Skip to content
Aurel Dumitrașcu Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

  • Home
  • BIOGRAFIE
  • POEME ȘI PROZĂ
    • POEME
      • Inedite
      • Din antologii
    • PROZĂ
      • VOLBURICĂ
      • DE CE PRIMĂVERILE NU AU LIMBĂ
      • UN CAZ DE MUTILARE
  • PUBLICISTICA
    • În „Ceahlăul“
    • În „Dialog“
    • Eseistică
      • Poveștile erotice ale lui Ion Creangă
      • Daniel Turcea sau magia esenţelor
      • Vasile Vlad sau cele 1001 de nopți ale exagerării
      • Generația fără îngeri
    • INTERVIURI
      • „Mizind pe impostori nu facem decît să spunem ceva despre… noi înșine.“
      • „Cei care vorbesc cel mai mult de conștiința că sunt scriitori sunt veleitarii.“
      • „Devenirea unora se oprește odată cu examenul de licență și schimbă biblioteca pe un restaurant.“
      • „Am plecat cu un gust amar, hotărât să nu mă mai întorc niciodată la așa ceva.“
      • „Un om al zilelor noastre nu este în «criză» de probleme indiferent în ce loc există!“
      • „Între cei aleși au apărut și destule «voci» de complezență, voci de umplutură care au încurcat și încărcat planuri editoriale“
      • Ultimul interviu
    • Traduceri
      • PAUL McCARTNEY: ,,Un cîntec poate schimba conștiințele“
      • Scrisoarea deținutului politic Vaclav Havel către Samuel Beckett
      • FRANCESCO ALBERONI – EROTISMUL
      • „James Clavell, valorați 5 milioane de dolari?“
      • Omar Sharif sau singurătatea seducătorului
    • Din manuscrise
      • REVISTELE ILUSTRATE ȘI MODESTIA
      • „Însoțitorul“
      • Neooportunismul la pîrleaz
      • Eminescu
  • JURNAL ȘI CORESPONDENȚĂ
    • Jurnal
      • Carnete maro – Jurnal 1980
      • Carnete maro – Jurnal 1981
    • Corespondență
      • Către Nicolae Steinhardt
      • Către Eugen Barbu
      • Către Geo Dumitrescu
      • Către Mircea Sântimbreanu
      • Către Petre Stoica
      • Către Radu Florescu
      • Către Gheorghe Grigurcu
      • Către Nicolae Sava
      • Către Magda Cîrneci
      • Către Emilia Amariei
      • Către Maria Anegroaie
      • Aurel Dumitrașcu către Dana Pîntea: „Adrian poate că ar fi continuat să scrie ode dacă eu nu l-aș fi ridiculizat cu consecvență în acest sens, ani în șir!“
      • Către Elisabeta Vartic
      • Aurel Dumitrașcu către Adrian Alui Gheorghe: „Amneziile astea ale tale seamănă cu scuipatul!“
      • Către Sorin Roșca
      • Către Gheorghe Simon
      • Către Constantin Preda
      • Către Ion Simuț
      • Către Vasile Gogea
      • Către Emilian Galaicu-Păun
  • MANUSCRISE
    • IARNA LEGATĂ LA OCHI – SCRISORI PROVINCIALE
    • CARNETE MARO – JURNAL
      • MANUSCRISE INEDITE
      • MANUSCRISE PUBLICATE
  • AMINTIRI
    • D.R. Popescu
    • Radu Florescu
    • Constantin Acosmei
    • Mircea A. Diaconu
    • Ioana Revnic
    • Liviu Ioan Stoiciu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Vasile Gogea
    • Radu Dobîndă
    • Dumitru Necșanu
    • Ioana Dinulescu
    • Radu Părpăuţă
    • Dana Pîntea
  • OPINII CRITICE
    • Iulian Costache
    • Nicolae Manolescu
    • Cezar Ivănescu
    • Constanța Buzea
    • Laurențiu Ulici
    • Romul Munteanu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Radu G. Țeposu
    • Marin Mincu
    • Alex. Ștefănescu
    • Adrian Alui Gheorghe
    • Augustin Frățilă
    • Ion Zubașcu
    • Costin Tuchilă
    • Val Condurache
    • Niculae Stoian
    • Daniel Corbu
    • Pr. Constantin Necula
    • Clara Margineanu
    • Daniel Cristea Enache
    • Octavian Soviany
    • Mircea A. Diaconu
    • Vasile Spiridon
    • Florea Miu
    • Răzvan Voncu
    • Mircea Bârsilă
    • Antonio Patraș
    • Cristian Livescu
    • Constantin Butunoi
    • Nichita Danilov
    • Liviu Antonesei
    • Lector
    • Victor Felea
    • Gellu Dorian
  • MULTIMEDIA
    • Fotografii
    • Audio
    • Video
    • Artă plastică
    • Dedicații
      • Oferite
      • Primite
  • VARIA
    • Audițiile muzicale
    • Lecturile
    • Corespondenții
  • TRANSLATED
    • English
    • Magyar
    • Italian
  • DESPRE PROIECT
  • CONTACT
Aurel Dumitrașcu
Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

