolanda. Am stat mult la ea.
Venit acasă m-am dus pe Runc cu Titel și Petrică, la alune, și ne-am jucat prin iarbă până seara.

 

Luni, 17 august

 

Dimineața am plecat la lucru cu bicicleta.
Astăzi a fost până la amiază cald dar apoi a plouat tot timpul și n-am mai putut lucra.
Seara am citit pe „Coasta Barbara“[11] și m-am jucat cu Ionel Pavel.

 

[1] „Drei blaue Panther“, film artistic lansat în 1968 în regia lui Gianfranco Parolini.
[2] „Armiya Tryasoguzki snova v boyu“, film artistic lansat în 1967 în regia lui Aleksandrs Leimanis.
[3] „Comisarul X și panterele albastre“, film artistic lansat în 1968 în regia lui Gianfranco Parolini.
[4] Probabil „ The Rocket from Calabuch“, film artistic lansat în 1956 în regia lui Luis García Berlanga.
[5] Jacques Marny – „Vedetele muzicii usoare / La chanson et ses vedettes. De la trubaduri la Beatles / Des troubadours aux Beatles“, Editura: Muzicala a Uniunii Compozitorilor din Republica Socialista Romania, București, 1967.
[6] „Durchs wilde Kurdistan“, film artistic lansat în 1965 în regia lui Franz Josef Gottlieb, după un scenariu de Karl May.
[7] „Pet miliónu svedku“, film artistic lansat în 1965 în regia lui Eva Sadková. Interpretează: Jana Brejchova, Radovan Lukavski, Jan Triska, Miroslav Machacek, Rudolf Hrusinsky.
[8] „La mariee etait en noir“, film artistic lansat în 1968, în regia lui François Truffaut.
[9] „Viridiana“, film artistic lansat în 1961 în regia lui Luis Buñuel.
[10] Probabil „El derecho de nacer“, film artistic lansat în 1966, în regia lui Tito Davison.
[11]Ross Macdonald – „Coasta Barbara“,   colecția „Enigma“, editura „Univers“, București 1970.

Inedit

Post navigation

Previous post
Next post

Related Posts

Inedit

INEDIT – Luca Pițu către Aurel Dumitrașcu: „Totu-i o.k., bătrîne eretic sabasean!“

20/09/2021

Iași, 4 XII 1985*   Dragă Au[răule],   Cetirăm ieri-alaltăieri cu Anișoara scrisa-ți și mult ne înveselirăm. Și nu puțin ne întristarăm. Rîserăm cu un ochi de încurcătura ta, ePISTOLARULE; plînserăm cu celălalt pentru instanța ta maternă, dar ne păstrarăm în stare de veghe ochiul terț, ochiul pineal, cel cu…

Read More
Inedit

INEDIT AUREL DUMITRAȘCU – Copilărie, frumusețe scăpată din frâu, copilărie, nebunie pierdută!

04/04/2022

Te-ai reîntâlnit cu Costică a lui Loghin. Venise să-i ajute pe cei bătrâni la otavă. Am mâncat dintr-un pepene și am vorbit. Am rămas frumoși, dar ne doare copilăria, nu-mi vine să cred că așa repede s-a dus totul dracului. Este groaznic să stai cu prieteni de suflet, cu prieteni…

Read More
Inedit

INEDIT Aurel Dumitrașcu – Scrisori către Ioana: „Să pleci, să pleci, vorbă de muritor.“

20/01/202416/02/2024

Borca, 27 sept. 1980   Bună seara, Ioana!   Închipuie-ți niște munți sub ploaie, întunericul întins în jur ca o poveste tristă, apoi o casă cu mulți copaci în jur, un om. Un om într-o cameră în care există o cumplită dezordine, dar dezordine numai printre cărți, reviste, discuri, manuscrise….

Read More

Aurel Dumitrascu

© Arhiva Aurel Dumitrașcu 2026