Skip to content
Aurel Dumitrașcu Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

  • Home
  • BIOGRAFIE
  • POEME ȘI PROZĂ
    • POEME
      • Inedite
      • Din antologii
    • PROZĂ
      • VOLBURICĂ
      • DE CE PRIMĂVERILE NU AU LIMBĂ
      • UN CAZ DE MUTILARE
  • PUBLICISTICA
    • În „Ceahlăul“
    • În „Dialog“
    • Eseistică
      • Poveștile erotice ale lui Ion Creangă
      • Daniel Turcea sau magia esenţelor
      • Vasile Vlad sau cele 1001 de nopți ale exagerării
      • Generația fără îngeri
    • INTERVIURI
      • „Mizind pe impostori nu facem decît să spunem ceva despre… noi înșine.“
      • „Cei care vorbesc cel mai mult de conștiința că sunt scriitori sunt veleitarii.“
      • „Devenirea unora se oprește odată cu examenul de licență și schimbă biblioteca pe un restaurant.“
      • „Am plecat cu un gust amar, hotărât să nu mă mai întorc niciodată la așa ceva.“
      • „Un om al zilelor noastre nu este în «criză» de probleme indiferent în ce loc există!“
      • „Între cei aleși au apărut și destule «voci» de complezență, voci de umplutură care au încurcat și încărcat planuri editoriale“
      • Ultimul interviu
    • Traduceri
      • PAUL McCARTNEY: ,,Un cîntec poate schimba conștiințele“
      • Scrisoarea deținutului politic Vaclav Havel către Samuel Beckett
      • FRANCESCO ALBERONI – EROTISMUL
      • „James Clavell, valorați 5 milioane de dolari?“
      • Omar Sharif sau singurătatea seducătorului
    • Din manuscrise
      • REVISTELE ILUSTRATE ȘI MODESTIA
      • „Însoțitorul“
      • Neooportunismul la pîrleaz
      • Eminescu
  • JURNAL ȘI CORESPONDENȚĂ
    • Jurnal
      • Carnete maro – Jurnal 1980
      • Carnete maro – Jurnal 1981
    • Corespondență
      • Către Nicolae Steinhardt
      • Către Eugen Barbu
      • Către Geo Dumitrescu
      • Către Mircea Sântimbreanu
      • Către Petre Stoica
      • Către Radu Florescu
      • Către Gheorghe Grigurcu
      • Către Nicolae Sava
      • Către Magda Cîrneci
      • Către Emilia Amariei
      • Către Maria Anegroaie
      • Aurel Dumitrașcu către Dana Pîntea: „Adrian poate că ar fi continuat să scrie ode dacă eu nu l-aș fi ridiculizat cu consecvență în acest sens, ani în șir!“
      • Către Elisabeta Vartic
      • Aurel Dumitrașcu către Adrian Alui Gheorghe: „Amneziile astea ale tale seamănă cu scuipatul!“
      • Către Sorin Roșca
      • Către Gheorghe Simon
      • Către Constantin Preda
      • Către Ion Simuț
      • Către Vasile Gogea
      • Către Emilian Galaicu-Păun
  • MANUSCRISE
    • IARNA LEGATĂ LA OCHI – SCRISORI PROVINCIALE
    • CARNETE MARO – JURNAL
      • MANUSCRISE INEDITE
      • MANUSCRISE PUBLICATE
  • AMINTIRI
    • D.R. Popescu
    • Radu Florescu
    • Constantin Acosmei
    • Mircea A. Diaconu
    • Ioana Revnic
    • Liviu Ioan Stoiciu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Vasile Gogea
    • Radu Dobîndă
    • Dumitru Necșanu
    • Ioana Dinulescu
    • Radu Părpăuţă
    • Dana Pîntea
  • OPINII CRITICE
    • Iulian Costache
    • Nicolae Manolescu
    • Cezar Ivănescu
    • Constanța Buzea
    • Laurențiu Ulici
    • Romul Munteanu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Radu G. Țeposu
    • Marin Mincu
    • Alex. Ștefănescu
    • Adrian Alui Gheorghe
    • Augustin Frățilă
    • Ion Zubașcu
    • Costin Tuchilă
    • Val Condurache
    • Niculae Stoian
    • Daniel Corbu
    • Pr. Constantin Necula
    • Clara Margineanu
    • Daniel Cristea Enache
    • Octavian Soviany
    • Mircea A. Diaconu
    • Vasile Spiridon
    • Florea Miu
    • Răzvan Voncu
    • Mircea Bârsilă
    • Antonio Patraș
    • Cristian Livescu
    • Constantin Butunoi
    • Nichita Danilov
    • Liviu Antonesei
    • Lector
    • Victor Felea
    • Gellu Dorian
  • MULTIMEDIA
    • Fotografii
    • Audio
    • Video
    • Artă plastică
    • Dedicații
      • Oferite
      • Primite
  • VARIA
    • Audițiile muzicale
    • Lecturile
    • Corespondenții
  • TRANSLATED
    • English
    • Magyar
    • Italian
  • DESPRE PROIECT
  • CONTACT
Aurel Dumitrașcu
Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

