Skip to content
Aurel Dumitrașcu Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

  • Home
  • BIOGRAFIE
  • POEME ȘI PROZĂ
    • POEME
      • Inedite
      • Din antologii
    • PROZĂ
      • VOLBURICĂ
      • DE CE PRIMĂVERILE NU AU LIMBĂ
      • UN CAZ DE MUTILARE
  • PUBLICISTICA
    • În „Ceahlăul“
    • În „Dialog“
    • Eseistică
      • Poveștile erotice ale lui Ion Creangă
      • Daniel Turcea sau magia esenţelor
      • Vasile Vlad sau cele 1001 de nopți ale exagerării
      • Generația fără îngeri
    • INTERVIURI
      • „Mizind pe impostori nu facem decît să spunem ceva despre… noi înșine.“
      • „Cei care vorbesc cel mai mult de conștiința că sunt scriitori sunt veleitarii.“
      • „Devenirea unora se oprește odată cu examenul de licență și schimbă biblioteca pe un restaurant.“
      • „Am plecat cu un gust amar, hotărât să nu mă mai întorc niciodată la așa ceva.“
      • „Un om al zilelor noastre nu este în «criză» de probleme indiferent în ce loc există!“
      • „Între cei aleși au apărut și destule «voci» de complezență, voci de umplutură care au încurcat și încărcat planuri editoriale“
      • Ultimul interviu
    • Traduceri
      • PAUL McCARTNEY: ,,Un cîntec poate schimba conștiințele“
      • Scrisoarea deținutului politic Vaclav Havel către Samuel Beckett
      • FRANCESCO ALBERONI – EROTISMUL
      • „James Clavell, valorați 5 milioane de dolari?“
      • Omar Sharif sau singurătatea seducătorului
    • Din manuscrise
      • REVISTELE ILUSTRATE ȘI MODESTIA
      • „Însoțitorul“
      • Neooportunismul la pîrleaz
      • Eminescu
  • JURNAL ȘI CORESPONDENȚĂ
    • Jurnal
      • Carnete maro – Jurnal 1980
      • Carnete maro – Jurnal 1981
    • Corespondență
      • Către Nicolae Steinhardt
      • Către Eugen Barbu
      • Către Geo Dumitrescu
      • Către Mircea Sântimbreanu
      • Către Petre Stoica
      • Către Radu Florescu
      • Către Gheorghe Grigurcu
      • Către Nicolae Sava
      • Către Magda Cîrneci
      • Către Emilia Amariei
      • Către Maria Anegroaie
      • Aurel Dumitrașcu către Dana Pîntea: „Adrian poate că ar fi continuat să scrie ode dacă eu nu l-aș fi ridiculizat cu consecvență în acest sens, ani în șir!“
      • Către Elisabeta Vartic
      • Aurel Dumitrașcu către Adrian Alui Gheorghe: „Amneziile astea ale tale seamănă cu scuipatul!“
      • Către Sorin Roșca
      • Către Gheorghe Simon
      • Către Constantin Preda
      • Către Ion Simuț
      • Către Vasile Gogea
      • Către Emilian Galaicu-Păun
  • MANUSCRISE
    • IARNA LEGATĂ LA OCHI – SCRISORI PROVINCIALE
    • CARNETE MARO – JURNAL
      • MANUSCRISE INEDITE
      • MANUSCRISE PUBLICATE
  • AMINTIRI
    • D.R. Popescu
    • Radu Florescu
    • Constantin Acosmei
    • Mircea A. Diaconu
    • Ioana Revnic
    • Liviu Ioan Stoiciu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Vasile Gogea
    • Radu Dobîndă
    • Dumitru Necșanu
    • Ioana Dinulescu
    • Radu Părpăuţă
    • Dana Pîntea
  • OPINII CRITICE
    • Iulian Costache
    • Nicolae Manolescu
    • Cezar Ivănescu
    • Constanța Buzea
    • Laurențiu Ulici
    • Romul Munteanu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Radu G. Țeposu
    • Marin Mincu
    • Alex. Ștefănescu
    • Adrian Alui Gheorghe
    • Augustin Frățilă
    • Ion Zubașcu
    • Costin Tuchilă
    • Val Condurache
    • Niculae Stoian
    • Daniel Corbu
    • Pr. Constantin Necula
    • Clara Margineanu
    • Daniel Cristea Enache
    • Octavian Soviany
    • Mircea A. Diaconu
    • Vasile Spiridon
    • Florea Miu
    • Răzvan Voncu
    • Mircea Bârsilă
    • Antonio Patraș
    • Cristian Livescu
    • Constantin Butunoi
    • Nichita Danilov
    • Liviu Antonesei
    • Lector
    • Victor Felea
    • Gellu Dorian
  • MULTIMEDIA
    • Fotografii
    • Audio
    • Video
    • Artă plastică
    • Dedicații
      • Oferite
      • Primite
  • VARIA
    • Audițiile muzicale
    • Lecturile
    • Corespondenții
  • TRANSLATED
    • English
    • Magyar
    • Italian
  • DESPRE PROIECT
  • CONTACT
Aurel Dumitrașcu
Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

