Skip to content
Aurel Dumitrașcu Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

  • Home
  • BIOGRAFIE
  • POEME ȘI PROZĂ
    • POEME
      • Inedite
      • Din antologii
    • PROZĂ
      • VOLBURICĂ
      • DE CE PRIMĂVERILE NU AU LIMBĂ
      • UN CAZ DE MUTILARE
  • PUBLICISTICA
    • În „Ceahlăul“
    • În „Dialog“
    • Eseistică
      • Poveștile erotice ale lui Ion Creangă
      • Daniel Turcea sau magia esenţelor
      • Vasile Vlad sau cele 1001 de nopți ale exagerării
      • Generația fără îngeri
    • INTERVIURI
      • „Mizind pe impostori nu facem decît să spunem ceva despre… noi înșine.“
      • „Cei care vorbesc cel mai mult de conștiința că sunt scriitori sunt veleitarii.“
      • „Devenirea unora se oprește odată cu examenul de licență și schimbă biblioteca pe un restaurant.“
      • „Am plecat cu un gust amar, hotărât să nu mă mai întorc niciodată la așa ceva.“
      • „Un om al zilelor noastre nu este în «criză» de probleme indiferent în ce loc există!“
      • „Între cei aleși au apărut și destule «voci» de complezență, voci de umplutură care au încurcat și încărcat planuri editoriale“
      • Ultimul interviu
    • Traduceri
      • PAUL McCARTNEY: ,,Un cîntec poate schimba conștiințele“
      • Scrisoarea deținutului politic Vaclav Havel către Samuel Beckett
      • FRANCESCO ALBERONI – EROTISMUL
      • „James Clavell, valorați 5 milioane de dolari?“
      • Omar Sharif sau singurătatea seducătorului
    • Din manuscrise
      • REVISTELE ILUSTRATE ȘI MODESTIA
      • „Însoțitorul“
      • Neooportunismul la pîrleaz
      • Eminescu
  • JURNAL ȘI CORESPONDENȚĂ
    • Jurnal
      • Carnete maro – Jurnal 1980
      • Carnete maro – Jurnal 1981
    • Corespondență
      • Către Nicolae Steinhardt
      • Către Eugen Barbu
      • Către Geo Dumitrescu
      • Către Mircea Sântimbreanu
      • Către Petre Stoica
      • Către Radu Florescu
      • Către Gheorghe Grigurcu
      • Către Nicolae Sava
      • Către Magda Cîrneci
      • Către Emilia Amariei
      • Către Maria Anegroaie
      • Aurel Dumitrașcu către Dana Pîntea: „Adrian poate că ar fi continuat să scrie ode dacă eu nu l-aș fi ridiculizat cu consecvență în acest sens, ani în șir!“
      • Către Elisabeta Vartic
      • Aurel Dumitrașcu către Adrian Alui Gheorghe: „Amneziile astea ale tale seamănă cu scuipatul!“
      • Către Sorin Roșca
      • Către Gheorghe Simon
      • Către Constantin Preda
      • Către Ion Simuț
      • Către Vasile Gogea
      • Către Emilian Galaicu-Păun
  • MANUSCRISE
    • IARNA LEGATĂ LA OCHI – SCRISORI PROVINCIALE
    • CARNETE MARO – JURNAL
      • MANUSCRISE INEDITE
      • MANUSCRISE PUBLICATE
  • AMINTIRI
    • D.R. Popescu
    • Radu Florescu
    • Constantin Acosmei
    • Mircea A. Diaconu
    • Ioana Revnic
    • Liviu Ioan Stoiciu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Vasile Gogea
    • Radu Dobîndă
    • Dumitru Necșanu
    • Ioana Dinulescu
    • Radu Părpăuţă
    • Dana Pîntea
  • OPINII CRITICE
    • Iulian Costache
    • Nicolae Manolescu
    • Cezar Ivănescu
    • Constanța Buzea
    • Laurențiu Ulici
    • Romul Munteanu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Radu G. Țeposu
    • Marin Mincu
    • Alex. Ștefănescu
    • Adrian Alui Gheorghe
    • Augustin Frățilă
    • Ion Zubașcu
    • Costin Tuchilă
    • Val Condurache
    • Niculae Stoian
    • Daniel Corbu
    • Pr. Constantin Necula
    • Clara Margineanu
    • Daniel Cristea Enache
    • Octavian Soviany
    • Mircea A. Diaconu
    • Vasile Spiridon
    • Florea Miu
    • Răzvan Voncu
    • Mircea Bârsilă
    • Antonio Patraș
    • Cristian Livescu
    • Constantin Butunoi
    • Nichita Danilov
    • Liviu Antonesei
    • Lector
    • Victor Felea
    • Gellu Dorian
  • MULTIMEDIA
    • Fotografii
    • Audio
    • Video
    • Artă plastică
    • Dedicații
      • Oferite
      • Primite
  • VARIA
    • Audițiile muzicale
    • Lecturile
    • Corespondenții
  • TRANSLATED
    • English
    • Magyar
    • Italian
  • DESPRE PROIECT
  • CONTACT
Aurel Dumitrașcu
Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

INEDIT Aurel Dumitrașcu către George Stanca: „Va veni o vreme când o haimana va înduioșa un imperiu!“

admin, 20/05/2023

Borca, 17 martie 1982

 

Bună, dragul meu George!

