Skip to content
Aurel Dumitrașcu Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

  • Home
  • BIOGRAFIE
  • POEME ȘI PROZĂ
    • POEME
      • Inedite
      • Din antologii
    • PROZĂ
      • VOLBURICĂ
      • DE CE PRIMĂVERILE NU AU LIMBĂ
      • UN CAZ DE MUTILARE
  • PUBLICISTICA
    • În „Ceahlăul“
    • În „Dialog“
    • Eseistică
      • Poveștile erotice ale lui Ion Creangă
      • Daniel Turcea sau magia esenţelor
      • Vasile Vlad sau cele 1001 de nopți ale exagerării
      • Generația fără îngeri
    • INTERVIURI
      • „Mizind pe impostori nu facem decît să spunem ceva despre… noi înșine.“
      • „Cei care vorbesc cel mai mult de conștiința că sunt scriitori sunt veleitarii.“
      • „Devenirea unora se oprește odată cu examenul de licență și schimbă biblioteca pe un restaurant.“
      • „Am plecat cu un gust amar, hotărât să nu mă mai întorc niciodată la așa ceva.“
      • „Un om al zilelor noastre nu este în «criză» de probleme indiferent în ce loc există!“
      • „Între cei aleși au apărut și destule «voci» de complezență, voci de umplutură care au încurcat și încărcat planuri editoriale“
      • Ultimul interviu
    • Traduceri
      • PAUL McCARTNEY: ,,Un cîntec poate schimba conștiințele“
      • Scrisoarea deținutului politic Vaclav Havel către Samuel Beckett
      • FRANCESCO ALBERONI – EROTISMUL
      • „James Clavell, valorați 5 milioane de dolari?“
      • Omar Sharif sau singurătatea seducătorului
    • Din manuscrise
      • REVISTELE ILUSTRATE ȘI MODESTIA
      • „Însoțitorul“
      • Neooportunismul la pîrleaz
      • Eminescu
  • JURNAL ȘI CORESPONDENȚĂ
    • Jurnal
      • Carnete maro – Jurnal 1980
      • Carnete maro – Jurnal 1981
    • Corespondență
      • Către Nicolae Steinhardt
      • Către Eugen Barbu
      • Către Geo Dumitrescu
      • Către Mircea Sântimbreanu
      • Către Petre Stoica
      • Către Radu Florescu
      • Către Gheorghe Grigurcu
      • Către Nicolae Sava
      • Către Magda Cîrneci
      • Către Emilia Amariei
      • Către Maria Anegroaie
      • Aurel Dumitrașcu către Dana Pîntea: „Adrian poate că ar fi continuat să scrie ode dacă eu nu l-aș fi ridiculizat cu consecvență în acest sens, ani în șir!“
      • Către Elisabeta Vartic
      • Aurel Dumitrașcu către Adrian Alui Gheorghe: „Amneziile astea ale tale seamănă cu scuipatul!“
      • Către Sorin Roșca
      • Către Gheorghe Simon
      • Către Constantin Preda
      • Către Ion Simuț
      • Către Vasile Gogea
      • Către Emilian Galaicu-Păun
  • MANUSCRISE
    • IARNA LEGATĂ LA OCHI – SCRISORI PROVINCIALE
    • CARNETE MARO – JURNAL
      • MANUSCRISE INEDITE
      • MANUSCRISE PUBLICATE
  • AMINTIRI
    • D.R. Popescu
    • Radu Florescu
    • Constantin Acosmei
    • Mircea A. Diaconu
    • Ioana Revnic
    • Liviu Ioan Stoiciu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Vasile Gogea
    • Radu Dobîndă
    • Dumitru Necșanu
    • Ioana Dinulescu
    • Radu Părpăuţă
    • Dana Pîntea
  • OPINII CRITICE
    • Iulian Costache
    • Nicolae Manolescu
    • Cezar Ivănescu
    • Constanța Buzea
    • Laurențiu Ulici
    • Romul Munteanu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Radu G. Țeposu
    • Marin Mincu
    • Alex. Ștefănescu
    • Adrian Alui Gheorghe
    • Augustin Frățilă
    • Ion Zubașcu
    • Costin Tuchilă
    • Val Condurache
    • Niculae Stoian
    • Daniel Corbu
    • Pr. Constantin Necula
    • Clara Margineanu
    • Daniel Cristea Enache
    • Octavian Soviany
    • Mircea A. Diaconu
    • Vasile Spiridon
    • Florea Miu
    • Răzvan Voncu
    • Mircea Bârsilă
    • Antonio Patraș
    • Cristian Livescu
    • Constantin Butunoi
    • Nichita Danilov
    • Liviu Antonesei
    • Lector
    • Victor Felea
    • Gellu Dorian
  • MULTIMEDIA
    • Fotografii
    • Audio
    • Video
    • Artă plastică
    • Dedicații
      • Oferite
      • Primite
  • VARIA
    • Audițiile muzicale
    • Lecturile
    • Corespondenții
  • TRANSLATED
    • English
    • Magyar
    • Italian
  • DESPRE PROIECT
  • CONTACT
Aurel Dumitrașcu
Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