INEDIT Aurel Dumitrașcu către Ana Ardeleanu: „Eu regândesc lumea prin fiecare carte!“

admin, 01/05/2023

Borca, 6 aprilie 1979

 

Te salut, Ana de la Negru vodă!

 

Mulțumesc pentru cuvinte! Sunt frumoase! Scrii și-mi creezi oarecari probleme la citit. Dar înțeleg. Epistolele tale sunt ca niște tapiserii. Și le găsesc curate.
În ultimele două zile mi-am revenit. Adică am scris Înalt. Așa mi se pare pe moment. Peste câteva zile nu voi mai spune același lucru. Dar prelungita impotență poetică mă exasperase.
Duminică am umblat haihui prin munți, mulți kilometri, pădurea îmi revizuiește copilăria, țin de mit într-un fel, este necesar să mă îmbăt privind ghioceii. De fapt, ghioceii sunt cea mai clară definiție a purității. Și nu cunosc flori mai frumoase decât ghioceii. Să-i vezi prin pădure Ana, singuri și neasemuiți, ți se umezesc ochii de încântare. Nu poți decât să taci. Și să-i invidiezi parcă. Marcel Proust nu iubea florile. Acest fapt nu-l pot pricepe. Îmi este imposibil. Cred că și ție.
Mi-au plăcut mult poemele tale! O spun sincer. Altfel nu ți-aș putea vorbi. Simt încă o dată că literatura, privită ca un mod de a te afirma în viață, este o chestiune de șansă. Ana, bate-le la mașină, mai umblă prin sertarele tale, trimite-le la reviste. Scrii bine! Sincer să-ți spun nu credeam că scrii așa bine. aș vrea să insiști. Indiferent cum privești azi poezia. Există lucruri minunate în ce scrii. Și ar fi bine să se poată bucura și alții de ele. Trebuie, Ana! Te rog frumos să mă crezi. N-aș fi patetic în a te ruga, dacă n-aș simți că scrii POEZIE. Poate că nu știu să explic deloc literatura (!), poate că nu am spirit critic, dar sunt convins că gustul, simțul frumosului, al rarului, nu mă înșeală. Simt și trăiesc literatura. Este nu atât un mod de a exista ci felul meu de a fi un om viu. Nu știu dacă e frumos că-ți vorbesc așa, nu vreau să-ți dau sfaturi, fiecare dintre noi știe ce are de făcut și ce poate face, dar aș vrea mult să nu alungi unde nu trebuie ceea ce ai frumos în tine. Și să nu alegi disperarea dacă ți se oferă o anumită neîmplinire. Eram și eu un disperat incorigibil într-un timp. Și mi-am educat disperarea, mi-am educat-o visând, prin cântec, printr-o anume detașare de prejudecăți. Și pentru că veni vorba de prejudecăți, să știi că eu când cunosc oameni cu prejudecăți sfârşesc prin a le displace, modul meu de a trăi și gândi zgâriindu-i serios. Bine, nu-mi fac probleme. Dar trebuie să fii un mare fricos azi ca să fii cuprins de turma prejudecăților. Păcat că foarte mulți nu-s altfel decât plini de idei preconcepute. Și e așa strâmtă lumea lor! Că și a noastră devine amară.
Gide?! Nu, Ana, nu-l citesc ca să-nvăț ceva din el. Trebuie să-l citesc doar. Eu nu iau nimic din cărți „tale quale“ (așa cum e). eu regândesc lumea prin fiecare carte. Dar nu-s un supus al lor. Gândesc tot ce spun alții, sunt de acord numai cu anumite lucruri. Altfel n-aș putea crede că am un univers al meu, că poemele mele sunt scrise numai de mine. Citesc pentru că-s nespus de curios, pentru că nu poți exista fără o solidă cultură, cu vreau să știu aproape totul.
Am mai citit „Orion“ de Bogza, Söderberg (literatura nordicilor este o slăbiciune a sufletului meu; de fapt, nu pot crede că soarele răsare din altă parte decât dinspre ei; există la nordici o seninătate pe care n-o pot găsi la dionisiacii Sudului; sunt un meridional, ca temperament, căldura este o necesitate primordială în existența mea, dar, repet, Nordul e ca o detașare în claritate și seninătate, lipsa de limbuție a nordicilor seamănă cu poezia) și „Nașterea tragediei“ de Nietzsche. Puțin. Dar nu se poate altfel când mă simt rău.
Vacanță. Dar nu am concediu. Vreau să fiu mai liber în vară. Ieri am primit „Tomis“-ul. Dacă n-aș fi abonat la aproape toate literarele, nu m-aș simți deloc bine. venirea lor este întotdeauna o sărbătoare.
Ion Bădică nu mi-a răspuns la ultima epistolă. Sper că e bine!
În Valea mea e liniște!
Îți doresc și ție această liniște! Și POEZIE.
Curat,

