Skip to content
Aurel Dumitrașcu Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

  • Home
  • BIOGRAFIE
  • POEME ȘI PROZĂ
    • POEME
      • Inedite
      • Din antologii
    • PROZĂ
      • VOLBURICĂ
      • DE CE PRIMĂVERILE NU AU LIMBĂ
      • UN CAZ DE MUTILARE
  • PUBLICISTICA
    • În „Ceahlăul“
    • În „Dialog“
    • Eseistică
      • Poveștile erotice ale lui Ion Creangă
      • Daniel Turcea sau magia esenţelor
      • Vasile Vlad sau cele 1001 de nopți ale exagerării
      • Generația fără îngeri
    • INTERVIURI
      • „Mizind pe impostori nu facem decît să spunem ceva despre… noi înșine.“
      • „Cei care vorbesc cel mai mult de conștiința că sunt scriitori sunt veleitarii.“
      • „Devenirea unora se oprește odată cu examenul de licență și schimbă biblioteca pe un restaurant.“
      • „Am plecat cu un gust amar, hotărât să nu mă mai întorc niciodată la așa ceva.“
      • „Un om al zilelor noastre nu este în «criză» de probleme indiferent în ce loc există!“
      • „Între cei aleși au apărut și destule «voci» de complezență, voci de umplutură care au încurcat și încărcat planuri editoriale“
      • Ultimul interviu
    • Traduceri
      • PAUL McCARTNEY: ,,Un cîntec poate schimba conștiințele“
      • Scrisoarea deținutului politic Vaclav Havel către Samuel Beckett
      • FRANCESCO ALBERONI – EROTISMUL
      • „James Clavell, valorați 5 milioane de dolari?“
      • Omar Sharif sau singurătatea seducătorului
    • Din manuscrise
      • REVISTELE ILUSTRATE ȘI MODESTIA
      • „Însoțitorul“
      • Neooportunismul la pîrleaz
      • Eminescu
  • JURNAL ȘI CORESPONDENȚĂ
    • Jurnal
      • Carnete maro – Jurnal 1980
      • Carnete maro – Jurnal 1981
    • Corespondență
      • Către Nicolae Steinhardt
      • Către Eugen Barbu
      • Către Geo Dumitrescu
      • Către Mircea Sântimbreanu
      • Către Petre Stoica
      • Către Radu Florescu
      • Către Gheorghe Grigurcu
      • Către Nicolae Sava
      • Către Magda Cîrneci
      • Către Emilia Amariei
      • Către Maria Anegroaie
      • Aurel Dumitrașcu către Dana Pîntea: „Adrian poate că ar fi continuat să scrie ode dacă eu nu l-aș fi ridiculizat cu consecvență în acest sens, ani în șir!“
      • Către Elisabeta Vartic
      • Aurel Dumitrașcu către Adrian Alui Gheorghe: „Amneziile astea ale tale seamănă cu scuipatul!“
      • Către Sorin Roșca
      • Către Gheorghe Simon
      • Către Constantin Preda
      • Către Ion Simuț
      • Către Vasile Gogea
      • Către Emilian Galaicu-Păun
  • MANUSCRISE
    • IARNA LEGATĂ LA OCHI – SCRISORI PROVINCIALE
    • CARNETE MARO – JURNAL
      • MANUSCRISE INEDITE
      • MANUSCRISE PUBLICATE
  • AMINTIRI
    • D.R. Popescu
    • Radu Florescu
    • Constantin Acosmei
    • Mircea A. Diaconu
    • Ioana Revnic
    • Liviu Ioan Stoiciu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Vasile Gogea
    • Radu Dobîndă
    • Dumitru Necșanu
    • Ioana Dinulescu
    • Radu Părpăuţă
    • Dana Pîntea
  • OPINII CRITICE
    • Iulian Costache
    • Nicolae Manolescu
    • Cezar Ivănescu
    • Constanța Buzea
    • Laurențiu Ulici
    • Romul Munteanu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Radu G. Țeposu
    • Marin Mincu
    • Alex. Ștefănescu
    • Adrian Alui Gheorghe
    • Augustin Frățilă
    • Ion Zubașcu
    • Costin Tuchilă
    • Val Condurache
    • Niculae Stoian
    • Daniel Corbu
    • Pr. Constantin Necula
    • Clara Margineanu
    • Daniel Cristea Enache
    • Octavian Soviany
    • Mircea A. Diaconu
    • Vasile Spiridon
    • Florea Miu
    • Răzvan Voncu
    • Mircea Bârsilă
    • Antonio Patraș
    • Cristian Livescu
    • Constantin Butunoi
    • Nichita Danilov
    • Liviu Antonesei
    • Lector
    • Victor Felea
    • Gellu Dorian
  • MULTIMEDIA
    • Fotografii
    • Audio
    • Video
    • Artă plastică
    • Dedicații
      • Oferite
      • Primite
  • VARIA
    • Audițiile muzicale
    • Lecturile
    • Corespondenții
  • TRANSLATED
    • English
    • Magyar
    • Italian
  • DESPRE PROIECT
  • CONTACT
Aurel Dumitrașcu
Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