INEDIT Aurel Dumitrașcu – Scrisori către Ioana: „Să pleci, să pleci, vorbă de muritor.“

admin, 20/01/202416/02/2024

Borca, 27 sept. 1980

 

Bună seara, Ioana!

 

Închipuie-ți niște munți sub ploaie, întunericul întins în jur ca o poveste tristă, apoi o casă cu mulți copaci în jur, un om. Un om într-o cameră în care există o cumplită dezordine, dar dezordine numai printre cărți, reviste, discuri, manuscrise. Și dezordine în om. Mă simt foarte aiurea. Copleșit de ceva. Nu știu bine de ce anume. Am revenit aici după câteva zile în care m-a încrâncenat numai seninătatea, ați fost cu toții tare frumoși. Acum, școala. Și platitudinile, singurătatea, un creier care se simte stors. Și numai la vinovați se mai întâmplă așa. Dar ce vini voi fi având eu?! Îți scriu pentru că simt nevoia să vorbim.
Lucian[1], în Vișeu, în așteptarea unui tren, discutând despre Maramureș și oameni, spunea că, totuși, nu vom reține decât oamenii. Și așa este. Rețin ochii tăi în acel tren, mi-e dor de ei, poate că abia atunci când ne-am despărțit am simțit cât de rău ne pare că n-am mai stat împreună, că-n zilele cât am fost oarecum aproape n-am căutat să inventăm mai serios o provincie minunată. Puștiul (nu-i pot zice altfel) care a venit acolo ca să vadă ce faci (!) a părut tuturor o cocotă. Păcat că nu și-a dat seama. Cuvântul „papițoi“, folosit de Lucian, este destul de corect pentru a-l defini. Pentru că, fără a vrea să discreditez un necunoscut, trebuie spus că acel băiat era prea lipsit de personalitate, prea insignifiant ca să nu facă notă discordantă cu noi ceilalți.
Nu ştiu în ce relații erați înainte, dar sunt convins că nu merită să te irosești cu un asemenea individ. Dacă-ți par răutăcios te rog să mă ierți! Nu e vorba decât de dorința de a fi absolut sincer cu oamenii la care țin. Mi-ai fost dragă, în ochi mi-ai intrat de cum s-a deschis ușa acelei încăperi de la Casa de cultură, într-o zi de luni, într-un septembrie pe care nu vom ști să-l uităm. Maramureșul, ciudat și deschis, se plimbă încă prin sufletul meu. Știu că mă voi întoarce pe acolo. Ca un bezmetic călător. Vorba lui Saint-John Perse: „Să pleci, să pleci, vorbă de muritor.“
Să-ți spun drept, nu știu dacă epistola mea îți aduce vreo bucurie, recunosc că nu știu dacă mă gândeşti frumos cum te gândesc eu. Poate că am stat prea putin ca să-mi dau seama cum ești, dar, dacă mă gândeşti cu încredere, fii sigură, nu faci nicio greșeală.
Pentru mine poezia este singura justificare existențială serioasă. Nu e o ocupație. Este modul meu de a exista, singurul lucru pe care știu că nu-l fac ca un nerod. Nu fi amăgită de logica unor premii, poezia e cu totul altceva. Concursurile sunt frumoase doar pentru că niște oameni se cunosc și rămân prieteni.
În „Cronica“ de aseară Lucian are un grupaj de poezii, excelente cred eu.
Îți scriu pe muzică. La mine e mereu muzică. Poate vom asculta împreună, aici, toată această devălmășie de sunete, toate aceste cuvinte care se cred păsări.
Repet, nu știu bine ce sentimente ai pentru mine, pot vorbi numai de faptul că-mi ești tare dragă, că mi-ai rămas în suflet, că simt că mi-e dor de tine. Ce frumos ar fi ca timpul nostru să nu se fi oprit în mijlocul acelei nopți când un tren s-a oprit și ne-a despărțit. Am mai mult bun-simț decât s-ar părea, dar în seara aceea, în ciuda prezenței „valetului“ acela, nu m-am putut abține să nu te țin la piept și să te sărut. Mi se părea îngrozitor gândul că ne vom despărți și că poate după aceea o să ne pară rău că n-am îndrăznit mai mult.
Îți aștept cuvintele! Și sper să construim o lume minunată încercând să credem că e o bucurie faptul că ne-am cunoscut.
Deci: te aștept prin cuvinte!
Apoi vom vorbi mult mai multe lucruri, inclusiv despre POEZIE, sau mai ales despre ea. Și sper să confirmi și public sensibilitatea pe care o ai, poezia din tine pe care merită s-o dai și celor din jur, oamenilor!
În toamna aceasta nu-mi mai știu plecările. Aș vrea să trec pe la Cluj și pe la București! Sunt foarte mulți oameni care scriu și care țin la mine, la ceea ce scriu, pe care vreau să-i revăd.
A! Să nu uit ceva! Celălalt „valet“, Ozolin[2] și nu mai știu cum! A fost necesar ca să-l pun la punct împreună cu Lucian; abia  după ce am rămas în trei a început să se „prezinte“: un orgolios care venise să ia un premiu mare (!), pentru că „ce-or să zică cei din Botoșani?“, un puștan (cu siguranță mitoman) care crede că poezia e un mod de a arăta lumii „ce dați dracului suntem“.
Desigur, poezia e cu totul altceva!
Ai sesizat și singură că oamenii deschiși și adevărați erau toți ceilalți în afară de acel Ozol…
Spun toate acestea pentru a nu ne intoxica cu amăgirea că întotdeauna cunoaștem pe cine merită.
Te aștept, Ioana cea dulce!
Și să scrii! Să crezi în oamenii buni, în oamenii care sunt bolnavi de bunătate și gânduri curate!
Și te sărut! Sărutul nostru e un castel pe care poate că ar trebui să-l păstrăm reinventîndu-l!

