Skip to content
Aurel Dumitrașcu Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

  • Home
  • BIOGRAFIE
  • POEME ȘI PROZĂ
    • POEME
      • Inedite
      • Din antologii
    • PROZĂ
      • VOLBURICĂ
      • DE CE PRIMĂVERILE NU AU LIMBĂ
      • UN CAZ DE MUTILARE
  • PUBLICISTICA
    • În „Ceahlăul“
    • În „Dialog“
    • Eseistică
      • Poveștile erotice ale lui Ion Creangă
      • Daniel Turcea sau magia esenţelor
      • Vasile Vlad sau cele 1001 de nopți ale exagerării
      • Generația fără îngeri
    • INTERVIURI
      • „Mizind pe impostori nu facem decît să spunem ceva despre… noi înșine.“
      • „Cei care vorbesc cel mai mult de conștiința că sunt scriitori sunt veleitarii.“
      • „Devenirea unora se oprește odată cu examenul de licență și schimbă biblioteca pe un restaurant.“
      • „Am plecat cu un gust amar, hotărât să nu mă mai întorc niciodată la așa ceva.“
      • „Un om al zilelor noastre nu este în «criză» de probleme indiferent în ce loc există!“
      • „Între cei aleși au apărut și destule «voci» de complezență, voci de umplutură care au încurcat și încărcat planuri editoriale“
      • Ultimul interviu
    • Traduceri
      • PAUL McCARTNEY: ,,Un cîntec poate schimba conștiințele“
      • Scrisoarea deținutului politic Vaclav Havel către Samuel Beckett
      • FRANCESCO ALBERONI – EROTISMUL
      • „James Clavell, valorați 5 milioane de dolari?“
      • Omar Sharif sau singurătatea seducătorului
    • Din manuscrise
      • REVISTELE ILUSTRATE ȘI MODESTIA
      • „Însoțitorul“
      • Neooportunismul la pîrleaz
      • Eminescu
  • JURNAL ȘI CORESPONDENȚĂ
    • Jurnal
      • Carnete maro – Jurnal 1980
      • Carnete maro – Jurnal 1981
    • Corespondență
      • Către Nicolae Steinhardt
      • Către Eugen Barbu
      • Către Geo Dumitrescu
      • Către Mircea Sântimbreanu
      • Către Petre Stoica
      • Către Radu Florescu
      • Către Gheorghe Grigurcu
      • Către Nicolae Sava
      • Către Magda Cîrneci
      • Către Emilia Amariei
      • Către Maria Anegroaie
      • Aurel Dumitrașcu către Dana Pîntea: „Adrian poate că ar fi continuat să scrie ode dacă eu nu l-aș fi ridiculizat cu consecvență în acest sens, ani în șir!“
      • Către Elisabeta Vartic
      • Aurel Dumitrașcu către Adrian Alui Gheorghe: „Amneziile astea ale tale seamănă cu scuipatul!“
      • Către Sorin Roșca
      • Către Gheorghe Simon
      • Către Constantin Preda
      • Către Ion Simuț
      • Către Vasile Gogea
      • Către Emilian Galaicu-Păun
  • MANUSCRISE
    • IARNA LEGATĂ LA OCHI – SCRISORI PROVINCIALE
    • CARNETE MARO – JURNAL
      • MANUSCRISE INEDITE
      • MANUSCRISE PUBLICATE
  • AMINTIRI
    • D.R. Popescu
    • Radu Florescu
    • Constantin Acosmei
    • Mircea A. Diaconu
    • Ioana Revnic
    • Liviu Ioan Stoiciu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Vasile Gogea
    • Radu Dobîndă
    • Dumitru Necșanu
    • Ioana Dinulescu
    • Radu Părpăuţă
    • Dana Pîntea
  • OPINII CRITICE
    • Iulian Costache
    • Nicolae Manolescu
    • Cezar Ivănescu
    • Constanța Buzea
    • Laurențiu Ulici
    • Romul Munteanu
    • Gheorghe Grigurcu
    • Radu G. Țeposu
    • Marin Mincu
    • Alex. Ștefănescu
    • Adrian Alui Gheorghe
    • Augustin Frățilă
    • Ion Zubașcu
    • Costin Tuchilă
    • Val Condurache
    • Niculae Stoian
    • Daniel Corbu
    • Pr. Constantin Necula
    • Clara Margineanu
    • Daniel Cristea Enache
    • Octavian Soviany
    • Mircea A. Diaconu
    • Vasile Spiridon
    • Florea Miu
    • Răzvan Voncu
    • Mircea Bârsilă
    • Antonio Patraș
    • Cristian Livescu
    • Constantin Butunoi
    • Nichita Danilov
    • Liviu Antonesei
    • Lector
    • Victor Felea
    • Gellu Dorian
  • MULTIMEDIA
    • Fotografii
    • Audio
    • Video
    • Artă plastică
    • Dedicații
      • Oferite
      • Primite
  • VARIA
    • Audițiile muzicale
    • Lecturile
    • Corespondenții
  • TRANSLATED
    • English
    • Magyar
    • Italian
  • DESPRE PROIECT
  • CONTACT
Aurel Dumitrașcu
Aurel Dumitrașcu

VIAȚA ȘI OPERA

INEDIT Aurel Dumitrașcu către Sorin Grecu: „Trebuie să fim lucizi întotdeauna, chiar și când suntem mângâiaţi!“

admin, 14/06/202214/06/2022

BORCA, 13 ian. 1981

 

Te salut, Sorine!