„Iubește și fă ce vrei” (2)

admin, 29/09/2023

Sorina Dascălu: Spui că Aurel avea nevoie, ca să reziste, de discuții cu sine, de solilocvii, de „dialoguri” cu propriul suflet. Citindu-i scrisorile (mai cu seamă pe acelea „de înțelepciune”) îl simțeai cum, avându-te pe tine în fața lui, de fapt nu te vedea, întorcându-se asupra lui însuși, ca și cum ar fi fost în fața unei oglinzi? Crezi că liniștea și „limpiditatea” pe care le găsea la tine, îi facilitau această „reflexie”?
Tudorița Rusu: Da, cred că avea nevoie de toate acestea pentru a rezista în fața unei lumi atât de „pământene”. Avea nevoie, mai ales, de dialogurile cu propriul suflet, pentru a se înțelege mai bine pe sine. Într-adevăr, în mine reușea să se oglindească, cu voie sau fără voia sa. Pentru că în acea claritate, dată de puritatea ființei mele, putea să se vadă pe sine, bărbatul-poetul-omul, cu tot ce însemna aceasta. Era ca și cum avea nevoie de acest adevăr, el care iubea atât de mult adevărul! De multe ori nu suporta să vadă tot ceea ce îi reflecta „oglinda Tudorița”. Pentru că acolo descoperea și slăbiciunile lui, imperfecțiunile, neîmplinirile și totodată disprețul pentru toate acestea la un loc.
SD: Poate că, totuși, dincolo de ceea ce nu-i plăcea să vadă, această curăție a ta îi asigura mediul în care se armoniza cu el însuși, astfel pricepându-se mai bine pe sine și trăindu-se mai deplin?
TR: Atunci nu înțelegeam, dar acum înțeleg și simt nevoia lui de-această curăție a mea, cum bine îi spui tu.
SD: La Jeni Acterian cred că am întâlnit prima dată termenul acesta înminunător.
TR: Cumva, deci, acolo se regăsea, cu acel sentiment de Acasă, unde părea că nu-i lipsește nimic sufletului său, pentru a se regenera și reechilibra. Undeva, în adâncul sufletului, el știa că am această capacitate de empatie, de ascultare si înțelegere profundă a oamenilor, de care eu nu eram conștientă la vremea aceea. Cred că știa cum sunt și care îmi era potențialul mai bine decât mine. Și rezona cu acel om care deveneam, în care trebuia să mă transform, spre care dorea să cresc.
SD: Aceasta este iubirea adevărată? Iubirea ca lumina soarelui după ploaie?
TR: O, Doamne, aceasta pot spune că a fost si este iubirea adevărată! Deși pare că el m-a iubit cel mai mult, intens, profund și fără limite, de fapt eu l-am iubit cu toată forța purității sufletului meu, dincolo de limitările întregii mele existențe. Doar că eu am facut asta în tăcere și în cumințenia inimii mele adolescentine. Mai presus de toate momentele grele prin care am trecut. Aceasta pot spune că a fost un model de iubire curată și puternică, pentru că dăinuie și acum. În mod tainic, ea face legătura între cer și pământ, arătându-mi că nu există separare între cele două lumi. Iubirea aceasta a fost, cum spui tu, ca lumina soarelui după ploaie. De aici cred că venea dorința lui Aurel de a regăsi această lumină, întorcându-se mereu și mereu la mine, uitând astfel de ploile dintre noi. Sau iubind ploaia fiindcă întotdeauna după nori se ascunde seninul, ca după noapte zorii.
SD: Este „investiția” lui Aurel în tine o formă de sacrificiu? Care ar fi răsplata pentru această jertfă?
TR: Tot ce Aurel a investit în mine – așteptare, răbdare, fidelitate, revenire, dragoste, prietenie, sinceritate, statornicie, perseverență – toată bogăția sufletului său, pentru unii ar putea reprezenta o formă de sacrificiu. Eu însămi am considerat-o astfel cândva. Acum însă înțeleg că a fost, pentru Aurel, un lung proces de cunoaștere de sine, și prin mine, și pentru mine, pentru noi, dar întâi pentru el, de aprofundare a iubirii și nicidecum o jertfă. Recitindu-i scrisorile, după mulți ani, am înțeles că povestea lui cu mine, cu tot ce a însemnat aceasta, l-a înălțat pe Aurel însuși în înțelepciune, l-a crescut mai curând pe el, crescând odată cu mine. Iar sentimentul acela pătimaș pentru mine, „complicat” și copleșitor, care putea fi cutremurător pentru oricine, l-a dus în final la iubirea adevărată, simplă și nesfârșită.

Amintiri Corespondenta Inedit Mărturii sorina dascalut.tudorita rusu

Post navigation

Previous post
Next post

Related Posts

Inedit

AUREL DUMITRAȘCU 68: „De mâine se va spune că am 23 de ani. Eu voi continua să visez și să rămân cinstit.“

21/11/202321/11/2023

Marți, 21 noiembrie 1978 Bună dimineața! Am 23 de ani. „Nu dau niciunul dintre ei minciunii“. M-am trezit de dimineață și m-am dus afară la liliacul alb: „Hei, liliacule, am 23 de ani…“ L-am privit. Apoi m-am dus și am făcut pipi. E și ziua lui Anghel Dumbrăveanu. Împlinește 45…

Read More
Inedit

INEDIT Liviu Antonesei către Aurel Dumitrașcu: “Creștinismul românesc e, mai ales, gastronomic.”

04/03/202504/03/2025

Iași, 29 Decembrie 1985   Dragul meu, Mulțumesc pentru urările pe anul care vine și te rog / rugăm să le primești și tu pe ale noastre. Să dea Domnul să avem cu toții un an mai bun decât cei din urmă. Pe de altă parte, e bine că te…

Read More
Mărturii

Aurel Dumitrașcu sub supravegherea Securității (1): „Un Poet și doi Securiști“

21/09/202123/09/2021

Aurel Dumitrașcu ar fi împlinit în aceste zile 37 de ani. Când îl felicitam la telefon pentru un nou grupaj apărut în vreo revistă literară, îmi răspundea evaziv: „Bătrâne, întâi să murim!“ Și a murit. Într-un spital din București, de o boală incurabilă, în brațele logodnicei lui, după ce, din…

Read More

Aurel Dumitrascu

© Arhiva Aurel Dumitrașcu 2026