 

Aurel Dumitrașcu

Inedit ana ardeleanuaurel dumitrascubogzaborcagideinedition badicamarcel proustnietzschescrisoarescrisoriSöderberg

Post navigation

Previous post
Next post

Related Posts

Inedit

INEDIT Aurel Dumitrașcu: „Păcat că oamenii uită atât de mult din ce învață!“

30/07/2023

Sâmbătă, 3 decembrie 1977 Trei ore. Stau până la 11 30. Îi ajut lui Costică să-mi completeze fișa accea a mea, de aseară. Vin spre casă. Vrea să ningă. Simt nerăbdarea norilor. Dar numai „ţârâie“. Mă grăbesc în centru, voiam mult s-o văd pe Carmen. Am suferit puțin pentru că…

Read More
Inedit

INEDIT Aurel Dumitrașcu – Scrisori către Bobocilă: “De la etajul 9 al hotelului „Unirea“ văd o lacrimă plimbându-se pe cer.”

29/01/202429/01/2024

Ea este Veronica Micle! Iubita lui Eminescu. Am întîlnit-o zilele trecute prin parcul Copou. Era tristă și nu o însoțea niciun domn. Mi-a dat o fotografie pentru tine. Iată, ți-o trimit. Dar să un mai spui la nimeni că Aurel Dumitrașcu s-a întâlnit în parcul Copou cu Veronica Micle. Să…

Read More
Inedit

INEDIT Aurel Dumitrașcu către Dan David (6): „Sunt rău pentru că țin să rămân curat!“

30/03/202301/04/2023

Borca, 22 decembrie 1985   Iubitule, Cum să-ți fi scris în lunile astea îmbulzite spre o aceeași gură de căpcăun?! Am scăpat de fiecare dată, e drept, însă numai tare trist. N-am reușit să plec de aici și aceasta mă scoate din minți tot mai mult! Nu sunt zei. Sunt…

Read More

Aurel Dumitrascu

© Arhiva Aurel Dumitrașcu 2026