INEDIT Aurel Dumitrașcu către Sorin Grecu: „Mă simt nespus de sărac, ca o Grecie fără temple!“

admin, 09/02/2024

Borca, 23 mai 1980

Te salut, dragul meu!

Câte o cioară cade prin noi, nu știu dacă tu ai văzut vreodată cum, uneori, câte un deal pleacă, își iese din fire, se mută peste copaci, acoperă albii, face din pâraie niște portocale stoarse, poate un fel de șoșoni pentru pribegii derutați. În munți se prăbușesc stânci. Și nu numai în cuvinte. Aleasa mea viața – ca o urmă de prost. Reprimarea singurătății rămâne o esență care mă bântuie, care mă arată cu degetul. Și-s tare trist. Aparenta mea seninătate nu-i decât o încrâncenare neașteptată la poeți. Vreau să spun că prea multe seamănă cu rahatul.
Moartea lui Marin Preda, absurdă și greu de reținut, m-a înfundat într-o hrubă cu tot felul de plânsuri. Pe mine mă răvășesc cumplit astfel de fapte. Am „căzut“ în viață cu o singură expresie naturală: iubirea.
Realmente îi iubesc pe toți cei buni și ne-proști. Nu din depravare. Dar eu sunt fantastic de singur, planeta e prea pustie, orice s-ar zice.
Și când moare un scriitor parcă sunt legat de un clopot atârnat de cer, parcă mă bat toți neghiobii cu buruieni, ca să nu mai spun că mă simt nespus de sărac, ca o Grecie fără temple. Învăț așa cum fac repetenții care doresc să dumnezei, dar învăț pentru că așa am făcut mereu, există și un cerc vicios al studiului, al nesfârşirii. S-ar putea să-mi rup gâtul din nou, facultățile au rămas pentru mine un fel de grădini publice din care beau numai ape otrăvite. Condiția mea e stupidă. Dacă ai trăi printre atâţia imbecili, cum mi se-ntâmplă mie, m-ai înțelege mai bine, vreau să spun că este chinuitor să ai de-a face aproape numai cu mediocri, cu brute cu pene la pălărie.
Voi încerca să rămân în Cluj oricum. Vreau să fiu mai aproape de voi, măcar cât sunt liber să pot sta cu oameni pe care pariez. Numai cu poeții mă pot înțelege, cu artiștii în general, toți ceilalți mai au ceva să-mi spună despre impertinenţa cu care-mi trăiesc poezia, cinstea, celelalte zile.
Îți mulțumesc că mi-ai scris! Cred că ar trebui să ne căutăm întotdeauna cu epistole, chiar dacă tu crezi că numai în poezii te poți exprima cum vrei, cu adevărat. Îmi vorbești de liceu și păcatele de acolo! Încearcă să termini cu bine, totuși, dar să nu te umilești în fața nimănui. Diferențele dintre oameni sunt numai diferențe de posturi. Și mie mi s-a părut des că poeții sunt în aceeași linie cu cerșetorii și fetele-fugite-de-acasă. Nu trebuie să te mire antipatia celor cărora le e frică să nu fii cumva genial.
Tu știi că mediocrii sunt niște furnici care au ochii în locul picioarelor; și o bucată de tăciune în loc de cap. Eu știu că entuziasmul tău îi deranjează pe mulți. Ei cred că ești fanfaron, de aici discuțiile sterile pe marginea faptului că poți fi un învingător sau nu! Nu vreau să-ți dau sfaturi (eu unul n-am ascultat niciodată de cineva! Chiar dacă am avut răbdare să-i las să termine ce au de spus!), cred însă că important e să te cufunzi în lecturi, să nu pierzi nicio clipă câmpul culturii, munca. Toate celelalte pot veni. Cred însă, de asemenea, că un poet adevărat este interesat numai de POEZIE, nu și de artificiile pe care le-ar genera uneori (glorie, stimă, alte rahaturi de acest gen!).
Nu trebuie să confundăm modele cu adevăratul sens al valorii. N-are nicio importanță cine suntem, important e să scriem cu sufletul curat, până la marasm, să n-avem niciodată pretenția că trebuie să ni se dea ceva în schimb pentru eventualele capodopere.
Mai cred eu, Sorine, că marii poeți sunt mari generoși, detașați de răutate, „demolatorii“ (ce clar demonstrează toată istoria culturii universale) au fost întotdeauna mediocri speculativi, cu inteligență cinică, un fel de rufe pe care timpul uită până la urmă să le mai ia de pe sârmă cu sine, ele rămânând acolo, în bătaia vântului, amenințate de putreziciune, de uitare.
Lasă-i pe toți să gândească ce vor, dar nu le da ocazia să zică orice, să spună că nu pot paria pe tine oricând. Singura noastră justificare serioasă sunt textele, valoarea lor, niciodată părerile de la cafenea!
La începutul lui iunie, pe 1 sau 2, vin din nou la Cluj, ca să mă înscriu. Cred că ne vom vedea! Voi sta o zi, două, nu mai mult! Învăț mult. Puține lecturi. Păstrez mereu încrederea că-mi umblă tare multe prin creier și inimă, de aici certitudinea că pot scrie lucruri grave, tulburătoare. Aș vrea să trăiesc. E stupid să mori și să nu-ți fi terminat de scris cărțile.
Sper să rezolvi bine cu trepădușii de la liceu!
Îți doresc liniște și poezie!
Cu toate bunele-mi gânduri,

