Skip to content
Aurel Dumitrașcu Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

  • Home
  • BIOGRAFIE
  • POEME ȘI PROZĂ
    • POEME
      • Inedite
      • Din antologii
    • PROZĂ
      • VOLBURICĂ
      • DE CE PRIMĂVERILE NU AU LIMBĂ
      • UN CAZ DE MUTILARE
  • PUBLICISTICA
    • În „Ceahlăul“
    • În „Dialog“
    • Eseistică
      • Poveștile erotice ale lui Ion Creangă
      • Daniel Turcea sau magia esenţelor
      • Vasile Vlad sau cele 1001 de nopți ale exagerării
      • Generația fără îngeri
    • INTERVIURI
      • „Mizind pe impostori nu facem decît să spunem ceva despre… noi înșine.“
      • „Cei care vorbesc cel mai mult de conștiința că sunt scriitori sunt veleitarii.“
      • „Devenirea unora se oprește odată cu examenul de licență și schimbă biblioteca pe un restaurant.“
      • „Am plecat cu un gust amar, hotărât să nu mă mai întorc niciodată la așa ceva.“
      • „Un om al zilelor noastre nu este în «criză» de probleme indiferent în ce loc există!“
      • „Între cei aleși au apărut și destule «voci» de complezență, voci de umplutură care au încurcat și încărcat planuri editoriale“
      • Ultimul interviu
    • Traduceri
      • PAUL McCARTNEY: ,,Un cîntec poate schimba conștiințele“
      • Scrisoarea deținutului politic Vaclav Havel către Samuel Beckett
      • FRANCESCO ALBERONI – EROTISMUL
      • „James Clavell, valorați 5 milioane de dolari?“
      • Omar Sharif sau singurătatea seducătorului
    • Din manuscrise
      • REVISTELE ILUSTRATE ȘI MODESTIA
      • „Însoțitorul“
      • Neooportunismul la pîrleaz
      • Eminescu
  • JURNAL ȘI CORESPONDENȚĂ
    • Jurnal
      • Carnete maro – Jurnal 1980
      • Carnete maro – Jurnal 1981
    • Corespondență
      • Către Nicolae Steinhardt
      • Către Eugen Barbu
      • Către Geo Dumitrescu
      • Către Mircea Sântimbreanu
      • Către Petre Stoica
      • Către Radu Florescu
      • Către Gheorghe Grigurcu
      • Către Nicolae Sava
      • Către Magda Cîrneci
      • Către Emilia Amariei
      • Către Maria Anegroaie
      • Aurel Dumitrașcu către Dana Pîntea: „Adrian poate că ar fi continuat să scrie ode dacă eu nu l-aș fi ridiculizat cu consecvență în acest sens, ani în șir!“
      • Către Elisabeta Vartic
      • Aurel Dumitrașcu către Adrian Alui Gheorghe: „Amneziile astea ale tale seamănă cu scuipatul!“
      • Către Sorin Roșca
      • Către Gheorghe Simon
      • Către Constantin Preda
      • Către Ion Simuț
      • Către Vasile Gogea
      • Către Emilian Galaicu-Păun
  • MANUSCRISE
    • IARNA LEGATĂ LA OCHI – SCRISORI PROVINCIALE
    • CARNETE MARO – JURNAL
      • MANUSCRISE INEDITE
      • MANUSCRISE PUBLICATE
  • AMINTIRI
    • D.R. Popescu
    • Radu Florescu
    • Constantin Acosmei
    • Mircea A. Diaconu
    • Ioana Revnic
    • Liviu Ioan Stoiciu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Vasile Gogea
    • Radu Dobîndă
    • Dumitru Necșanu
    • Ioana Dinulescu
    • Radu Părpăuţă
    • Dana Pîntea
  • OPINII CRITICE
    • Iulian Costache
    • Nicolae Manolescu
    • Cezar Ivănescu
    • Constanța Buzea
    • Laurențiu Ulici
    • Romul Munteanu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Radu G. Țeposu
    • Marin Mincu
    • Alex. Ștefănescu
    • Adrian Alui Gheorghe
    • Augustin Frățilă
    • Ion Zubașcu
    • Costin Tuchilă
    • Val Condurache
    • Niculae Stoian
    • Daniel Corbu
    • Pr. Constantin Necula
    • Clara Margineanu
    • Daniel Cristea Enache
    • Octavian Soviany
    • Mircea A. Diaconu
    • Vasile Spiridon
    • Florea Miu
    • Răzvan Voncu
    • Mircea Bârsilă
    • Antonio Patraș
    • Cristian Livescu
    • Constantin Butunoi
    • Nichita Danilov
    • Liviu Antonesei
    • Lector
    • Victor Felea
    • Gellu Dorian
  • MULTIMEDIA
    • Fotografii
    • Audio
    • Video
    • Artă plastică
    • Dedicații
      • Oferite
      • Primite
  • VARIA
    • Audițiile muzicale
    • Lecturile
    • Corespondenții
  • TRANSLATED
    • English
    • Magyar
    • Italian
  • DESPRE PROIECT
  • CONTACT
Aurel Dumitrașcu
Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

INEDIT Aurel Dumitrașcu către Geo Dumitrescu: „Nu pot pricepe cum de uită tot mai mulți ce e omul, în favoarea banilor!“

admin, 04/02/2024

Borca, 5 Ian. 1980

 

Bună ziua, Geo Dumitrescu!