INEDIT Aurel Dumitrașcu către Elena Crenț: „Cred că de fapt mi-e dor de ceea ce urăsc mai mult: moartea!“

admin, 05/02/202405/02/2024

Bună seara, Elena!

 

Toamnele ne prefac în parfum de scorțișoară ce umezește ochii zeilor. Toamna ne batem pentru surâsuri ca pentru principese. Toamna, vine acasă la noi un boboc de aur să ne spună el o poveste frumoasă. Și nu ne rămâne decât să tăcem într-o lene contemplativă, boieroși precum stelele, zdrențuiți precum visele, buni precum fructele. Îți scriu târziu pentru că nu-ți pot scrie oricum și oricând. Rămâi acea năframă ce flutură în apropierea insulei pe care mă zbat singur și pustiit. Cuvintele tale mușcă singurătatea mea și, uneori, citindu-te, mă simt ca un împărat. Au și poeții momentele lor împărătești, atunci poezia este un desfrâu perpetuu, dragostea (sperată) e unica lor colină. Poeții, bieții de ei îmbobociţi cu aștri!
Toamna vorbesc mult numai cu sângele meu. Stau și mă uit la copaci ca la niște vrăjitori ce se auresc și murmură ploioase. Și nu prea pot dormi. Toamna vreau să mor cu o fată frumoasă, spânzurat în sărut și îmbrățișare. Dar fata aceasta e iluzorie, ea nu există, numai creierul meu golit de bucurii visează minuni. Mă gândesc că, toamna, trupul femeii e un tis care-și caută umbra. Și nu și-o găsește decât în palma bărbatului, această faptă bună ce poate atinge un trup precum ar atinge un tron. Îi spun iubirii drum. Pentru că de fiecare dată ea mă iluzionează la nesfârșire. Mi-e dor de otravă și jar, de tot ce iscă iubirea în sufletul vânzolit al unui eretic întru puritate. Vorba frumoasă e unicul regat fără murdărie, unica spaimă prin care nu trece niciun călău.
Stau rezemat de culorile adânci ale toamnei și îmi permit să fiu chiar puțin fără minte. „Nu-mi pasă“ vă spun, și să văd cine m-ar putea schingiui pentru prozaism.
Mi-e dor de atât de multe frumuseți încât uneori cred că de fapt mi-e dor de ceea ce urăsc mai mult: moartea. Pentru că ce sens poate să aibă toată cavalcada asta de simțăminte frumoase ce nu ucid surâsul nimănui? Trebuie să fie și moartea pe holul pe care umblu doar eu, altfel nu m-ar durea atâtea întâmplări pe care nu le-am trăit, de care mi-e dor. Dac-ai fi aici, chiar așa mâhnită că republica nu-ți dă un loc de muncă pe măsura senzualității și curățeniei tale sufletești, te-aș ruga să murim împreună trezindu-ne dimineața, ca un soare în calea brumelor. Tot dorindu-te, tot îmbătându-mă cu esența cuvintelor tale, am ajuns să fiu bolnav de tine, să mă-mbolnăvesc de o obsesie. Scriindu-ți mereu în dor, visând iubirea ta, nu fac decât să mitizez o iluzie. Mă complac într-o împărăție fericită la nivelul limbajului. Și nu-i nicio rușine să cred că până și carnea noastră ne plânge și ne invocă să facem ceva ceva în ciuda pustiului și împotriva frigului. Pot eu să-mi închipui gura ta ca o rană de cerb? Pot eu să-mi închipui sânii tăi ca două stele cu care zeii se uită la mine? Pot eu crede că trupul tău e de fapt o inimă în care bat împreună cerul, pământul și apele? Pot. Sigur că pot. Dar potența aceasta mă îmbolnăvește, iluzia că tu EȘTI la capătul degetelor mele și la capătul tremurului gurii mele, ei bine iluzia aceasta începe să-mi strivească zile și nopți.
Uneori mă rog să mă pot îndrăgosti și mai mult, din oră în oră. Elevele mele tac prea mult și nu vorbesc limbă dulce, așa că nu știu ce să mă mai fac.
Dacă cineva e să te anunțe într-o zi că a dat diavolul pământiu peste mine, să știi că-ți spune un fapt real. Mi-e dor așa tare de dragoste încât acest dor nu poate fi decât un presentiment al morții! O, timpurie moarte ce te uiți, printre dalii, la creierul meu! Elena, tu ești o biserică în care intru beat! Spovedește-mă cu sărutări și bate-mă-n cuiele sărutului tău!
În seara asta lipsești atât de mult de pe pământ încât nu mai am puterea decât să te strig pe afară, să mă uit dacă nu plutești pe deasupră pădurii, dacă nu ești încurcată prin crengile salcâmilor de la poartă!
Culcă-te cu mine, Elena, la noapte! Ca și cum te-ai culca în grâu sau într-un fluviu de mere domnești.
Simt că-ți scriu atât de frumos încât nu merit să mă sinucid. Am să-ți spun poezii, am să tac, am să plâng că ești o idee și că în timp ce tu ești o idee, eu îmi amintesc că sunt din carne și alte zburătoare neprinse.
Să nu taci! Tăcând înspre mine, ai muri! Și nu merită să alegi pribegia cenușei când în gândul meu puhoaiele cer de neveste iluzii.
Îți spun mai multe poezii acum, încercând să-ți cer așa iertare pentru zilele în care nu ți-am spus niciun vers.
În rest: pustiul, școala asta cu un directoraș idiot, dorința de a pleca de aici, nopțile fără  iubire, disperarea.
Te aştept prin cuvânt, măcar așa să potolim frumusețea nebuniei.
Zile bune, om drag!
Îmi închipui că te sărut până ce vor veni zorii și după aceea mereu!
Al tău