Aurel Dumitrașcu

Inedit aurel dumitrascucorespondentaineditscrisoarescrisorisorin grecu

Post navigation

Previous post
Next post

Related Posts

Inedit

JURNAL INEDIT Aurel Dumitrașcu: „Trebuie să zbori, să zbori poetule! Trebuie!“

10/01/2024

Miercuri, 29 noiembrie 1978   Timp cețos. Școala. Țața Leontina. Mi-e silă deseori de ignoranța în plan vizionar a unora din cancelarie. De exemplu, azi, o expresie „Fiți serioasă!“ era interpretată numai în sensul de „Ești neserioasă!“; după ce, revoltat că un elev a scris (în toată teza) de circa…

Read More
Inedit

INEDIT Aurel Dumitrașcu – PÎNĂ LA URMĂ VA TREBUI SĂ MOR

12/10/202212/10/2022

– Pînă la urmă va trebui să mor. Știu aceasta și plec de la tine în zori Pe străzi cenușa cucerește orașul profetul îmi cere iertare Pînă la urmă va trebui să mor. Știu aceasta și plec de la tine în zori.  

Read More
Inedit

NECENZURAT: Aurel Dumitrașcu către Gellu Dorian (18): „Acum, când totul se răstălmăcește abuziv!“

29/04/2026

Borca, 29 aprilie ’84   Bună, dragule!   Îți răspund la epistola din 30 martie, venită târziu, e drept, dar binevenită. În primele zile din aprilie am plecat la Iași. Sesiune. Am dat cinci din cele șapte examene câte am pe an. Le-am luat pe toate, descongestionându-mi vara. Cred că…

Read More

Aurel Dumitrascu

© Arhiva Aurel Dumitrașcu 2026