 

Vin târziu, după două luni pădurețe, pleoștite spre nu știu ce culoare a nimicniciei. M-am simțit tare rău, o infecţie a pielii. Știi, astea nu-s boli romantice. Breban spunea altceva. Dar să nu mă plâng! Cândva gândeam că avem prieteni pentru a avea cui ne plângem. Acum sunt într-o nepăsare constructivă, uit cam tot ce nu se substituie, într-un fel sau altul, poeziei. Și-s tare încurcat și răvășit de cumplita luciditate a unor vorbe din „Monsieur Teste“ a lui Valéry, o carte de reținut, pe care am citit-o zilele trecute. Emilie Teste spune undeva: „Je suis libre, mais je suis classée“.
Nimic mai cumplit decât să fii conștient de limitele între care respiri, de gesturile pe care le ai de suportat sau de înfăptuit, de scara de care ești agățat. Aici e drama. Aceste vorbe spun nespus de profund ce-i cu noi. Ele vorbesc omul de azi. Valéry le-a scris la începutul veacului acesta. De fapt, în ultimul timp citesc mai mult în franceză, este un mod de a-mi menține memoria în formă bună și luciditatea. Mereu am spus că fericirea mea e luciditatea. Toată poezia mea e de o obsesivă luciditate. De aceea, poate, se spune că întind periculos „coarda“, că s-ar putea să-mi plesnească inima. Și alte mături. Sunt posibile toate. De îmbătrânit, oricum nu îmbătrânesc. Cel mult pot muri. Sper să-mi termin cărțile de scris.  Am impresia că e tot ce pot face eu serios pe lume. Îmi asum pe deplin ceea ce fac. Cu toate așa-zisele riscuri. Sunt destui cei care sunt convinși că voi fi arestat, că aceste cărți ale mele nu se pot publica oricum. Nu-i prea înțeleg. Ceea ce pare a fi politic în tonul cărților mele este o atitudine firească. Nu blasfemiez lucruri sfinte, nici nu e acesta rostul poeziei; cert e că nu suport prostia, eu știu că RĂUL de la ea vine. După o adolescență absolut eretică, timp în care mi s-a întâmplat un fapt uimitor: dispăruse teama din mine, în ultimii ani simt că teama a revenit, culcându-se-n mine ca un animal de rasă. Teama de a nu crăpa înainte de a-mi fi scris cărțile. Cele trei de până acum: „Cinematograful lui Iisus“, Tratatul de eretică“ și „Lebăda care închide infernul“ nu-s tot ce am eu de spus.
Socialmente vorbind, ți-am mai spus, n-o duc deloc roz. Viața asta a mea are ceva din ipsosul roz de pe picioarele unor târfe, un amestec de beție și mizerie; totuși o imensă neînduplecare. Încăpăţânaţii ajung ușor pe eșafod. Uneori eu cred că eșafodul e de carton. Eu, George, nu vreau să câştig nimic. Îmi ajunge neliniștea. Și-mi ajunge singurătatea. Nu-s apt pentru familie, clopoței și temple de staniol. Asceza-mi din acești munți blestemat de frumoși este un mare noroc. Dar îi iubesc pe toți cei buni și frumoși, pe toți cei acre se bat pentru ceva ce nu este doar al lor. Murim prea mult de silă. Și ni se întâmplă așa pentru că sunt prea mulți cei care au o singură politică, un singur abuz: suspiciunea.
Vorbesc mult! Trebuia să-ți spun altceva mai întâi. Și anume că mi-a fost imposibil să mai găsesc vreun exemplar din „Tandrețe maximă“. Prietenii mei din Moldova nici nu te-au prins (femeile-s turbate după tine! Treaba lor!), iar fetele de la Centrul de librării n-au reușit să mai aibă vreun exemplar.
Îmi pare rău, dragule! Și cum te-am citit cu bucurie, ca cititor parșiv și serios, nu-mi pot permite să-ți „vând“ singurul exemplar pe care-l am.
Îți pot mărturisi că-mi face sinceră plăcere gândul bun ce mi-l porți și că sunt foarte mândru de fiecare prieten minunat! De fapt, ți-am zis că te stimez mult pentru ceea ce-ai scris deseori despre muzică și muzicieni. Acum mi-ai plăcut mult și prin poezie!
Abia aștept să revin în București (mai în vară) pentru a te vizita, pentru a te plictisi eventual, dar vreau să ascult muzică și să mai umplem lumea cu gândurile noastre frumoase.
Zilele trecute am primit din Franța și trei casete a câte 80 de minute fiecare, cu John Lennon (multe piese-mi sunt necunoscute; poate-s de pe ultimul său L.P.?!), Joan Baez (turneul european; în concert) și „Genesis“ (tot în concert; înregistrare publică la Paris). Superbă muzică, superbă! Nu știu, eu n-am învățat din tot ce-am citit, din toți oamenii cunoscuți cât am învățat și simțit ascultând muzica lui John. Am crescut odată cu această muzică, ea mă mărginește și nemărginește, ea-mi spune cine sunt și ce vreau.
Aștept să se anunțe rezultatele la „Cartea Românească“. Știi, te saturi și de așteptat!
Merit o carte în librării; mi-e și silă de tot ce se-ntâmplă cu noi cei tineri în ceea ce privește debutul editorial. Dar la noi se cam face cultură cum se face fân. Se mai crede că  temele fac o cultură! Păcat! Va veni o vreme când o haimana va înduioșa un imperiu, când nemuritorii se vor alinia să mănânce stelele mânjite cu spaime și clopoței.
Ceea ce fac tot timpul e să citesc și să scriu, să-mi caut de treabă, să nu-mi irosesc acești ani în prostiuțe.
Continui să fiu un om foarte deranjat de faptul că nu-s student, că motive exterioare cunoştinţelor în sine m-au dat afară din amfiteatre. Sper să nu mai fiu judecat de nerozi. Și sper că voi fi și student – măcar în ciuda găgăuților. Pentru că nu știu ce-aș mai putea învăța acum la filologie!
În mod serios nu cred decât în iubire și în poezie! De aici pleacă totul!
Îmi închipui că n-ai timp de scris, etc. totuși spune-mi că au ajuns aceste cuvinte și că ești viu. Te aștept cu bucurie!
Te mai citeam în „Scânteia tineretului – supliment“. Acum e afiș! Deh! Hai la groapa cu furnici! Să nu vorbim despre cultul personalității. Pe cerul gurii merge un tractor. Pe tractor se vede o șapcă. Eu nu știu ce culoare are șapca. Îl voi întreba pe vultur.
Bucurie și liniște, dragule!
Te îmbrățișez cu gândul bun!