Al tău, cu dor,

 

Aurel

 

[1] Poetul Lucian Vasiliu.
[2] Dușa Ozolin (n. 1961) Fotograf și scriitor.

Inedit aurel dumitrascuCronicadusa ozolinioana geacarioana nicolaielucian vasiliuviseu

Post navigation

Previous post
Next post

Related Posts

Inedit

INEDIT Aurel Dumitrașcu – Scrisori către Prințesă (24): „Mi-e teamă de tot ceea ce n-am vrut niciodată!“

13/03/202614/03/2026

19 ianuarie 1988   Dulce Irina,   Mi-amintesc că în anumiți ani, deși corespondența mea era întotdeauna vastă, îmi propuneam să fiu laconic în epistole, îi „somam“ în acest sens pe prietenii mei corespondenți – pentru a mă putea dedica, să zicem, studiului pentru anumite examene, pentru a nu mai…

Read More
Inedit

INEDIT Aurel Dumitrașcu către Daniel Corbu: „Aș vrea să te întreb ce ești, ce înseamnă să fii ceva, OM mai ales! Atunci voi putea ține din nou la tine!“

29/12/2021

Da, Daniel! Mulțumesc pentru Ion Mureșan. Numai că mi l-am luat și eu. Îl voi face cadou unui prieten întru POEZIE. Numai câteva cuvinte despre de ce nu mai sunt prolalic, nici meliglim (ca să zic așa), ci rece, bântuit parcă de amnezie, neprietenos. Pentru că, iată, continuu să fiu…

Read More
Inedit

INEDIT Aurel Dumitrașcu – Scrisori către Prințesă (30): „Poeții supraviețuiesc inclusiv morții.“

23/03/2026

30 martie 1988 – P. Neamț –   Irina,   Deseori, într-un muzeu nu se întâmplă nimic. Sau, ca să nu instaurez „vegetarea“ într-un „spațiu de cercetare“, nu se vede ce se-ntâmplă. Îmi continuu inconsistențele. Laud aducerea mea aici, mai bine zis prezența mea aici. Dar nu mi s-a dă…

Read More

Aurel Dumitrascu

© Arhiva Aurel Dumitrașcu 2026