 

Nu v-am scris din vară, de prin august! Deși fiecare scrisoare pe care v-am scris-o era o mâhnire învinsă. S-ar putea ca atunci când ne pierdem patetismul să devenim de o muțenie stoică, sau de o imbecilitate deprimantă. Cred, totuși, că nu e nici una, nici alta.
Am rămas tot în munți, încerc să-mi caut de treburi, am reconsiderat aproape totul, poate am devenit mai rău, însă mă plictisesc tare multe, realmente dau numai peste oameni neinteresanți; și n-au decât să mă condamne că eu gândesc OMUL după câte cărți citește și cât săpun consumă. Încerc să umplu cât mai multe goluri din ceea ce devine într-o zi un slogan pretențios: „cultura mea“.
În toamna trecută am citit tare mult (Dylan Thomas, Kavafis, Lautréamont, Bellow, Marquez, Musil, Freud, Schopenhauer, M. Eliade, Ginsberg, „Viața lui Iisus“ – Mauriac, și altele multe), nu mi-am mai permis extravaganțe în ce scriu, pur și simplu am încercat să-mi dau seama ce sunt și ce vreau, ce nu știu și unde trebuie să ajung.
M-am despărțit de poemele acelea frumoase, dar în care nu spuneam mai nimic, în acest sens aș vrea să spun că nu-mi plac deloc poemele celor pe care i-ați publicat în ultimul timp, îmi par prea feminine, prea lipsite de originalitate. Nu mă simt despărțit de acel colț în care am învățat să mă contest, să mă înjur în favoarea unor poeme mai bune, consistente, curajoase până la riscul de a nu fi acceptate, dar în același timp nu vreau să mai apar acolo, mi s-a și sugerat aceasta – la Suceava.
Cred că și Dvs. sunteți de aceeaşi părere: că, în ciuda confruntării cu Dvs. – prin poemele pe care vi le voi trimite în continuare – nu trebuie totuși să mai apar la „poșta redacției“.
Evident, poate veți spune că mă grăbesc, că mai am de muncit, dar prefer să nu vă ascult acum. În sensul că știu tare bine să fiu exigent cu mine până la a mă contesta.
La „N. Labiș“ mi s-a dat Premiul „României literare“. Nu știu cât au greșit (!), dar oamenii aceia (inclusive L. Ulici) mi-au sugerat că nu scriu deloc rău. Și încrederea cu care D. R. Popescu m-a publicat insistent în „Tribuna“. Chiar dacă „gurile rele“ vor zice că prozatorii nu se pricep la poezie.
Sunt mâhnit că puține poeme de prin reviste îmi mai spun ceva; ca și editurile, revistele publică prea mult orgolii și mai puțin valori. Dar „valul nostru“ (de fapt, cred că e un complex de generație; sesizez la mulți tineri poeți că sunt în stare și de exhibiționism numai pentru a intra în „noul val“, care, presimt ei, va lansa (!) multe nume, ba chiar și poeți!) are o anumită conștiință a lucrurilor pe care le face, noi știm că o cultură nu se face cu amabilități.
Mă simt apropiat de T. T. Coșovei, Mircea Cărtărescu, Lucian Vasiliu (un mare prieten; a luat Premiul „Labiș“ ‘79!), Petru Romoșan, Matei Vișniec și Hurezeanu. Livrescul și inteligența acestor poeți nu mi se pare un păcat, criticii (de ocazie) uită că au de a face cu o generație citită, care aproape nu-și permite goluri în cultură. Și această încăpățânare nu poate fi ceva rău.
Sunt sigur că „schimbarea“ care s-a produs în ce scriu cam din primăvara lui ‘79 nu mi-o veți accepta imediat, sau cu totul. Dar este drumul meu. Nu forțez neapărat irealitatea, ironia nu este o ocazie de a părea „deștept“, încerc să vorbesc cât mai pe măsura sufletului meu (Bellow: „existența unui suflet este un lucru ce nu poate fi dovedit, și totuși oamenii se comportă ca și cum ar avea suflete“), nu mai pot scrie „frumos“, pentru adolescenții cu „gust neformat“. Așa consider eu!
Criticii ar putea spune tare bine că un anume maniheism îi bântuie pe toți „ultimii“ poeți (mă refer la „val“), dar n-ar trebui pierdut din vedere faptul că scriem cum scriem pentru că avem conștiința dualismului bine-rău, că poemele noastre bucură și strică, afirmă și plictisesc. Dar cine le poate contesta forța?!
„Iartă-i că nu știu ce fac“ (evanghelia după Luca), pot spune cei care având gustul clasic nu mai știu bine cât de departe sunt de acest veac dar acest „je m’en foutisme“ al nostru este unica soluție pentru a scrie în liniște, neținând cont de oratoria limbuților.
Este bine că nu cădem în incongruență, că poezia acesta spune tare multe; personal, recunosc o mare gravitate în spatele așa-zisei ironii care bântuie această poezie, „nou venită“.
Poate că simțim ce simțeați și dumneavoastră cândva, cu Stelaru, Tonegaru, Caraion, etc. Cu precizia că revolta noastră nu are un obiectiv „intern“, ne simţim tare mult „ai lumii“, ne simțim ameninţaţi și, vorba lui Prévert, iubim „pământul acesta, care câteodată este atât de frumos“.
Sper să ne putem aduna pe țărm, suntem tare singuri, cei care ne-ar putea ajuta par mulţumiţi de posturile și liniștea lor, nu știu de ce unii uită tare repede ce e tinerețea, sper că nu din invidie…
Am fost la Iași, am citit la „Junimea“, este deranjant când toți te apreciază, când ești iubit pentru a se crede că vei ajunge „cineva“. Îmi pare rău că prea mulți înțeleg viața, poezia, etc. ca pe un mod de a fi glorios, când de fapt viața și poezia, etc., sunt cu totul altceva.
Nu pot pricepe cum de uită tot mai mulți ce e omul, în favoarea banilor, a obiectelor!
Mă mâhneşte și renunțarea unora. Cristinel Pricop, de exemplu. El nu poate rămâne doar un consumator de literatură. Și totuși n-are curajul, parcă, să renunțe la stupiditatea unei „vieți“ care numai viață nu e.
Nu știu de ce am atâţia prieteni care treptat renunță. Desigur, ar trebui să-i bat dacă altfel nu pot fi convinși.
Așa cum mi-ați sugerat, când voi trece prin București voi încerca să vă caut. Sper să nu vă dezamăgesc din cauza emoției. Trecând peste toate am rămas cam tânăr și nu pot pierde niciun dram din profunda stimă pe care care v-o port. Presimt, n-aveți nevoie de declarații, dar m-ați ajutat mult fiind tare drept.
Vă doresc un an bun! Și multă sănătate!
Cu cele mai bune gânduri,