Tocmai m-am întors de la București! Și tocmai am primit cuvintele tale! Am plecat în 1980. Cu staționare la Tg. Neamț – noapte de trecere-n ’81 la Daniel Corbu, cu Adrian Alui Gheorghe și cel dintâi.
Voiam să umblu și să nu-mi pese. Ceea ce s-a și-ntâmplat. Și m-am simțit bine. Mi-am REVENIT. Bucureștiul e atât de mare încât reușesc să-mi revin umblând pe străzi, făcând numai ce-mi trece pe moment prin cap. Și era cald, ploua. Mi-am amintit vara, ploaia. Poate așa am început să mă limpezesc. M-am întors prin Iași, pe la Lucian Vasiliu și Liviu Antonesei, prieteni buni, chiar foarte buni, citiți și talentați. Bucureștiul nu m-a interesat prin poeții lui, exceptându-i pe Mircea (Cărtărescu), Mariana Marin, Radu Călin Cristea și… Ion Horea, oameni la care țin și care la rându-le țin la mine. Orele petrecute cu ei au fost frumoase, sincere, constructive.
Am umblat prin toate expozițiile, am văzut filme (când nu aveam chef de profunzime, ci doar de culori) și am ascultat multă muzică, John Lennon în special. Pentru că moartea lui e un accident pe care încă nu-l pot învinge! E și foarte greu. Am crescut cu muzica lui în sânge, poate că Lennon m-a făcut (puști fiind) solidar cu protestul, cu baricada, cu OAMENII. Și asta nu se uită. Mai ales că muzica lui este atât de adevărată și frumoasă!
Nu-mi place că ești „preocupat“ de cine primește premiile TRIBUNEI, te gândeşti la lucruri absolut neserioase. Și, dacă dorești acel premiu, chiar aș vrea să nu-l primești, dac-aș fi la Cluj i-aș sugera lui D.R. să te uite, cred că numai POEZIA e importantă, nu tinichelele și zorzoanele care i se pun uneori. Acel „se vor da iar după relații“ mi se pare puțin infantil. Ai, de exemplu, „experiența Aurel D.“. Cine dracu’ mă știa pe mine când mi-au dat acel premiu în ’79?! Sincer vorbind, nu cred că scriu prost, dar nici premiile pe cere le-am primit nu mi s-au dat pe chestie de mătușă și nici nu cred c-au spus ceva despre poezia mea în sine. Iată de ce mă deranjează… interesul tău pentru premii. Nu știu de ce nu ești de acord cu minunatul Sartre care, știi bine, a refuzat Nobel-ul.
Nu-mi place deloc când spui: „Dacă D.R.-ul nu mi-l va da va fi foarte rău. Îmi voi întrerupe orice colaborare: și la revistă, și la cenaclu.“ Nici nu te pot recunoaște! Există ceva pueril în aceste afirmații ale tale. Te rog să te superi! Dar trebuie să rămânem de partea adevărului. Nu crezi?!
Mai avem (sper) sute de zile ca să ne descoperim pe noi înșine, mai avem mii de cărți de citit ca să fim și pretențioși, crede-mă că nu-mi plac acele „interese“ ale tale.
Poezia nu poate fi scop. Dacă ea este așa ceva pentru cineva, atunci se poate pune egal între „poet“ și minciună. Cred că e o mare diferență între POEȚI și bidinele. Și nu vreau să cred că nu gândeşti la fel!
Te înțeleg oricum și țin la ce scrii, la tine, dar apucăturile insolit papiniene nu te reprezintă. Pentru că e bine să impacientăm (!) cu texte remarcabile, nu cu bufonerii. În așa ceva (bufonerii) excelează bucureștenii și poeții minori. Un poet poate fi oricând și bizar dar este tot timpul el.
Greșești perfect spunând că lectorii de la „Convorbiri“ sunt remarcabili. Să fim serioși! E suficient să citești poezia care se publică acolo pentru a ști cum sunt. Partea tare a „Convorbirilor…“ a fost și rămâne CRITICA. Există acolo câţiva oameni care nu scriu despre cărți de complezență. Și colaborările sunt de prestigiu (Simion, Manolescu).
De poezie răspunde acum Daniel Dimitriu, acel excelent critic care este de partea tinerilor. Poți să-i trimiți poeme. Sunt sigur că va fi receptiv. Tu scrii bine. Poți să-i amintești și de prietenia ce ne leagă (pe noi doi), dar nu cu aluzie la faptul că asta l-ar obliga la ceva. Știe singur ce are de făcut. Desigur, asta dacă te interesează apariția și-n „Convorbiri…“. Pe mine unul nu mă mai interesează apariția nicăieri. Mă gândesc la CARTE doar. Am scris-o, cred, și pe a doua. Vreau doar să scriu bine, să fiu eu (în acest sens „sfaturile“ tale nu le-am citit! – doresc să scriu și rău, prozaic etc., dar să fiu eu; asemănările pe care mi le atribui, cu Ursachi, Danilov, sunt absolut forțate; dacă mi-ai citi manuscrisul nu cred c-ai mai fi de aceeași părere), celelalte depind de complezențe. Îi iubesc pe oamenii care sunt amabili numai în fața VALORII. Nu cred că folosirea literelor mici este o inovație de ultimă oră, cum spui. Eu am ajuns să scriu așa din clipa când mi-am dat seama că poezia nu e semn, ci comunicare, eliberare de emoție, uimire rănită, expansiune a spiritului (nu și fără bun-simț!).
Să știi, Sorine, eu nu cred pe nimeni, în artă, aprioric. Sunt prea încăpăţânat. Trebuie să regândesc singur totul (cred că muntele și încrâncenarea lui mi-au dăruit această „apucătură“, pe care o binecuvântez), să mă conving eu că ACOLO (în arta cuiva) se spun lucruri grave. Altfel nu cred. Arta pur contemplativă, de exemplu, mă lasă indiferent. Astăzi, știu, nu pot percepe arta lipsită de curaj. A imita plecând din alt unghi (pentru că se practică așa ceva, inclusiv în arhitectură și sculptură, nu cred că și-n arta non-figurativă) nu e decât pierdere de timp. Și de conștiință.
În altă ordine de idei, nu cred că în artă (și în viață) femeia este sau poate fi o temă, femeile fiind doar semnale de alarmă. Și nu e deloc poetizare când afirm asta.
Întrucât relațiile dintre noi s-au bazat și se bazează pe stima pentru ceea ce scriem, pe încrederea în adevărata poezie, de aici derivând și prietenia ce ne leagă, sper să nu-mi înțelegi greșit epistola!
Vezi, eu pe D.R. Popescu nu-l stimez pentru că mi-a dat un premiu într-o zi, ci numai pentru că este un scriitor excepțional! Cred că trebuie să fim lucizi întotdeauna, chiar și când suntem mângâiaţi. Pentru că nu de maculatură are nevoie literatura română.
În munți e foarte frig și asta nu-mi place deloc. În primăvară sper să revin pe la Cluj!
Toate cele bune și multă POEZIE!
Al tău, sincer,