 

Aurel

Inedit aurel dumitrascuborcaelena crent

Post navigation

Previous post
Next post

Related Posts

Inedit

INEDIT Maria Anegroaie către Aurel Dumitrașcu: „Nu-i așa că toată corespondența ți-e cenzurată?“

19/09/2022

7 octombrie 1989[1]   Prietene.   Să știi că sunt îngrijorată din pricina ta. Și asta pe bună dreptate… Am auzit numele tău la E[uropa] L[iberă] în legătură cu scriitorul Dan Petrescu. Nu-i așa că toată corespondența ți-e cenzurată? Probabil că ai necazuri, simt eu că ai necazuri. Te-am visat…

Read More
Inedit

INEDIT Aurel Dumitrașcu – O poveste cu Nichita Stănescu

27/12/2021

31 martie 1982   E-n 31 martie. Domnul Nichita Stănescu împlinește 49 de ani. Seara, după 19 (venind de la Poiana Teiului; mai întâi, cu o remorcă, până la Farcașa; apoi, cu un camion, până la Pârâul Pintei; de acolo ai venit pe jos, era-ntuneric când ai trecut Rateșul), l-ai…

Read More
Inedit

INEDIT Aurel Dumitrașcu – Scrisori către Prințesă (2)

11/12/202112/12/2021

Borca, 25 septembrie 1987   Minune dulce, Nu-s în cea mai bună ordine fizică și sufletească, dar vreau să-ți vorbesc în fiecare din zilele care preced pe 29 septembrie. Deci: îți scriu și azi. Sau, mai bine zis: începând de azi. M-am întors aseară de la P. Neamț – unde…

Read More

Aurel Dumitrascu

© Arhiva Aurel Dumitrașcu 2026