 

Aurel Dumitrașcu
– DAUREL –

Inedit aurel dumitrascucaraioncorespondentaCristinel pricopgeo dumitrescuhurezeanuineditlucian vasiliumatei visniecMircea CărtărescuPetru RomoșanprevertscrisoarescrisoriStelaruT. T. CoșoveiTonegaru

Post navigation

Previous post
Next post

Related Posts

Inedit

INEDIT Aurel Dumitrașcu – Scrisori către Prințesă (6): „M-am gândit cu înțelegere la Dumnezeu!“

23/02/2026

8 octombrie 1987   Dulce Irina,   “La plaisanterie” de Kundera este o carte superbă. O citesc răbdător și atent, savurând-o. Sunt șicâteva  cuvinte care ar necesita dicționarul, dar prefer să nu apelez la dicționar, pentru a nu-mi întrerupe plăcerea. Îmi amintesc că o plăcere asemănătoare am traversat și acum…

Read More
Inedit

INEDIT Liviu Antonesei către Aurel Dumitrașcu: „Ți-e scârbă, îți vine să nu mai ieși din casă!“

03/03/202503/03/2025

Iași, 8 Decembrie 1985, duminică   Dragă Aurel, Am întârziat dar n-am avut încotro! Mi-am terminat lucrarea de plan, am fost pe la Suceava și Negrești (cu Nichita[1]) pentru culturalizarea maselor largi, am tras pentru strângerea materialelor pentru Anuar. În plus, am pierdut lista și de-abia ieri mi-a dat Mihai…

Read More
Inedit

Inedit Aurel Dumitrașcu: „Tu știi că ești dintre cei vorbiți cu zeii“

18/04/2022

Pleci la Pârâul Ungurului. Curând după aceea începe să plouă. O ploaie albă, cețoasă, cu scurte iluminări; o îmbălsămare cu răcoare. Te afunzi prin pădure, căutând pâlcurile de fagi, fascinat de strălucirea frunzelor ude; stai la margini de scorburi, minute în șir, îngândurat, într-o liniște aproape mormântală, încât ai sentimentul…

Read More

Aurel Dumitrascu

© Arhiva Aurel Dumitrașcu 2026