 

Aurel Dumitrașcu

 

 

Inedit adrian alui gheorgheborcadaniel corbudr popescuineditpoeziesabasasorin grecu

Post navigation

Previous post
Next post

Related Posts

Inedit

INEDIT Maria Anegroaie către Aurel Dumitrașcu: „Nu-i așa că toată corespondența ți-e cenzurată?“

19/09/2022

7 octombrie 1989[1]   Prietene.   Să știi că sunt îngrijorată din pricina ta. Și asta pe bună dreptate… Am auzit numele tău la E[uropa] L[iberă] în legătură cu scriitorul Dan Petrescu. Nu-i așa că toată corespondența ți-e cenzurată? Probabil că ai necazuri, simt eu că ai necazuri. Te-am visat…

Read More
Inedit

INEDIT Aurel Dumitrașcu – Scrisori provinciale (1)

20/10/202120/10/2021

În „Arhiva Aurel Dumitrașcu“ se păstrează un caiet manuscris de 72 de pagini, intitulat „Scrisori provinciale“. Este vorba, după cum vom vedea, de o serie de aforisme ușor cioraniene, extrase de Aurel Dumitrașcu din vasta corespondență expediată către prietenii săi. Fiecare aforism este datat, ceea ce ne-a arătat că avem…

Read More
Inedit

NECENZURAT: Aurel Dumitrașcu către Gellu Dorian (8): „A început să mă enerveze neapariția primei mele cărți!“

15/04/202615/04/2026

Borca, 6 iunie ’81   Bună, dragul meu!   Pe mare zăpușeală îți scriu. Cam plictisit de aceste zile în care a trebuit să corectez vreo sută cincizeci de teze îndeobște proaste. Un chin. După ce am venit, marți, de la București. Invitat de Mircea Cărtărescu[1], am citit în Cenaclul…

Read More

Aurel Dumitrascu

© Arhiva Aurel Dumitrașcu 2026