Aurel Dumitrașcu

P.S. În ce sector stai? Că nu mi-ai spus! Sper că vei primi aceste vorbe. Pun plicul recomandat.

 

A.D.

Inedit aurel dumitrascuborcabrebangeroge stancaineditscrisoarescrisorivalery

Post navigation

Previous post
Next post

Related Posts

Inedit

INEDIT Aurel Dumitrascu – Scrisori catre Ioana (6): „Tovarăși de la Securitate îmi pun întrebări stupide“

18/02/2024

Borca, 27 noiembrie 1980   Seri pustii, cu oameni șterși ca zidurile bisericilor vechi! Taci! Nu știu de ce taci! Îți scriu ascultând Czeslaw Niemen[1]. Mă simt din nou ca o pădure fără cerbi. Mor oameni buni, unii copii sunt bătuți, indivizi deranjați că nu publică prin reviste încearcă să…

Read More
Inedit

INEDIT Aurel Dumitrașcu către Sorin Grecu: „Sunt bucuros numai atunci când scriu și nu mi-e rușine de ce am scris.“

12/02/2024

Borca, 17 dec. ‘80   Te salut, bunul meu Sorin!   Am tăcut mult! Pentru că nu mi-e deloc bine! Pentru că mă bat cu prea multe mori de ceară, nesuferite luni, nesuferite impotențe poetice. Și nu mai știu. Îmi mor prieteni vechi, asta mă descumpănește, nu avem replică în…

Read More
Inedit

AUREL DUMITRASCU INEDIT – ZÂMBIND MORȚII – JURNAL CU TESS (1)

01/10/202401/10/2024

10 aprilie 1981   – La Mădei sunt câteva eleve care au ceva ieșit din comun, o suavitate copleșitoare. Ce vor ajunge, cât de fericite vor fi? Ele se numesc așa: Budăi Mihaela, Cârjă Ana, Gavril Tudorița, Ciubotă Axineta, Cârjă Liliana, Cojocaru Liliana, Budăi Ileana, Maxim Corina, Dorneanu Cristina, Tofan…

Read More

Aurel Dumitrascu

© Arhiva Aurel Dumitrașcu 2026